Waye JD, Mařatka Z, Armenglo Miró JR. DIGESTIVE ENDOSCOPY: Terminology with definitions and classification of diagnosis and therapy


Autoři: J. Kotrlík
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2012; 66(6): 496
Kategorie: Různé: recenze

Každý český gastroenterolog by měl mít radost, že v roce 2012 vyšlo další vydání Mařatkovy Terminologie.

Prof. Mařatka se začal intenzivně věnovat endoskopické terminologii až po skončení aktivní práce gastroentero­loga. Již v roce 1984 vyšlo první vydání Terminologie digestivní endoskopie. Je třeba zdůraznit, že tato publikace byla postupně přeložena do 13 jazyků, včetně finštiny a čínštiny. Většina gastro­enterologů světa pak poznala jméno Zdeňka Mařatky a věděla, že je z Prahy a z Československa a později z Česka. V roce 1994 v rámci 10. světového gastroenterologického kongresu v Los Angeles se konalo zasedání OMEDu, nyní WEO (World Endo­scopic Organisation). Tehdejší předseda této organizace hodnotil práci jednotlivých komisí. Prof. Mařatka tehdy po mnoha letech končil činnost předsedy termino­logické komise a byl hodnocen jako nejlepší pro konkrétní výsledky a bez požadavku na zvláštní dotace. Plénum jej odměnilo dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Mařatkovi bylo v té době 80 let.

Endoskopie je neodmyslitelnou součástí gastroenterologie. Sjednocení terminologie při hodnocení nálezů usnadňuje společnou řeč gastroentero­logů a umožňuje srovnatelnost prací v různých částech světa také multicentrické studie.

O významu endoskopické termino­logie dnes nikdo nepochybuje. Páté vydání je také nepochybným dokladem potřebností této publikace pro novou generaci gastroenterologů. Každý počínající endoskopista se musí dobře připravit ke správnému hodnocení a popisu svých endoskopických výkonů. V pátém vydání jsou nově uvedeny kapitoly o endosonografii, enteroskopii a o chirurgické laparoskopii.

Je velkou zásluhou předsedy WEA Jeroma Waye, že se ujal práce na posledním vydání. Tento světově proslulý gastroenterolog, který se s Mařatkou dobře znal, vykonal velmi dobrou práci. Nemenší obdiv je třeba věnovat s poděkováním Franzi Reuterovi, který byl „dvorním nakladatelem“ Mařatky a také i jeho přítelem. On byl nepochybným iniciátorem 5. vydání.

Endoskopická terminologie by měla být v knihovně každého gastro­enterologa. Občas by měla být informací i pro internistu a také pro lékaře první linie. Knížka středního formátu má 222 stran s řadou fotografií. Stojí 46 eur. Nakonec jen malou kritiku: ne všechny obrázky mají dokonalou kvalitu. To platí zejména o endosono­grafické dokumentaci.

doc. MUDr. Jan Kotrlík, CSc.

jan.kotrlik@tiscali.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná
Článek Omeprazol

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 6

2012 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se