Paramagnetická rezonance v diagnostice malanomu


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2013; 152: 116
Kategorie:

Malignant melanoma je nádor charakterizovaný nekontrolovanou proliferací melanocytů v kůži nebo i v oku. Jeho výskyt každý rok roste. Stále jsou hledány lepší metody jeho diagnózy. V předešlé studii byly demonstrovány jednorázové studie pro mapování volných radikálů melaninového pigmentu za použití elektronové paramagnetické rezonance (EPR). Dále bylo demonstrováno, že X-Band (9 GHz) EPR spektrometrie je metoda přesná pro určení růstové fáze pigmentového nádoru. Účelem této studie bylo zjistit schopnost EPR zobrazení pro lokalizaci melaninovíého pigmentu uvnitř melaninových fantomů, modelů B16 a resekovaného lidského melanomu. Ukazuje se, že EPR umí poskytnout přesný obraz syntetického vzorku jak ve tvaru a velikosti, s chybami menšími než 10 %. Ve všech studiích záleží na koncentraci melaninu, která je úměrná růstové fázi nádoru a následné to-noise ratio (SNR) poskytnuté intenzitou signálu (SNR) poskytovaného signální intenzitou EPR. To vedlo k operačnímu konceptu, který uvažuje SNR a interference s ostatními signály, aby bylo možné určit EPR zobrazení.

P. Barták


Zdroje

Godechal Q, et al. Optimization of electron paramagnetic resonance imaging for visualization of human skin melanoma in various stages of invasion. Experimental Dermatology 2012; 21(5): 341–346.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se