Widimský Jiří, Malý Jaroslav et al. Akutní plicní embolie a žilní trombóza. 2. rozšířené a přepracované vydání. Praha: TRITON 2005. Počet stran 381. ISBN 80-7254-639-2.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(1): 99
Kategorie: Z odborné literatury

Tromboembolická nemoc představuje i v současné době závažný zdravotnický problém a přes pokroky v diagnostice i v léčbě zůstává mortalita na toto onemocnění vysoká. V posledních letech došlo k vývoji a upřesnění algoritmu v diagnostických i v léčebných postupech stejně jako i v chápání vzniku žilní trombózy. Proto je nová monografie autorů profesora Jiřího Widimského staršího a profesora Jaroslava Malého s kolektivem věnovaná tomuto velmi aktuálnímu a závažnému tématu vítána. Řada z nás s chutí přečetla Přerovského a Widimského monografii Akutní žilní trombóza a embolie plicní (Praha: Avicenum 1979), tato publikace získala cenu předsednictva České lékařské společnosti J. E. Purkyně v roce 1980, i první vydání knížky Jiřího Widimského, Jaroslava Malého a kolektivu Akutní plicní embolie a žilní trombóza (Praha: Triton 2002), tato monografie pro změnu získala cenu České angiologické společnosti za rok 2002 - cena byla udělena na angiologických dnech 4. dubna 2003.

Nová monografie má široký záběr od epidemiologických dat přes nové diagnostické postupy až po současné názory na možnosti medikamentózní i nemedikamentózní léčby - tedy včetně chirurgické a katetrizační léčby a zavádění kaválních filtrů. Jednotlivé kapitoly se zabývají výskytem, patogenezí, patofyziologií, diagnostikou, diferenciální diagnostikou, prevencí, léčbou, a prognózou žilní trombózy a plicní embolie. Nechybí ani velmi podrobně rozvedená laboratorní a klinická diagnostika trombofilních stavů (J. Malý), kapitola věnovaná žilní trombóze (K. Roztočil), chirurgické plicní embolektomii, plicní trombendarterektomii a problematice kaválních filtrů (J. Špatenka). Podrobně moderně pojatá je i kapitola o echokardiografii u plicní embolie (P. Franc) a čtenář v knížce ocení i samostatné kapitoly věnované duplexní sonografii (M. Vítovec), angiografickému vyšetření žilního systému a katetrizační léčbě hluboké žilní trombózy a plicní embolie (M. Roček), stejně jako kapitolu o úloze výpočetní tomografie v diagnostice plicní embolie (P. Eliáš). Všechny kapitoly velmi podrobně probírají příslušnou problematiku a vycházejí z aktuálních poznatků. Jak je u autorů zvykem, ke každé kapitole jsou uvedeny i recentní odkazy. Knížka je čtivá, přehledná, velmi dobře doplněná řadou schémat a obrazovou dokumentací a je určena pro široký okruh čtenářů kardiologů, internistů i praktických lékařů. V závěru knížky nechybí ani přehled guidelines a studií.

Není pochyb o tom, že tato knížka bude jistě dobrým průvodcem v každodenní klinické praxi.

prof. MUDr. Jan Vojáček, DrSc., FESC, FACC

I. interní klinika LF UK a FN, Hradec Králové

www.lfhk.cuni.cz; www.fnhk.cz

e-mail: vojacek@fnhk.cz

Doručeno do redakce: 12. 12. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2006 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se