Vaskulární diagnostika a intervenční výkony
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Procházka V, Čížek V et al. Vaskulární diagnostika a intervenční výkony. Praha: Maxdorf 2012. Počet stran 217. ISBN 978-80-7345-284-1

Kniha „Vaskulární diagnostika a intervenční výkony“ je podle svých autorů Václava Procházky a Vladimíra Čížka primárně určena pro střední zdravotnický personál na katetrizačních sálech a angiolinkách (radiologičtí asistenti, sestry) a studenty lékařských fakult. Vzhledem ke svému obsahu a formě v ní ale najdou řadu užitečných informací pro sebe i své pacienty i lékaři všech oborů přicházejících s angiografickými výkony do kontaktu (angiologové, chirurgové, neurologové apod.). Zcela jistě může být ale také prospěšná i lékařům, kteří se vaskulárními intervencemi přímo zabývají – ať už v začátcích své praxe či pro rychlé zopakování a oživení méně používaných informací či postupů.

Kniha vyniká přehledností a jasnou strukturou. V úvodu každé kapitoly je bodově nastíněn její obsah, přínos pro čtenáře a taktéž předpokládaná časová náročnost prostudování. Na konci kapitoly pak je vždy stručné shrnutí problematiky a připojeny jsou i kontrolní otázky a úlohy k ověření pochopení tématu. Nepravidelně jsou v textu vloženy i krátké, ale pro běžnou praxi (či ještě lepší pochopení problematiky) velmi užitečné osobní poznámky autorů. Text je vhodně doplněn množstvím kvalitní obrazové dokumentace v podobě snímků ze zobrazovacích metod a ilustrativních schémat a fotografií.

Členění kapitol je následující: Obecná část (zahrnující mj. přehled instrumentaria, problematiky kontrastních látek atd.); Základy anatomie cév; Zobrazovací metody ve vaskulární diagnostice (včetně základů jejich principů); Péče o pacienta a ochrana před riziky (zahrnující péči před, v průběhu a po výkonu, přístupové cesty, radiační ochranu atd.); Základní terapeutické intervence (zahrnující přehled jednotlivých nejběžnějších výkonů včetně základních klinických informací souvisejících s těmito výkony, indikací, stručného postupu atd.).

Množství a spektrum použité zdrojové literatury uváděné na konci kapitol je relativně malé. Nicméně vzhledem k orientaci knihy dominantně na praktickou stránku věci a k vlastním zkušenostem autorů se to nejeví jako zásadní problém, naopak obsáhlé rozbory aktuálních publikací k jednotlivým tématům by v tomto případě byly na úkor přehledného charakteru knihy.

Lze konstatovat, že se autorům touto knihou podařilo kvalitně doplnit a rozšířit stávající českou literaturu zabývající se angiografickou tématikou, a jak již bylo zmíněno, publikace má dobrý předpoklad využití pro každého, kdo s těmito výkony přichází do kontaktu.

prof. MUDr. Vlastimil A. Válek, CSc., MBA

MUDr. Jakub Hustý Ph.D.

Radiologická klinika LF MU a FN Brno, pracoviště Bohunice

Jihlavská 20

625 00 Brno

e-mail: v.valek@fnbrno.cz

Doručeno do redakce: 9. 1. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se