Samuel Vokurka et al. Ošetřovatelské problémy a základy hemoterapie. Praha: Galén 2005. 140 stran. ISBN 80-7262-299-4.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(1): 96-97
Kategorie: Z odborné literatury

V nakladatelství Galén vyšla koncem roku 2005 relativně útlá (140 stran), ale o to zajímavější knížka s názvem Ošetřovatelské problémy a základu hemoterapie. V podtextu je uvedeno, že se jedná o učební texty a ošetřovatelské intervence nejen pro sestry z oboru hematologie a onkologie.

Knihu sepsal dvacetičlenný autorský kolektiv pod vedením MUDr. Samuela Vokurky. Autory jsou zkušení lékaři s hematologickým a onkologickým vzděláním a bohatou praxí u dospělých nemocných i u dětí, magistry a bakalářky ošetřovatelství a zdravotní sestry z pěti center intenzivní hematologické resp. onkologické péče v ČR. Dílo bylo konzultováno s pracovníky úseku ošetřovatelství v Plzni.

Složení autorského týmu je zárukou vysoce odborného a přitom bohatými praktickými zkušenostmi podloženého textu o nejzávažnějších ošetřovatelských problémech u lůžka nemocných. O rozsahu ošetřovatelské problematiky, se kterou se můžeme v textu seznámit, svědčí názvy kapitol: 1. Iritační flebitidy a extravazace cytostatik; 2. Nevolnost (nauzea) a zvracení; 3. Oslabení obranyschopnosti (imunity) a infekce; 4. Zvýšená tělesná teplota a horečka; 5. Bolest; 6. Únava při nádorovém onemocnění; 7. Poškození sliznic dutiny ústní; 8. Poškození kůže a alopecie; 9. Průjmy;10. Zácpa (obstipace) a ileus; 11. Krvácivé poruchy a krvácení; 12. Trombofilní stav a žilní trombóza (flebotrombóza); 13. Centrální žilní vstupy - manipulace a péče; 14. Základy hemoterapie pro sestry (transfuze erytrocytů, trombocytů a plazmy).

Struktura jednotlivých kapitol je orientována na specifické problémy pacienta - příčiny jejich vzniku, rizikové faktory, příznaky a klinické projevy, základní vyšetření a diagnostiku. U každého problému jsou stanoveny cíle ošetřování s jasně definovanými požadovanými ukazateli a návrhy obecných a specifických ošetřovatelských opatření. V závěru kapitol je upozorněno na nejčastěji se vyskytující chyby a omyly. Struktura kapitol je vysoce racionální, ale čtivá a je z ní patrná maximální snaha o praktickou využitelnost knihy. V přehledných tabulkách jsou shrnuty obecné a specifikované ošetřovatelské intervence a stručně jsou uvedeny i nejčastější ošetřovatelské chyby.

Každá kapitola je ukončena testem k ověření znalostí, který je koncipován formou výběru odpovědi ze čtyř nabídek. Na konci testu jsou uvedeny správné odpovědi.

Učebnice se věnuje problematice ošetřovatelské péče a z hlediska šíře svého záběru poskytuje nezbytné odborné i praktické znalosti pro zvládání nejzávažnějších ošetřovatelských problémů u lůžka prakticky všech nemocných. Taková učebnice je v našem zdravotnictví nesmírně potřebná a v seznamu učebnic ošetřovatelství u nás dosud spíše výjimečná.

Problematika, kterou kniha řeší, je vysoce aktuální. Kniha je racionálně a prakticky strukturována a lze ji doporučit pro studium i jako praktickou příručku pro denní praxi pro všechny pracovníky ošetřovatelské péče na všech lůžkových odděleních nemocnic. Kniha je i vhodným studijním materiálem pro studenty ošetřovatelství a řada informací bude jistě zajímavá i pro studenty medicíny a lékaře, kteří mají o problematiku ošetřovatelské péče zájem.

prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc.

Hemato-onkologická klinika LF UP a FN, Olomouc

www.upol.cz; www.fnol.cz

e-mail: indrak@fnol.cz

Doručeno do redakce: 28. 12. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2006 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×