Astma bronchiale. Průvodce ošetřujícího lékaře (Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Kašák V. Astma bronchiale. Průvodce ošetřujícího lékaře. Praha: Maxdorf 2013. Počet stran 261. ISBN 978-80-7345-325-1.

Pro velký zájem odborné veřejnosti vychází po 7 letech již ve 2. vydání velmi zajímavá a přehledná publikace o průduškovém astmatu od renomovaného českého pneumologa.

Astma je v současnosti vnímáno jako heterogenní a v čase proměnlivý astmatický syndrom, který lze precizovat podle fenotypů či endotypů. Různé klinické projevy astmatického syndromu mají i různé odpovědi na farmakologickou a nefarmakologickou léčbu.

Podle soudobé teorie vede k rozvinutí poměrně heterogenního fenotypu choroby kombinace individuálního genotypu (genetické predispozice) a faktorů zevního prostředí. Na druhé straně stojí názor, že pod název „astma bronchiale“ je nyní zahrnuto několik různých onemocnění, která spojuje společný znak – variabilní obstrukce v dýchacích cestách.

Čtyřstupňová klasifikace astmatu podle tíže nebyla dosud zcela opuštěna, ale byla navržena multifunkční kombinovaná klasifikace zohledňující kontrolu, tíži a fenotyp astmatu. Typ I – eozinofilní a alergický, typ II – eozinofilní a nealergický typ, typ III – non-eozinofilní typ a typ IV – neurčený typ. Z hlediska odpovědi na léčbu je komentován syndrom EAMU s těžkou variabilní obstrukcí dýchacích cest se znaky atopického astmatu, chronické bronchitidy a emfyzému, reprezentující skupiny pacientů s velkou morbiditou. Podle fenotypů je astma rozděleno na eozinofilní, se sklonem k exacerbacím, spojené s obezitou, indukované námahou, se vznikem v dospělosti, fixovanou obstrukcí a omezenou odpovědí na kortikosteroidy. Endotyp astmatu (jednotka charakterizovaná specifickým biologickým mechanizmem, která se může klinicky projevovat i několika fenotypy) propojuje pojem konkrétního fenotypu s klinickými projevy, biomarkery (eozinofilie, celkové a specifické IgE, kožní prick testy, Fe-NO), genotypem, fyziologií, patofyziologií, histopatologií, epidemiologií, odpovědí na léčbu a předpokládaným mechanizmem vzniku choroby.

Základ diagnostiky je v imunoalergologickém vyšetření doplněném o komplexní funkční diagnostiku s využitím bronchoprovokačních testů, Fe-NO, případně oscilometrického vyšetření. Bronchoskopická biopsie s BAL je indikována u obtížně léčitelného astmatu. Vždy je nutno vyloučit chronické infekční fokusy a patologii na RTG či HRCT plic.

Diferenciálně diagnosticky nutno hlavně odlišit CHOPN, u noční dušnosti astma cardiale, patologii z oblasti ORL a trachey, pleurální výpotek, difuzní fibrotizujíci plicní nemocnění, alergickou bronchopulmonální aspergilózu, PNO, plicní embolii, v případě suchého kašle pamatovat vždy na možnost GERD, léčbu hypertenze ACEI. Závažným problémem u pacienta v dlouhodobé péči může být nově vzniklá komorbidita s překrývajícími se příznaky.

Praktická farmakoterapie astmatu zatím nedoznala zásadnější změny. Přijetí astmatu jako chronické zánětlivé choroby dýchacích cest dalo zelenou inhalačním kortikosteroidům jako léku první volby u všech forem perzistujícího astmatu, a to bez ohledu na věk. Inhalační kortikosteroidy jsou podávány v monoterapii nebo ve fixní kombinaci s β2-agonisty jako nejúčinnější astmatika. Montelukast je využíván hlavně v pediatrické praxi, neboť ve formě granulí je možno jej podávat dětem již od 6 měsíců, a dále u aspirin-senzitivního astmatu a zátěží indukovaného astmatu. Nedokromil sodný může být používán u lehkého astmatu (zvláště typu suchého kašle), kde inhibuje bronchokonstrikci po námaze vdechnutí chladného a suchého vzduchu. Omalizumab je rekombinovaná monoklonální protilátka proti imunoglobulinu E určená k fenotypově specifické léčbě obtíží léčitelného astmatu. Specifická alergická imunoterapie je indikována u průkazu IgE mediované alergie. Z nefarmakologických intervencí byla nově zavedena do klinické praxe bronchiální termoplastika.

Jak vidno, medicínský pokrok, který mění dříve homogenní medicínské diagnózy na heterogenní jednotky, se nevyhnul ani pneumologii a alergologii. Jsme pravděpodobně svědky fáze, ve které jsou heterogenní projevy „jednoho onemocnění“ přechodně zastřešeny společným názvem, než postupně dojde k jejich novému seskupení pod zcela rozdílné choroby. Ty se budou překrývat ve společném znaku, dříve hlavním rysu původního onemocnění. Pneumology i alergology může těšit fakt, že i bez zmíněného dělení nemocných vede současná léčba ve srovnání s předchozími desetiletími k vynikajícímu výsledku.

Publikace je prakticky zaměřená, s přehlednými tabulkami a vyváženými informacemi doplněnými novými poznatky cílenými na astmatology z řad alergologů a klinických imunologů, pneumologů, ale i na internisty a praktické lékaře, kteří mají pacienty s touto diagnózou rovněž v péči.

MUDr. Jiří Vlček

www.fnusa.cz

e-mail: jiri.vlcek@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 14. 6. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se