Zemřel bývalý generální ředitel Světové zdravotnické organizace


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2013; 152: 56
Kategorie: Zprávy

Ženeva, 28. ledna 2013. Dr. Hiroshi Nakajima, bývalý generální ředitel SZO, zemřel po krátké nemoci v sobotu 26. ledna ve francouzském Poitiers ve věku 84 let.

Po začátcích v neurofarmakologickém výzkumu pracoval dr. Nakajima od roku 1974 u SZO, kde pomáhal vyvinout koncepci základních léčiv. Od roku 1978 do roku 1988 pracoval jako ředitel regionálního úřadu SZO pro západní Pacifik a v letech 1988–1998 jako čtvrtý generální ředitel SZO.

Mnoho ze současných nejúspěšnějších programů SZO vděčí za svůj vznik činnosti dr. Nakajimy v uvedeném údobí. Zde jsou některé z nich:

  • DOTS (Directly-Observed Treatment, Short course), strategie pro léčbu a kontrolu tuberkulózy, kterou SZO zahájila v roce 1995;
  • the Integrated Management of Childhood Illness Initiative (Iniciativa pro integrovanou léčbu dětských nemocí);
  • rozšíření celosvětového programu očkování v dětství.

Když dr. Margaret Chanová oznamovala zprávu o úmrtí dr. Nakajimy výkonnému výboru SZO, který právě zasedá v Ženevě, prohlásila: „Všechny tyto iniciativy dokládají, jak mnoho mu ležel na srdci jejich dopad na lidské zdraví. Jednou z jeho největších vášní byla eliminace poliomyelitidy. Dnes se k tomuto cíli blížíme a naše snaha by měla být také příspěvkem k památce dr. Nakajimy“.

Jeho přínos veřejnému zdravotnictví si připomněly také členské státy, občanská společnost, zaměstnanci a další účastníci zasedání výkonného výboru minutou ticha. Dr. Nakajima po sobě zanechal ženu Marthu a dva syny.

Další informace:

Tarik Jasarevic

WHO Communications Officer, Geneva

e-mail: asarevict@who.int


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se