Václav Špičák, Petr Panzner et al. Alergologie. Praha, Galén a Karolinum 2004. 348 stran. ISBN 80-7262-265-X (Galén), 80-246-0846-4 (Karolinum).


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(1): 98
Kategorie: Z odborné literatury

Navzdory tomu, že alergiemi u nás trpí více než 20 % populace a péče o alergiky je denním „chlebem“ lékařů, učebnic psaných v českém jazyce a týkajících se tohoto tématu je v naší zemi poskrovnu. Autory první poválečné „Alergie“, která vyšla v roce 1957 ve Státním zdravotnickém nakladatelství, byli Vladimír Hlaváček, Bohuslav Hodek, Josef Liška a další. Potom trvalo 29 let, než se objevila „Alergologie“ Josefa Beneše a spolupracovníků (Knižnice praktického lékaře, Avicenum, 1986). Nyní, za dalších 18 let, dostáváme do rukou v pořadí 3. knihu se stejným názvem, ale díky neustále se rozšiřujícímu spektru našeho poznání se zcela jiným obsahem.

Kniha má celkem 348 stran formátu A4, je členěna do dvou částí a má celkem 23 kapitol. V obecné části jsou tyto kapitoly: Fyziologie imunitního systému, Slizniční imunita a její význam v alergologii, Imunologické základy alergické reakce, Genetika atopie, Alergeny, Alergie a infekce, Alergie a prostředí, Atopie a imunodeficience, Alergie a autoimunita, Diagnostika alergických onemocnění, Léčba alergických onemocnění. Část speciální obsahuje pojednání na téma Vývoj alergie v průběhu života, prognóza a prevence, Psychologické a psychosociální aspekty alergií, Anafylaxe, Chronická rýma, Asthma bronchiale, Jiné patologické stavy se vztahem k alergii, Kožní alergické projevy, Oční alergie, Potravinová alergie, Alergie na léky a latex, Alergie na jed blanokřídlého hmyzu, Profesní alergie. Na konci každé kapitoly jsou odkazy na nejdůležitější literární práce týkající se zmiňované problematiky.

Text je čtivý, obsahově aktuální, vycházející z nejnovějších poznatků současné moderní alergologie a klinické imunologie. Je ilustrován obrázky, tabulkami, grafy a schématy, v závěru je uveden seznam zkratek a jmenný rejstřík. Tím se stává knížka přehledná, orientace v ní je snadná. Měla by být nejen v knihovně, ale i stále po ruce u každého lékaře pracujícího v oboru alergologie a klinická imunologie či připravujícího se k atestační zkoušce. Rádi po ní jistě sáhnou i praktičtí lékaři pečující o děti či dospělé, lékaři „styčných“ oborů, jako otolaryngologové, dermatologové, pneumologové, oftalmologové, případně zdravotní sestry specialistky či studenti medicíny. Všem těm ji lze s čistým svědomím k četbě i studiu doporučit.

doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.

Centrum alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce, Praha

www.homolka.cz

e-mail: Vit.Petru@homolka.cz

Doručeno do redakce: 20. 12. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2006 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se