XV. Liberecké osteologické dny


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2013; 152: 46
Kategorie: Sjezdy

Liberec, 8. a 9. listopadu 2012

Jubilejní osteologické dny proběhly letos v termínu 8. a 9. listopadu 2012 opět v Naivním divadle, které poskytlo opravdu reprezentativní prostory s velmi dobrou akustikou sálu.

Odborná náplň prvého dne obsahovala vzdělávací přednášky o vyšetřovacích metodách od prostého snímku až k metodám MR.

V první bloku tří přednášek shrnul dr. Jan Beran problematiku poranění celé páteře s jejich základním rozdělením a s přehledem a praktickými ukázkami vyšetřovacích metod u jednotlivých oblastí.

Dr. J. Hořejš z VFN Praha se ve své přednášce věnoval jednotlivým kasuistikám, sdruženým do bloků s problematikou rtg hodnocení náhrad kloubů a kostních nádorů.

V dalším průběhu přednesl doc. J. Šprindrich dvě sdělení Úrazy lopatky – tato oblast je málo vyšetřovaná, ale často se na lopatky při úrazech hrudníku příliš nepomýšlí. Druhá prezentace, označená jako Čestná přednáška MUDr. Jaroslava Berana, CSc., pojednávala o vyšetřování pacientů s revmatologickými onemocněními.

Čtvrteční část byla tradičně zakončena přednáškou o ušlechtilých destilátech a večerním posezením v restauraci Ene Bene, ale, vzhledem k 15. výročí akce, bylo mezi obě aktivity vloženo představení Naivního divadla, Budulínek, oceněné za sezonu 2011/2012 několika cenami. Jako poslední dostala hra Cenu Divadelních novin v kategorii Alternativní divadlo.

Páteční část byla opět rozdělena na přehledné přednášky, ty byly věnované problematice ligamentum costoclaviculare (dr. J. Koudelová, FN Plzeň), přímé MR artrografii(dr. A. Šprláková-Puková, FN Brno) a zobrazení femoropatelárního kloubu (dr. J. Brtková, FN Hradec Králové). Závěr pátečního dopoledního bloku vyplnily krátké přednášky, velmi dobře připravené a věnované celému rozsahu vyšetřování pohybového aparátu od klasického RTG zobrazení přes sonografii po magnetickou rezonanci.

Akce se zúčastnilo 60 radiologů.

MUDr. Jan Beran, Ph.D.

ZRIR IKEM

Vídeňská 1958/9, 140 00 Praha 4

e-mail: honza.beran@gmail.com


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek Úvodník
Článek Kniha
Článek Kniha

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se