Úvodník


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2013; 152: 3
Kategorie: Úvodník

Vážení čtenáři Časopisu lékařů českých,

na základě výběrového řízení na nového nakladatele časopisů České lékařské společnosti J. E. Purkyně (ČLS JEP) se předsednictvo ČLS JEP po dohodě s vedoucími redaktory rozhodlo pro Mladou frontu a. s.Vydavatelem zůstává jako doposud ČLS JEP. Mezi časopisy, které nakladatelsky přechází do Mladé fronty, je i prezidiální Časopis lékařů českých.

Časopis lékařů českých a Praktický lékař budou od ledna 2013 vycházet současně jako dvouměsíčníky, zprvu v počtu několika tisíců výtisků zdarma.

Předsednictvo se rozhodlo dohodnout se s oběma vedoucími redaktory za přítomnosti zástupců Mladé fronty na úpravě formy a obsahu časopisů, s ohledem na historická data i na aktuální potřeby čtenářů s vědomím silné konkurence domácích komerčních časopisů.

První číslo Časopisu lékařů českých vyšlo 15. ledna 1862 a časopis nepřetržitě vycházel až k letošnímu 151. ročníku. Za půl roku po vzniku časopisu (16. července 1862) byl založen Spolek českých lékařů. Obě události jsou spojeny se slavnými jmény J. E. Purkyně, J. V. Podlipským a B. Eiseltem. Houževnatost zakladatelů a jejich pokračovatelů a oddanost přetrvaly věky včetně temných období našich dějin.

Náplň časopisu se postupně modifikovala, zprvu podle potřeb národnostních (v češtině a v českém názvosloví) a později až dosud v publikacích aktuálních pokroků vědeckých i potřeb vzdělávacích a k prezentacím výsledků výzkumných prací. Náplň byla vždy důkazem medicínské vzdělanosti, umu, vynalézavosti a obecné kultury i pečlivé a aktivní redaktorské činnosti.

Časopis lékařů českých je koncipovaný v duchu svých zakladatelů jako časopis mezioborový a má být poučný pro spe-cialisty různých oborů i pro všechny lékaře zajímající se o nové poznatky medicíny domácí i světové. Měl by být současně časopisem syntetizujícím, poskytujícím i celkový nadhled v době postupující atomizace medicíny. Bratislavský internista prof. Ivan Duriš v trojdílné slovenské Interně cituje příhodný výrok Jana Patočky: „Analytickými metodami jsme si rozložili Universum. Vytvořili jsme jakési Polyversum a teď ho neumíme složit“. Časopis lékařů českých by měl dokazovat, že se o to snažíme.

Naše snaha by měla být podpořena i tím, aby specializovaní virtuózové v našich jednotlivých odbornostech publikovali nové poznatky ze svého oboru tak, aby jim rozuměl i nespecialista. Zúžený úhel pohledu omezuje snahu o nadhled, integraci údajů, syntézu. Superspecializované příspěvky jsou určeny pro časopisy relevantních oborů.

Časopis lékařů českých byl vždy zajímavý a čtivý i širšími přehledy, historií medicíny, životopisnými medicínskými aspekty sociologickými, etickými, úvahami futuristickými v různých oborech i souvislostmi s biologií, evolucí apod.

Časopis lékařů českých by měl být obrazem medicínského vzdělání a důstojným reprezentantem ČLS JEP.

S přáním dobrého roku 2013 v osobním i profesním životě.

V úctě a s pozdravem

prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc.

předseda ČLS JEP

prof. MUDr. Jiří Horák, CSc.

vedoucí redaktor


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek Kniha
Článek Kniha

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více