EURO-NOTES 2012, August 4–6th 2012, Prague


Autoři: J. Martínek
Působiště autorů: Klinika hepatogastroenterologie IKEM, Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2012; 66(6): 431
Kategorie: Různé: zprávy z akcí

Na počátku října se v příjemném prostředí Andel’s hotelu na pražském Smíchově konal šestý EURO-NOTES kongres. Tématem nebyla pouze problematika NOTES (čili endoskopické chirurgie, prováděná přirozenými ústími), ale i různé aspekty intervenční terapeutické endoskopie. Již tradičně se účastníci setkali ve čtvrtek odpoledne v pracovních skupinách, které byly věnovány následujícím tématům: cholecystek­tomie a apendektomie; kolo­rektální onemocnění; léčba časného adenokarcinomu jícnu a radiofrekvenční ablace Barrettova jícnu; problematika obezitologická a léčba achalázie.

V pátek program pokračoval ústní prezentací vybraných volných sdělení, shrnutím závěrů pracovních skupin a dalším odborným programem (problematika perforací, transanální chirurgie, endosonografie, endoskopické submukózní disekce apod.). Hlavní přednášku přednesl namísto nemocného prof. Roesche mnichovský chirurg prof. Feussner. Tématem jeho přednášky byl vývoj a význam různých robotických platforem, což je problematika, na které mnichovští kolegové usilovně pracují.

V sobotu dopoledne se v pražském IKEM konal hands-on workshop, kde si účastníci mohli vyzkoušet různé procedury (disekce, OVESCO klip, POEM, NOTES apod.) na neživém i živém zvířecím modelu.

Prezidentem kongresu byl prof. Horst Neuhaus a většina organizace probíhala v režii pořádajících organizací, tedy ESGE a EAES. Je jistě potěšitelné, že se celá akce konala v hlavním městě naší země, Praze. Potvrzuje se, že Praha zůstává atraktivní kongresovou destinací z důvodu turistické atraktivity a nabídky vhodných kongresovývh prostor a stále kompetitivních cen. Akce se účastnilo více než 100 účastníků (loni 80), přirozeně proti prvnímu kongresu (2007, Gothenburg) se jedná o počty menší odpovídající tomu, že v roce 2007 NOTES představoval senzaci a na kongresu prostě nebylo možné nebýt. NOTES zůstává náplní expertní skupiny nadšenců a jako takový je nevelký formálním obsahem, nicméně zůstává významným hybatelem endoskopických inovací.

Prof. Alexander Meining z Mnichova asistuje jednomu z účastníků kurzu při ESD.
Fig. 1. Prof. Alexander Meining is assisting to a participant of the hands-on course during ESD.
Obr. 1. Prof. Alexander Meining z Mnichova asistuje jednomu z účastníků kurzu při ESD. Fig. 1. Prof. Alexander Meining is assisting to a participant of the hands-on course during ESD.

Důležitý je proto posun od výlučného principu NOTES k jiným tématům intervenční endoskopie. K hlavním prio­ritám do budoucna jistě patří rozvoj endoskopické myotomie (POEM), kdy je zcela nezbytné provedení randomizované studie srovnávající tradiční laparoskopickou myotomii s novým přístupem, dále potřeba nalezení plně endoskopické bariatrické metody, která by možná mohla i nahradit současné chirurgické techniky, a v neposlední řadě rozvoj NOTES principu u transanálních operací.

Na organizaci kongresu se významně podíleli i čeští lékaři, jmenovitě dr. Hucl, dr. Beneš, prof. Špičák a autor tohoto článku. V podstatě ve výlučně české organizační režii proběhlo úspěšné sobotní dopoledne hands-on tréninku různých metod, které proběhlo v nových prostorách experimentálního centra v IKEM.

Navzdory nejasné budoucnosti přístupu se EURO-NOTES workshop bude konat i v příštím roce. Kde jinde než v další atraktivní lokalitě – Barceloně.

MUDr. Jan Martínek, Ph.D.

Klinika hepatogastroenterologie IKEM

Vídeňská 195/9, 140 21 Praha 4

jan.martinek@volny.cz

Vážení čtenáři, doplňující obrázky ke článku najdete na webových stránkách časopisu www.csgh.info.


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná
Článek Omeprazol

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 6

2012 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se