Diabetes mellitus a reprodukční funkce
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Piťhová P, Perušičová J, Zámečník L. Diabetes mellitus a reprodukční funkce. Praha: Maxdorf 2012. 117 stran. ISBN 978-80-7345-312-1.

Sexuální chování u lidí je komplikovaná stránka života, spokojený sexuální život je neoddělitelnou součástí celkového tělesného a duševního zdraví. Na náš knižní trh nyní přichází publikace, ve které najdeme podrobně zpracovanou problematiku sexuality u pacientů s diabetem.

V úvodu se MUDr. Zámečník v kapitole „Sexuální dysfunkce“ věnuje problematice mužských sexuálních dysfunkcí, zejména v klinické praxi nejčastěji se objevující erektilní dysfunkci, dále poruchám ejakulace a poruchám libida. Další část je poté věnována problematice ženských sexuálních dysfunkcí a zejména jejich etiologii. Autor se zde věnuje organickému a psychogennímu podkladu sexuální dysfunkce u žen. Není opomenuta problematika složky emotivní v etiopatogenezi ženských sexuálních dysfunkcí. Autor zde upozorňuje na významný rozdíl mezi mužskou a ženskou sexualitou, kdy u muže v oblasti sexuálních dysfunkcí dominuje problematika periferní genitální stimulace v protikladu s významným podílem emocí a psychosomatické problematiky u žen.

V úvodu kapitoly s názvem „Diabetes mellitus a jeho vliv na reprodukční systém“ nás MUDr. Piťhová seznamuje s přehledem nejčastějších poruch u mužů a u žen. Opět je zde zdůrazněna multifaktoriální etiologie sexuálních dysfunkcí u žen, kdy je přítomna jak složka interpersonální, sociální, psychologická, tak i biologická. Vzhledem k významné roli deprese nebo nízkého sebehodnocení v etiopatogenezi sexuální dysfunkce jsou zde doporučeny modality k aktivnímu screeningu sexuálních dysfunkcí u pacientek léčených pro depresivní onemocnění.                         

Následně se autorka podrobně věnuje terapeutickým možnostem léčby erektilní dysfunkce, včetně kontraindikací pro farmakoterapii. Najdeme zde kvalifikovaný komentář k současným, v médiích často inzerovaným potravinovým doplňkům s L-argininem, kdy množství L-argininu v běžné bílkovinné stravě je zcela dostatečné a jeho další substituce tedy zbytečná. Autorka dále zmiňuje různé komerčně inzerované preparáty nebo přístroje a usnadňuje tím čtenáři orientaci v současných mediálně inzerovaných komerčních možnostech léčby sexuální dysfunkce.            

V kapitole s názvem „Hypogonadizmus“ autorka uvádí mimo jiné závěry z epidemiologických studií v oblasti sexuálních dysfunkcí, kdy muži s nižší hladinou testosteronu měli zvýšenou morbiditu na kardiovaskulární a onkologická onemocnění.

Prof. Perušičová se v kapitole s názvem „Antikoncepce u žen s diabetem“ věnuje současným možnostem, je zde zdůrazněn esenciální význam antikoncepce u žen. Kdy antikoncepce umožňuje pacientkám s diabetem správné naplánování gravidity a tím významně snižuje zdravotní rizika gravidity pro matku i dítě. Najdeme zde stručnou charakteristiku jednotlivých možností antikoncepce včetně posouzení benefitů a rizik u pacientek s diabetem.

MUDr. Piťhová nás v části „Gestační diabetes“ uvede do této v současnosti tak často frekventované problematiky. Najdeme zde podrobně zpracovánu problematiku farmakoterapie v graviditě. Zejména je zde zmíněna terapie metforminem, kdy klinické studie neprokázaly jeho teratogenitu. Podle uvedených studií se metformin v budoucnu zřejmě stane možnou léčebnou alternativou u pacientek s gestačním diabetem a významnou inzulinovou rezistencí. Autorka také upozorňuje na časté selhání monoterapie metforminem v dosažení cílových hodnot glykemie v graviditě a možné nežádoucí odsouvání zahájení inzulinoterapie u takto léčených pacientek. Najdeme zde i základní doporučení ohledne časování a vedení porodu u pacientek s diabetem. V závěru publikace najdeme problematiku těhotenství a diabetu 1. typu s popisem průběhu spotřeby inzulinu v graviditě. Není opomenuta ani problematika laktace a odpovídající redukce dávek inzulínu v tomto pro matku i dítě důležitém období.

Svým praktickým pojetím může publikace pomoci jak studentům v pregraduální výuce, tak i lékařům v každodenní klinické praxi.

MUDr. Petr Žák

www.fnusa.cz

e-mail: petr.zak@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 12. 4. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se