Hypopituitarismus a diabetes insipidus centralis
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Hána V. Hypopituitarismus a diabetes insipidus centralis. Praha: Maxdorf 2011. 102 strany. ISBN 978-80-7345-241-4.


V edici Farmakoterapie pro praxi v nakladatelství Maxdorf vyšla kniha od našeho předního endokrinologa prof. MUDr. Václava Hány, CSc., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, věnována jeho oblíbené problematice - hypopituitarizmu a centrálnímu diabetes insipidus.

Hypotalamus a hypofýza tvoří funkční jednotku, která zaujímá centrální postavení v endokrinním systému. Onemocnění postihující hypotalamus a hypofýzu nepatří v endokrinologii mezi nejčastější, incidence hypopituitarizmu se odhaduje na 2-6 případů na 100 000 obyvatel/rok, avšak jedná se o onemocnění velmi závažné, kompletní neléčený výpadek funkce tohoto sytému je neslučitelný se životem. V současné době, díky moderním diagnostickým a terapeutickým postupům a moderní substituční léčbě, lze pacienty většinou úspěšně vrátit do plnohodnotného života.

Předkládaná publikace kompletně shrnuje problematiku hypopituitarizmu a centrálního diabetes insipidus. Autor rozděluje knihu do několika částí.

V úvodu jsou probrány anatomické a fyziologické poznámky hypotalamo-hypofýzární jednotky, fyziologie adeno-neurohypofýzárních hormonů.

Následuje klasifikace, epidemiologie, příčiny, patogeneze a rizikové faktory hypopituitarizmu.

Další kapitola je zaměřena na klinický obraz a průběh onemocnění, zdůrazňuje odlišnosti projevů hypopituitarizmu v dětském a dospělém věku.

Velmi podrobně je probrána kapitola diagnostiky hypopituitarizmu a interpretace bazálních hladin jednotlivých hormonů hypofýzy. Následuje přehled dynamických testů, jejich metodiky a zhodnocení.

Velká pozornost, včetně praktických rad, je věnována substituční hormonální terapii hypopituitarizmu a centrálního diabetes insipidus. Jsou zde uvedeny indikace, kontraindikace, vzájemné interakce a nežádoucí účinky léčby. Pozornost je zaměřena i substituční léčbu růstovým hormonem, která není běžně v praxi podávána a je soustředěna do center pro léčbu růstovým hormonem. Kapitolu doplňuje stručný přehled jednotlivých, na trhu dostupných hormonálních preparátů.

Poslední, krátká, nicméně důležitá kapitola uvádí výčet možných chyb a omylů, kterých se lékaři mohou dopouštět při diagnostice a terapii.

Publikace je zpracována velmi podrobně, přehledně a čtivě s celou řadou praktických rad a připomínek tak, aby byla dobrým průvodcem v kvalitní péči o pacienty s touto diagnózou, nejen lékařům v předatestační přípravě, ale i zkušeným „rutinním“ endokrinologům.

Závěrem lze v dobrém říct, že „profesor Hána opět nezklamal“.

MUDr. Karola Balšíková
www.fnusa.cz
e-mail: karola.balsikova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 24. 5. 2011


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
nový kurz
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se