3. Zirmův olomoucký diskuzní den


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2013; 152: 46-47
Kategorie: Sjezdy

Olomouc, 17. listopadu 2012

V sobotu 17. listopadu 2012 se v prostorách Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci uskutečnil 3. Zirmův olomoucký diskuzní den, kterého se zúčastnilo 298 oftalmologů (258 z České republiky, 40 ze Slovenské republiky). Ačkoliv jsou cílovou skupinou oftalmologové první linie či zaměstnanci menších nemocnic, byli k našemu potěšení přítomni opět i kolegové pracující ve fakultních nemocnicích.

Každý ze tří bloků byl moderován specialistou v dané oblasti z týmu lékařů Oční kliniky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (LF UP) a Fakultní nemocnice Olomouc a (FNOL). Na začátku bloku panelisté uvedli dané téma soubornými referáty, po nichž byla téměř celá hodina věnována diskuzi, rozebírání minikazuistik a reakcím na dotazy z auditoria. Ke všem tématům a jejich úskalím se také mohli všichni účastníci vyjádřit během četných hlasování, která probíhala v diskuzních částech bloků.

První blok moderovaný MUDr. Martou Karhanovou, FEBO, byl věnován binokulárnímu refrakčnímu vyvážení (ideální kombinaci brýlových skel). RNDr. František Pluháček, Ph.D. (Katedra optiky Přírodovědecké fakulty UP) podrobně rozebral metody používané k docílení binokulární akomodační rovnováhy. Bc. Ing. Ivan Vymyslický (PPO – První poradenská optická) nás velmi poutavou formou zasvětil do pravidel předpisu prizmatické korekce (vyrovnání neparalelního postavení očí optickým hranolem). Pro většinu z nás bylo velmi překvapivé zjištění, že asi u 75 % nositelů brýlí je přítomno skryté šilhání. MUDr. Bc. Barbora Varadyová (Dětská oční klinika LF MU a FN, Brno) se zaměřila na praktická doporučení pro správné vyplnění brýlového receptu.

Prim. MUDr. Klára Marešová, Ph.D., se ujala organizace druhého bloku, který se zabýval sledováním progrese glaukomu. Přední čeští glaukomatologové a prezidentka Slovenské glaukomové společnosti prim. MUDr. Erika Vodrážková (Očná klinika SZU a UNB, Bratislava) představili aktuální možnosti monitorování dynamiky strukturální (změny na terči zrakového nervu a ve vrstvě nervových vláken sítnice) a funkční (defekty v zorném poli) progrese glaukomu.

Obr. Organizační tým a panelisté (zleva):
doc. MUDr. Jiří Řehák, CSc., FEBO (přednosta Oční kliniky LF UP a FNOL), MUDr. Hana Pešková (Oční ambulance, Praha), MUDr. Bc. Barbora Varadyová (Dětská oční klinika LF MU a FN, Brno), MUDr. Marta Karhanová, FEBO (Oční klinika LF UP a FNOL), doc. MUDr. Šárka Pitrová, CSc., FEBO (předsedkyně České oftalmologické společnosti, Privátní oční klinika JL, Praha), prim. MUDr. Klára Marešová, Ph.D. (Oční klinika LF UP a FNOL), prim. MUDr. Erika Vodrážková (předsedkyně Slovenské oftalmologické společnosti, Očná klinika SZU a UNB, Bratislava), MUDr. Pavlína Hrabčíková (Oční klinika LF UP a FNOL), doc. MUDr. Zuzana Hlinomazová, Ph.D. (Oční klinika LF MU a FN, Brno; Evropská oční klinika Lexum)
Obr. Organizační tým a panelisté (zleva): doc. MUDr. Jiří Řehák, CSc., FEBO (přednosta Oční kliniky LF UP a FNOL), MUDr. Hana Pešková (Oční ambulance, Praha), MUDr. Bc. Barbora Varadyová (Dětská oční klinika LF MU a FN, Brno), MUDr. Marta Karhanová, FEBO (Oční klinika LF UP a FNOL), doc. MUDr. Šárka Pitrová, CSc., FEBO (předsedkyně České oftalmologické společnosti, Privátní oční klinika JL, Praha), prim. MUDr. Klára Marešová, Ph.D. (Oční klinika LF UP a FNOL), prim. MUDr. Erika Vodrážková (předsedkyně Slovenské oftalmologické společnosti, Očná klinika SZU a UNB, Bratislava), MUDr. Pavlína Hrabčíková (Oční klinika LF UP a FNOL), doc. MUDr. Zuzana Hlinomazová, Ph.D. (Oční klinika LF MU a FN, Brno; Evropská oční klinika Lexum)

Ve třetím bloku vedeném MUDr. Pavlínou Hrabčíkovou jsme se zabývali problematikou neinfekčních keratitid (zánět rohovky v souvislosti s celkovými autoimunitními chorobami). Prof. MUDr. Pavel Horák, CSc. (III. interní klinika – nefrologická, revmatologická, endokrinologická LF UP a FNOL) nás seznámil s pohledem revmatologa na oční postižení u revmatických chorob. Stanovisko dermatologa na imunitně podmíněná kožní onemocnění související s očním postižením prezentoval MUDr. Jan Šternberský (Klinika chorob kožních a pohlavních LF UP a FNOL). Přednáškovou část bloku uzavřela přední specialistka na onemocnění rohovky doc. MUDr. Zuzana Hlinomazová, Ph.D. (Oční klinika LF MU a FN, Brno; Evropská oční klinika Lexum) svoji přednáškou na téma Onemocnění rohovky v souvislosti s imunologicky podmíněnými onemocněními.

V předvečer odborného programu probíhaly již tradičně kurzy vedené zkušenými optometristy s tématem Stanovení subjektivní refrakce, které se opět setkaly s velkým zájmem oftalmologů.

Diskuzní den ukončila svým vystoupením doc. MUDr. Šárka Pitrová, CSc., FEBO (předsedkyně České oftalmologické společnosti), která ocenila vysokou odbornou kvalitu diskuzního dne při zachování praktičnosti doporučení pro naši každodenní práci.

Děkujeme Konferenčnímu servisu UP za organizační zajištění diskuzního dne.

MUDr. Petr Mlčák

Oční klinika LF UP a FNOL

I. P. Pavlova 6, 775 20 Olomouc

e-mail: mlcakpetr@seznam.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka
Článek Úvodník
Článek Kniha
Článek Kniha

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se