Richard Rokyta, Miloslav Kršiak, Jiří Kozák (eds.)
BOLEST
Přepracované, doplněné vydání


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2013; 152: 117
Kategorie: Kniha

Praha: Tigis 2012, 747 s. ISBN: 978-80-87323-02-1


Když dá hlavy dohromady 76 renomovaných autorů pod taktovkou tří zkušených editorů, lze očekávat znamenitý výsledek. Tak se také stalo v případě algeziologického opusu, který má ve svém monumentálním výsledku 747 stran formátu A4 zajímavého čtení.

Heslo „bolest“má již samo o sobě přitažlivost svou hororovou příchutí; na své si zde ovšem přijde mnohem více racionální stránka čtenářovy zvědavosti. Osm kapitol poskytuje revue komplexního jevu, který prostupuje všechny oblasti mediciny; jevu, který se neméně pronikavě proplétá také celou filosofií lidské existence. Život bez bolesti je nemyslitelný a i kdyby byl teoreticky možný, byl by zahanbující.

Již přehled terminologie s 19 názvy různých typů bolesti nás uvádí ze světa medicínského amatéra do říše členité vědy. Dovídáme se na 50 stranách, která bolest a proč je fyziologická, z jakých nociceptorů se vnímá a čím se tato transdukce moduluje. Kromě tkáňové úrovně probíhá modulace centrální, hlavně cestou descendentního antinociceptivního systému. Opioidy, kanabinoidy, substance P, dopamin, β-endorfiny, neuropeptid Y, oxytocin, orexin, glutamát, serotonin jsou jen ukázkami z výčtu neuromodulátorů, účastnících se na stressových reakcích, tlumících bolest. Jejich sledování je předmětem početných animálních výzkumných modelů.

Pro farmakologii bolesti bylo vyhrazeno 65 stran. Obsahují popis periferní i centrální neurotransmise, výklad neopioidních i opioidních analgetik, se závislostí, tolerancí i antagonisty. Graf překvapivě udává, že analgetický účinek placeba převyšuje kodein a je shodný s tramadolem 50. Paracetamol překonává i tramadol 100. Ekvianalgetické dávky opioidů jsou v tabulce. Specifická a adjuvantní léčiva zahrnují antidepresiva, antikonvulziva, neuroleptika, benzodiazepiny, myorelaxancia, kortikosteroidy a další. Lokální anestetika a nakonec placebo uzavírají kapitolu.

Ve „Vyšetřování bolesti“ najde čtenář analogové škály verbální i non-verbální jakož i elektrofyziologickou algometrii. Stanovení psychologického profilu pacienta vede následně ke kognitivně behaviorální léčbě.

Pátá kapitola se věnuje typologii bolesti – akutní, neuropatické (periferní i centrální), viscerální (se subkapitolami jednotlivých viscerálních orgánů), fantomové a dalším. Neuropatie doprovází řada přehledných neuroanatomických schémat. Neúspěch či nedostatečný efekt zákroků na bederní páteři je předmětem kapitoly „Failed back surgery syndrome“. „Regionální komplexní bolestivý syndrom“ zpracovává vegetativní a trofické dopady systémové dysregulace mikrocirkulační i kostní. Kapitoly bolesti stařecké a dětské znovu protínají předchozí obecně pojaté principy patofyziologie, diagnostiky, terapie farmakologické i behaviorální – se zřetelem ke specifikům věku a jeho empatickým nezbytnostem. Chirurg předkládá důležitou kapitolu „Hojení rány“ (kůže, kosti, zažívacího traktu).

Bolesti onkologické v kapitole VI. a bolesti orgánů v kapitole VII. (hrudník, břicho, rheumatismus, gynekologická oblast včetně porodu, hlava, kosti, bedra, orofaciální zóna s ohledem na ORL i zuby, mužská pánev) – jsou hlubokým a elegantním přehledem klinických přístupů k nejčastějším nozologickým jednotkám a jejich průvodním bolestem. Pokrývají 180 stran a klinik zde najde velkou část z podstaty svého oboru. Tyto kapitoly přinášejí plně dotaženou diferenciální diagnostiku, využití škál bolesti v praxi a návody k praktickému postupu. Obecné principy z kapitol předchozích se zde užitečně opakují a promítají do konkrétního postupu.

Poslední kapitola „Léčebných technik“ ukazuje nečekanou bohatost nových analgetických postupů: intervence nervových blokád s neurolýzou, přístupy do páteřního kanálu, k nervovým plexům i gangliím, programované neurostimulace, transkraniální magnetickou stimulaci a radiofrekvenční léčbu. Kapitoly těchto semikonzervativních přístupů uzavírají implantabilní porty pro aplikace venózní, arteriální, peritoneální, epidurální a intratekální. Následné kapitoly neurochirurgické řeší bolest trigeminu, periferních nervů i míšních kořenů. Po možnostech gamma nože následují přístupy rehabilitační od termického ovlivnění bolesti přes manuální léčbu a kineziterapii až po psychoterapii a akupunkturu. Závěrečný rejstřík má kolem 1200 hesel. Barevná i černobílá anatomická schémata, neuroradiologické nálezy, hojnost grafů a tabulek činí knihu velmi dobře srozumitelnou.

Popsaná encyklopedie bolesti je pokladem pro knihovnu každého lékaře. Nejen proto, že bolest jako taková je jedním z dominantních příznaků klinické mediciny, ale také proto, že předložené pojetí přináší pohledy do všech zákoutí diagnostiky a léčby prakticky ve všech odvětvích ambulantní i klinické práce. Tříbí vědomosti, umožňuje pochopení a podává vodítka ke konkrétní terapii. Spíše než k souvislému čtení lze očekávat její využití ad hoc ve chvílích bezradnosti. Velkolepé dílo!

prof. MUDr. Pavel Kalvach, CSc

Neurologická klinika 3. LF a FNKV


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se