Terapie dominantně negativní epidermální fragility


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2013; 152: 19
Kategorie:

Epidermolytická palmoplantární keratoderma (EPPK) je jedna ze 30 autozomálně dominantních keratinizačních poruch, které mohou těžit z interferentní terapie (RNAi). EPPK je způsobena mutací 9 (KRT9) genu, který je exkluzivně exprimován na tlusté kůži dlaně a chodidla, kde je výrazná redundance keratinu. To jej činí spolu s faktem, že EPPK je výsledkem mutace způsobené několika mutacemi z horka, ideálním modelem gen-specifické choroby a mutace specifické terapie siRNA. Autoři vyvinuli široce založené terapeutický balíček preklinické EPPK obsahující generickou KRT9 siRNAs a allela specifickou siRNAs pro (siRNA) terapii obsahující gene KRT9 siRNAs a allela-specifické siRNA. Inhibitory byly systematicky identifikovány in vitro za použití luciferázového genu a validovány za použití dual-Flag/Strep-TagII quantitative immunoblot assay. siKRT9-1 a siKRT9-3 byly nejsilnější generické inhibitory K9, vyvolávající > 85 % simultánních selhání divokého typu a mutantů K9 protein syntézy v pikomolární koncentraci. Allela-specifické inhibitory ukázaly podobnou potenci a silné specificity pro jejich cílové dominantně negativní allely s malým nebo žádným efektem wild-type K9. Nejslibnější allela-specifická siRNA, siR163Q-13 byla testována na myším modelu slibné allele-specific siRNA, siR163Q-13, a bylo potvrzena, že preferenčně inhibovala expresiallell in vivo.

P. Barták


Zdroje

Deena M Leslie Pedrioli, et al.: Generic and personalized rnai-based therapeutics for a dominant-negative epidermal fragility disorder journal of investigative. Dermatology 2012; 132: 1627–1635.

Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se