Prof. MUDr. Josef Marek, DrSc. sedmdesátníkem


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(1): 95
Kategorie: Osobní zprávy

Jeden z nejvýznamnějších klinických endokrinologů posledních desetiletí, emeritní přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze, místopředseda České endokrinologické společnosti, významný člen výboru České internistické společnosti, bývalý předseda a dlouholetý člen vědecké rady Ministerstva zdravotnictví, historicky první viceprezident České lékařské komory a Rytíř lékařského stavu profesor Josef Marek se 23. ledna 2005 dožívá 70 let.


Narodil se v Praze, ale vyrůstal ve středočeském Berouně a vystudoval - s vynikajícím prospěchem - lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Po promoci v roce 1960 nastoupil na interní oddělení nemocnice v Klatovech, atestoval tam z interny a po roce sekundářské práce na interní klinice Fakultní nemocnice v Plzni uspěl v konkurzu na III. interní klinice. Od srpna roku 1965 dosud, tedy více než 40 let, pracuje neúnavně a obětavě ve prospěch generací pacientů s endokrinními chorobami. Zkuste kdekoli na odborném fóru říci „hypofýza?“, ozve se nepochybně „profesor Marek“. Jeho nezpochybnitelná autorita se opírá nejen o mimořádně široký rozhled a nesmírnou klinickou zkušenost, ale také o rozsáhlou práci vědeckou. Habilitoval v roce 1979 prací o prolaktinu, v roce 1984 obhájil doktorskou práci s tématem růstového hormonu, somatomedinů a prolaktinu v klinice. Na profesuru si ovšem musel jako nestraník počkat do roku 1990, kdy se stal třetím přednostou III. interní kliniky a také ředitelem Laboratoře pro endokrinologii a metabolizmus. Byl a je hlavním řešitelem řady grantových projektů i výzkumného záměru.

Počet odborných sdělení přesáhl 350, a i když velkou endokrinologii zpracovává až nyní, zapsal se do povědomí nejširší lékařské obce svou opakovaně vydanou Farmakoterapií vnitřních nemocí. Jeho celoživotní zkušenosti s farmakoterapií ho přivedly do vědeckých rad českých farmaceutických společností. Kromě funkcí uvedených výše je prof. Marek členem 4 zahraničních odborných společností, dlouhá léta pracuje v komisích pro obhajoby kandidátských a doktorských prací a v komisi pro endokrinologické atestace. Přednáší endokrinologii pregraduálně i postgraduálně, vede stáže pro mediky a samozřejmě má stále plnou ambulanci.

Profesor Marek byl po zásluze odměněn čestným členstvím České internistické společnosti a České endokrinologické společnosti a Pamětní medailí k 650 rokům trvání Univerzity Karlovy. Představuje totiž nikoli kompromis, ale vzácnou symbiózu odbornosti a lidskosti, schopnosti mimořádné empatie, podložené však encyklopedickými vědomostmi. Medicíně a III. interní klinice i nyní věnuje téměř veškerý svůj čas a nijak nebere na vědomí přibývající roky. Za celou internistickou veřejnost mu tedy přejeme hodně zdraví a elánu do dalších let.

prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA

prim. MUDr. Petr Sucharda, CSc.

III. interní klinika 1. LF UK a VFN

www.vfn.cz

e-mail: petr.sucharda@lf1.cuni.cz

Doručeno do redakce: 13. 1. 2006


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2006 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se