Arachnoid cysts, arachnoidální cysty mozku a míchy (Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Novák Z et al. Arachnoid cysts, arachnoidální cysty mozku a míchy.

Praha: Maxdorf 2013. Počet stran 181. ISBN 978-80-7345-288-9

Kniha brněnských autorů prof. Nováka, MUDr. Chrastiny a Ing. Říhy je zajímavou studií vlastního materiálu arachnoidálních cyst. Poskytuje ale i přehled o genezi a výskytu těchto lézí.

Autoři správně uvádějí, že před zavedením zobrazovacích metod, hlavně CT a MR, do klinické praxe, jsme toto onemocnění diagnostikovali jen náhodně. Rovněž operační léčba, která byla zpočátku spíše intuitivní a radikální, byla nahrazena dalšími doplňujícími vyšetřeními a velké radikální operace byly vystřídány neuroendoskopií.

V úvodních kapitolách je popsán embryonální vznik arachnoidálních cyst, jejich diagnostika a příčiny potíží s nimi spojené. Řada těchto cyst bývá totiž zhusta dlouhodobě observována, aniž by si vyžádala chirurgický zákrok.

Hlavní část monografie je věnována endoskopické léčbě spojené s navigací. Jsou rozebrány jednotlivé oblasti s nejčastějším výskytem těchto cyst. Práce je doplněna zajímavými kazuistikami.

Myslím si, že určitě důležitým přínosem práce a v našich krajích nepříliš obvyklým řešením, je její dvojjazyčnost. Kniha je totiž psána anglicky s českým překladem nebo obráceně. To jí zaručuje určitou možnost k nadnárodní distribuci.

Literatura je bohatá, obsahuje i některé dnes již historické práce ve světové i české literatuře.

Velkou část publikace tvoří fotografický materiál, který je tvořen snímky arachnoidálních cyst se zobrazením přístupů. Součástí dokumentace jsou i snímky ze zobrazovacích metod, které byly doplněny obrázky cyst před výkonem a po něm. Zde autoři upozorňují na jeden ze závažných závěrů práce, že totiž trvá nejistota ve vztahu reziduálního objemu arachnoidální cysty a klinického výsledku. Autoři sami uvádějí, že zvláště u starších pacientů není korelace mezi stupněm redukce objemu cysty a stupněm klinického zlepšení nemocného. Z tohoto hlediska je rovněž zajímavý závěr, že nejlepších výsledků bylo dosaženo u supratentoriálních cyst mimo střední jámu lební a nejnižší podíl snížení objemu operované cysty byl u zadní jámy lební. V poslední době se autoři zabývali též využitím MR-traktografie v operační léčbě arachnoidálních cyst.

Značná část práce je věnována endoskopické technice. Dozvíme se rovněž o historickém vývoji neuroendoskopie ve světě, ale i na samotném pracovišti ve FN u sv. Anny v Brně. Zajímavý je i popis neuroendoskopického vybavení, které používá klinika v současnosti.

Kniha autorů Nováka, Chrastiny a Říhy je velmi přínosnou a zajímavou studií kapitoly v neurochirurgii, kterou představují arachnoidální cysty v nitrolebí. Neurochirurg si ověří své vlastní zkušenosti, neurolog a radiolog zjistí, co může od své případné indikace čekat, a ostatní lékaři i vzdělaná veřejnost se dozvědí o dalších pokrocích v medicíně.

Jistě zajímavým pokusem je dvojjazyčnost studie. Budoucnost ukáže, zda tato forma se může stát v našich krajinách obvyklou.

prof. MUDr. Vladimír Smrčka, CSc.

www.fnbrno.cz

e-mail: vsmrcka@fnbrno.cz

Doručeno do redakce: 25. 9. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
nový kurz
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se