20. onkologicko-urologické sympoziuma 16. mammologické sympozium


Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2013; 152: 47-48
Kategorie: Sjezdy

Praha, 21. až 23. listopadu 2012

Ve dnech 21. až 23. listopadu 2012 se uskutečnilo již 20. onkologicko-urologické sympozium a 16. mammologické sympozium pořádané Onkologickou klinikou 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice a Nadačním fondem Onkologie pro 21. století ve spolupráci s Urologickou klinikou 2. LF UK a Fakultní nemocnice Motol a Radioterapeuticko-onkologickým oddělením FN Motol. Prostory pro jednání poskytly Zdravotnické zařízení MV ČR a a Policejní akademie ČR.

Hlavní organizátorkou obou sympozií byla opět profesorka MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc., primářka Onkologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice, společně s profesorem MUDr. Markem Babjukem, CSc., přednostou Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, a prim. MUDr. Janou Prausovou, PhD., MBA, z Radioterapeuticko-onkologického oddělení FN Motol. Záštitu na sympozii měl ředitel Thomayerovy nemocnice MUDr. Karel Filip, CSc., MBA, Česká onkologická společnost a Česká urologická společnost ČLS JEP. Účastníci získali kredity České lékařské komory.

Témata onkourologické konference tradičně alterují a letošní setkání bylo věnované karcinomu močového měchýře a karcinomu ledviny. Nádory močového měchýře patří v České republice mezi nejčastější lokality. Většina z nich je diagnostikována v nepokročilém stadiu, ale jejich průběh je spojen s vysokým rizikem recidiv. Největší část přednášek byla věnována diagnostickým postupům a chirurgické léčbě nádorů močového měchýře. Pro účastníky byly asi nejužitečnější diskuze o multimodalitní terapii. Právě toto sympozium je jedním z mála, které tyto mezioborové diskuze umožňuje a stimuluje díky účasti urologů, radiačních a klinických onkologů.

V nádorech ledviny je Česká republika dlouhodobě na prvním místě na světě, a to z dosud nejasných příčin. Přednášky se věnovaly celému spektru problematiky – od diagnostiky přes chirurgickou léčbu až po cílenou léčbu pokročilého/metastatického renálního karcinomu.

Řada přednášejících zdůraznila význam hodnocení prognostických faktorů v jednotlivých fázích terapie. Přednášející přední urologové upozornili na expandující možnosti chirurgické léčby karcinomu ledviny, včetně minimálně invazivních postupů.


Účastníci sympozia si svoje klinické vědomosti mohli ověřit a konfrontovat s panely vybraných expertů v rámci prezentací kazuistik.

Navazující 16. mammologické sympozium obsahovalo tři sekce věnované diagnostice, onkologické léčbě a chirurgické léčbě karcinomu prsu. Zazněly zajímavé prezentace o mamografickém screeningu a vyšetřování žen s vysokým rizikem karcinomu prsu. Největší diskuzi stimulovaly přednášky o současných trendech radioterapeutické a chirurgické léčby, v nichž jde o minimalizaci terapie při zachování léčebných výsledků a snížení rizika dlouhodobých komplikací multimodalitní terapie. Část vystoupení pojednávala také o podpůrné terapii pacientek s karcinomem prsu, včetně prevence a léčby kostních metastáz a neurotoxicity spojené s chemoterapií.


Abstrakta ze sympozií byla publikována ve sborníku vydaném nakladatelstvím Galén (Vybrané otázky – Onkologie XVI., Praha 2012, ISBN 9788072629527).

doc. MUDr. Tomáš Büchler, PhD.

Onkologická klinika 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice

Vídeňská 800, 140 59 Praha 4

e-mail: e-mail: tomas.buchler@ftn.cz


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více