Stárka L, Zamrazil V et al. Základy klinické endokrinologie. 2. rozšířené vydání. Praha: Maxdorf 2005. 378 stran. ISBN 80-7345-066-6.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(1): 97
Kategorie: Z odborné literatury

Monografie autorů Endokrinologického ústavu v Praze vychází jako 2. rozšířené vydání knihy z roku 1997 a je určená pro endokrinology, internisty, pediatry a lékaře, pečující o endokrinní pacienty. Obsahuje základní a přehledné informace z oboru endokrinologie. Úvodní kapitola se zabývá stručnou patofyziologií endokrinního systému, další část je věnována epidemiologii a diagnostice v endokrinologii, jak laboratorní včetně dynamických testů, tak zobrazovacím metodám a dále základům hormonální farmakoterapie.

Další kapitoly se věnují postupně onemocnění hypotalamu a hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin, přehledně jsou zde popsány hyperfunkční a hypofunkční stavy, jejich diagnostika, klinický obraz i terapie. Samostatná kapitola je věnována kalciofosfátovému metabolizmu, jeho poruchám a metabolickým osteopatiím, dále endokrinně podmíněným chorobám gonád a možnostem jejich terapie, včetně hormonální substituční terapie v období klimakteria a hormonální antikoncepci. V další části se autoři zabývají diagnostikou a terapií diabetes mellitus včetně patofyziologie systému regulace glykemie, vazby diabetu a ostatních endokrinopatií a kapitoly věnované hypoglykemii. Součástí publikace jsou i kapitoly věnované gastrointestinálním hormonům a hormonům příjmu potravy.

Text monografie je přehledný, stručný a doplněný řadou tabulek a schémat, obsahuje i praktické údaje z diagnostiky a terapie nemocí žláz s vnitřní sekrecí. Lze ji doporučit nejen endokrinologům, internistům a praktickým lékařům, ale i jako postgraduální učebnici pro lékaře před atestací.

MUDr.Věra Olšovská

II. interní klinika LF MU a FN u sv. Anny, Brno

www.fnusa.cz

e-mail: vols@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 28. 12. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2006 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se