Revizní operace totálních náhrad kyčelního kloubu
(Z odborné literatury)


Kategorie: Vychází pouze online

Landor I, Vavřík P, Gallo J, Sosna A. Revizní operace totálních náhrad kyčelního kloubu. Praha: Maxdorf 2012. Počet stran 397. ISBN 978-80-7345-254-4

Autory knihy jsou prof. MUDr. Ivan Landor, CSc., prof. MUDr. Pavel Vavřík, CSc., prof. MUDr. Antonín Sosna, DrSc. z 1.ortopedické kliniky 1. LF UK a FN Motol v Praze a doc. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D. Doc. Gallo je z ortopedické kliniky LF UP a FN Olomouc a jako další autor s celým týmem dlouhodobě spolupracuje. Autorský kolektiv doplňuje 14 spoluautorů.

1. ortopedická klinika 1. LF UK má největší odborné zkušenosti v revizních operacích totálních náhrad kyčelních kloubů v ČR a díky profesoru A. Sosnovi i velký vědecko-výzkumný potenciál. Proto je zcela logické, že autoři z uvedených pracovišť zpracovali své odborné zkušenosti do knižní podoby.

S prodlužující se délkou života přibývá nemocných s těžkými degenerativními i jinými onemocněními kyčelního kloubu. V dnešní době má mnoho set tisíc nemocných v naší republice implantovanou kloubní náhradu. Přes veškerý pokrok však většina velkých ortopedických pracovišť i klinik v současnosti udává, že reimplantace totálních endoprotéz představují 25–30 % všech na pracovištích prováděných endoprotetických výkonů. Přitom reoperace v chirurgii a ortopedii jsou vždy podstatně obtížnější než primární výkon. U revizních operací totálních náhrad kyčelních kloubů to platí ještě výrazněji.

Monografie má celkem 397 stran. Po krátkém výstižném historickém úvodu následují 4 kapitoly věnované různým příčinám selhání endoprotéz.

Dalších 5 kapitol pojednává o interní péči o nemocné s revizními operacemi, anesteziologické problematice, taktice použití kostních štěpů, náhradě krevních ztrát a základních zásadách rehabilitace.

První autor monografie zpracoval kapitoly 11–15. Ty jsou hlavním odborným sdělením a „kuchařkou“ pro operatéry. Z textu je jasně patrná hluboká odborná znalost i praktická zkušenost. Kapitola 16 se zabývá periprotetickými zlomeninami, kterých bohužel v poslední době přibývá. Přitom tento typ zlomeniny častokrát ohrožuje i život nemocného. U téměř 10 % implantovaných kloubních náhrad dojde během jejich fungování k nějaké komplikaci. Nejčastějším problémem je aseptické uvolnění. Naštěstí infekční komplikace jsou méně časté, ale o to více devastující. Proto je další významná kapitola 18 věnována strategii léčby hluboké infekce náhrad kyčelního kloubu. Závěr monografie je věnován komplikacím, se kterými se může operatér setkat u revizních operačních výkonů. V kapitole 20 jsou podrobně popsány možné komplikace z poranění nervů a v kapitole 21 cévní komplikace revizních výkonů kyčelního kloubu. Na konci monografie je přehled zkratek, seznam obrázků a rejstřík.

Každou kapitolu doplňuje podrobný seznam nejnovější odborné literatury. Monografie je logicky členěna a má podle mého názoru velmi dobré moderní a přehledné grafické zpracování. Také fotodokumentace i obrázky jsou názorné a kvalitní. Kniha je určena hlavně ortopedům a traumatologům, kteří se věnují problematice endoprotetiky. Monografie je jako celek velmi přínosná a nepochybně se zařadí mezi základní publikace současné odborné ortopedické literatury.

doc. MUDr. Jiří Vokurka, CSc., F.I.C.S.

Chirurgické pracoviště SurGal Clinic, s.r.o.

Drobného 38-40

602 00 Brno

e-mail: drvokurka@gmail.cz

Doručeno do redakce: 14. 1. 2013


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se