Samuel Vokurka et al. Ošetřovatelské problémy a základy hemoterapie. Praha: Galén 2005. 140 stran. ISBN 80-7262-299-4.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(1): 96-97
Kategorie: Z odborné literatury

V nakladatelství Galén vyšla koncem roku 2005 relativně útlá (140 stran), ale o to zajímavější knížka s názvem Ošetřovatelské problémy a základu hemoterapie. V podtextu je uvedeno, že se jedná o učební texty a ošetřovatelské intervence nejen pro sestry z oboru hematologie a onkologie.

Knihu sepsal dvacetičlenný autorský kolektiv pod vedením MUDr. Samuela Vokurky. Autory jsou zkušení lékaři s hematologickým a onkologickým vzděláním a bohatou praxí u dospělých nemocných i u dětí, magistry a bakalářky ošetřovatelství a zdravotní sestry z pěti center intenzivní hematologické resp. onkologické péče v ČR. Dílo bylo konzultováno s pracovníky úseku ošetřovatelství v Plzni.

Složení autorského týmu je zárukou vysoce odborného a přitom bohatými praktickými zkušenostmi podloženého textu o nejzávažnějších ošetřovatelských problémech u lůžka nemocných. O rozsahu ošetřovatelské problematiky, se kterou se můžeme v textu seznámit, svědčí názvy kapitol: 1. Iritační flebitidy a extravazace cytostatik; 2. Nevolnost (nauzea) a zvracení; 3. Oslabení obranyschopnosti (imunity) a infekce; 4. Zvýšená tělesná teplota a horečka; 5. Bolest; 6. Únava při nádorovém onemocnění; 7. Poškození sliznic dutiny ústní; 8. Poškození kůže a alopecie; 9. Průjmy;10. Zácpa (obstipace) a ileus; 11. Krvácivé poruchy a krvácení; 12. Trombofilní stav a žilní trombóza (flebotrombóza); 13. Centrální žilní vstupy - manipulace a péče; 14. Základy hemoterapie pro sestry (transfuze erytrocytů, trombocytů a plazmy).

Struktura jednotlivých kapitol je orientována na specifické problémy pacienta - příčiny jejich vzniku, rizikové faktory, příznaky a klinické projevy, základní vyšetření a diagnostiku. U každého problému jsou stanoveny cíle ošetřování s jasně definovanými požadovanými ukazateli a návrhy obecných a specifických ošetřovatelských opatření. V závěru kapitol je upozorněno na nejčastěji se vyskytující chyby a omyly. Struktura kapitol je vysoce racionální, ale čtivá a je z ní patrná maximální snaha o praktickou využitelnost knihy. V přehledných tabulkách jsou shrnuty obecné a specifikované ošetřovatelské intervence a stručně jsou uvedeny i nejčastější ošetřovatelské chyby.

Každá kapitola je ukončena testem k ověření znalostí, který je koncipován formou výběru odpovědi ze čtyř nabídek. Na konci testu jsou uvedeny správné odpovědi.

Učebnice se věnuje problematice ošetřovatelské péče a z hlediska šíře svého záběru poskytuje nezbytné odborné i praktické znalosti pro zvládání nejzávažnějších ošetřovatelských problémů u lůžka prakticky všech nemocných. Taková učebnice je v našem zdravotnictví nesmírně potřebná a v seznamu učebnic ošetřovatelství u nás dosud spíše výjimečná.

Problematika, kterou kniha řeší, je vysoce aktuální. Kniha je racionálně a prakticky strukturována a lze ji doporučit pro studium i jako praktickou příručku pro denní praxi pro všechny pracovníky ošetřovatelské péče na všech lůžkových odděleních nemocnic. Kniha je i vhodným studijním materiálem pro studenty ošetřovatelství a řada informací bude jistě zajímavá i pro studenty medicíny a lékaře, kteří mají o problematiku ošetřovatelské péče zájem.

prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc.

Hemato-onkologická klinika LF UP a FN, Olomouc

www.upol.cz; www.fnol.cz

e-mail: indrak@fnol.cz

Doručeno do redakce: 28. 12. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2006 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se