Stárka L, Zamrazil V et al. Základy klinické endokrinologie. 2. rozšířené vydání. Praha: Maxdorf 2005. 378 stran. ISBN 80-7345-066-6.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(1): 97
Kategorie: Z odborné literatury

Monografie autorů Endokrinologického ústavu v Praze vychází jako 2. rozšířené vydání knihy z roku 1997 a je určená pro endokrinology, internisty, pediatry a lékaře, pečující o endokrinní pacienty. Obsahuje základní a přehledné informace z oboru endokrinologie. Úvodní kapitola se zabývá stručnou patofyziologií endokrinního systému, další část je věnována epidemiologii a diagnostice v endokrinologii, jak laboratorní včetně dynamických testů, tak zobrazovacím metodám a dále základům hormonální farmakoterapie.

Další kapitoly se věnují postupně onemocnění hypotalamu a hypofýzy, štítné žlázy, příštítných tělísek a nadledvin, přehledně jsou zde popsány hyperfunkční a hypofunkční stavy, jejich diagnostika, klinický obraz i terapie. Samostatná kapitola je věnována kalciofosfátovému metabolizmu, jeho poruchám a metabolickým osteopatiím, dále endokrinně podmíněným chorobám gonád a možnostem jejich terapie, včetně hormonální substituční terapie v období klimakteria a hormonální antikoncepci. V další části se autoři zabývají diagnostikou a terapií diabetes mellitus včetně patofyziologie systému regulace glykemie, vazby diabetu a ostatních endokrinopatií a kapitoly věnované hypoglykemii. Součástí publikace jsou i kapitoly věnované gastrointestinálním hormonům a hormonům příjmu potravy.

Text monografie je přehledný, stručný a doplněný řadou tabulek a schémat, obsahuje i praktické údaje z diagnostiky a terapie nemocí žláz s vnitřní sekrecí. Lze ji doporučit nejen endokrinologům, internistům a praktickým lékařům, ale i jako postgraduální učebnici pro lékaře před atestací.

MUDr.Věra Olšovská

II. interní klinika LF MU a FN u sv. Anny, Brno

www.fnusa.cz

e-mail: vols@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 28. 12. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2006 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×