Správná odpověď na kvíz


Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2012; 66(6): 495
Kategorie: Kvíz

Leishmanióza

Jedná se o parazitární onemocnění Leishmanióza – protozoonózu rozšířenou v tropických a subtropických oblastech všech kontinentů. Přenašeči jsou krev sající komáři, v jejichž organizmu se původci vyskytují v bičíkaté formě. V organizmu člověka a rezervoárových živočichů (psovité šelmy, hlodavci) se Leishmanie vyskytují v buňkách RES jako bezbičíkaté (amastigotní) formy. Leishmanií se podle geo­grafického rozšíření vyskytuje několik druhů – L. donovani, L. infantum, L. chagasi, L. mexicana, L. brasiliensis, L. peruviana. Primární bývá kožní Leishmanióza – solitární nebo mnohočetné kožní léze v místě bodnutí přenašečem – nejčastěji na končetinách nebo obličeji. Podkladem lézí je granulomatózní zánět způsobující hluboké vředy nebo proliferativní léze, které při hojení zanechávají devastující pigmentované jizvy. V léčbě se uplatňují lokálně a celkově podávané antimonové preparáty. Může však dojít i ke generalizaci infekce a vzniku viscerální Leish­maniózy s horečkami, hepatosplenomegalií, lymfadenopatií, anémií, leukopenií a kachexií. Neléčená viscerální Leishmanióza mívá letální průběh (1–3 roky).

U našeho pacienta se doplněním informací zjistila významná cestovatelská anamnéza – návštěva Hondurasu a Thajska na jaře 2011, kdy byl na kombinované imunosupresivní terapii (infliximab + metotrexát). Pro pokročilý lokální perianální nález byl léčen systémovými preparáty antimonu (glucatnim) za hospitalizace na infekčním oddělení, veškerá imunosupresivní medikace byla vysazena. Došlo k výraznému zlepšení lokálního nálezu, v den plánované dimise však pacient překvapivě zemřel pod obrazem náhlé smrti. Sekčně byla zjištěna nejen kožní (intergluteální) Leishmanióza, ale i její viscerální forma (krční uzliny). Příčinou smrti bylo akutní srdeční selhání bez ischemického postižení koronárního řečiště. Tato náhlá příhoda je popisována jako vzácná letální komplikace systémové léčby antimonovými prepráty.

Na progresi lokalizované kožní formy Leishmaniózy do viscerální se jistě podílela i kombinovaná imunosuprese indikovaná při léčbě komplikované Croh­novy choroby. Riziko této infekce u imunosuprimovaných IBD pacientů a nutnost ochrany před vektorovým přenašečem (komárem) je zmiňována i v konsenzu ECCO týkajícím se prevence, diagnostiky a léčby oportunních infekcí u IBD pacientů z roku 2009.

MUDr. Luděk Hrdlička

Klinické a výzkumné centru pro střevní záněty

ISCARE IVF as

Jankovcova 1569/2c

Praha 7, 170 00

ludek.hrdlicka@post.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná
Článek Omeprazol

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 6

2012 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Výhody léčby pacientů s DM 2. typu GLP-1 agonisty
nový kurz
Autoři: prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Syndrom suchého oka – diagnostika, komplikace a léčba
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Systémová léčba psoriázy
Autoři: MUDr. Jiří Horažďovský, Ph.D

Klinická farmakokinetika betablokátorů
Autoři:

Současné možnosti terapie osteoartrózy
Autoři: MUDr. Jakub Holešovský

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×