Zemřel farmakolog a člen redakční rady Časopisu lékařů českých MUDr. Norbert Gaier, CSc.


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2013; 152: 114-115
Kategorie: Osobní zprávy

Dne 7. února 2013, krátce po dovršení 70 let, náhle zemřel odborný asistent Farmakologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze MUDr. Norbert Gaier, CSc.


Norbert Gaier nastoupil na Farmakologický ústav FVL UK v Praze po promoci v roce 1967 a práci zde věnoval celý profesní život. Do jeho dlouholetého působení v oboru se promítá vývoj farmakologie posledních desetiletí. V týmu pracovníků vedeném prof. MUDr. Maxem Wenkem, DrSc. se zapojil do studia interakčních mechanismů látek ovlivňujících vegetativní nervový systém. Spolu s doc. MUDr. Miroslavem Mrázem, DrSc., uveřejnili výsledky práce o vlivu působků vegetativního nervového systému u inbredních potkanů s hypertenzí. Kandidátskou dizertaci „Studie uterorelaxačních a kardiologických účinků především beta-sympatomimetik“ obhájil v roce 1987. Později, ve skupině prof. dr. Hassana Farghali, DrSc., spolupracoval při studiu signálních buněčných mechanismů v hepatocytech a adipocytech. Do této oblasti se řadí jeho práce zabývající se oxidem dusnatým působícím jako signální mechanismus v kardiovaskulárním a nervovém systému i v mnoha dalších biologických systémech a funkcích organismu. Zaujaly ho též nové směry výzkumu, týkající se farmakologického a klinického přínosu aktivátorů sirtuinu 1 (SIRT 1) při oxidativním poškození. Význam této výzkumné oblasti shrnul v roce 2012 v tomto časopisu (Čas. Lék. čes. 2012; 151: 187–189).

Ve Farmakologickém ústavu 1. LF UK a VFN v Praze se MUDr. Norbert Gaier, CSc., podílel na pregraduální výuce studentů stomatologie i lékařství. Byl vedoucím autorem opakovaně vydávaných „Cvičení a testů z farmakologie“ a samostatných kapitol v řadě skript a učebnic pro mediky. Ve své pedagogické činnosti si získal respekt řady studentů, ale i v kruzích odborné veřejnosti při postgraduálním vzdělávání.

Aktivně se účastnil života fakulty i jako opakovaně zvolený člen Akademického senátu. Mimo fakultu působil zejména, když několik let řídil Komisi pro fytofarmaka a homeopatika a vytvořil základ pro regulaci těchto látek. Neméně záslužná byla i jeho mnohaletá činnost v redakční radě Časopisu lékařů českých.

V panu asistentu Norbertu Gaierovi, CSc., ztrácí 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze významného odborníka a uznávaného vysokoškolského učitele. V osobě zesnulého odešel z našeho středu charakterní a pracovitý člověk a milý kolega.

Čest jeho památce!

Jménem spolupracovníků

prof. MUDr. František Perlík, DrSc.

Farmakologický ústav 1. LF UK a VFN

Redakce Časopisu lékařů českých se připojuje k projevům lítosti nad úmrtím pana profesora Pavla Bartáka a pana doktora Norberta Gaiera, kteří byli dlouholetými členy redakční rady časopisu a významným podílem přispívali k jeho chodu.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se