Broulík P. Osteoporóza a její léčba.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2008; 54(3): 310
Kategorie: Z odborné literatury

Broulík P. Osteoporóza a její léčba. Praha: Jessenius-Maxdorf 2007. 135 stran. ISBN 978-80-7345-134-9.

V ediční řadě Farmakoterapie pro praxi vychází jako 27. svazek další průvodce ošetřujícího lékaře s dostatečně podrobným návodem pro diagnostiku a diferenciální diagnostiku osteoporózy a pro její terapii s upozorněním na komplikace a nežádoucí účinky používaných farmak. Hlavní pozornost je věnována postmenopauzální osteroporóze; osteoporóza u mužů a osteoporóza indukovaná kortikosteroidní léčbou nebo podáváním hormonů štítné žlázy je krátce zmiňována ve zvláštní kapitole.

Dílo pojednává o problematice, která je nejvýše aktuální z hlediska významu kostního onemocnění pro zdravotní stav starší populace. Onemocnění, kterým u nás trpí kolem 600 000 osob a postihuje každou 2. starší ženu a které ve svých důsledcích se významně projevuje i na mortalitě nemocných, jistě zasluhuje pečlivé zmapování léčebných i preventivních možností. Podrobnější rozvedení farmakologické tématiky týkající se osteoporózy je také důležité proto, že paleta použitelných farmak je velmi pestrá a trh je stále doplňován novými přípravky na léčbu osteoporózy. Knížka proto vedle stručné patogeneze onemocnění a pojednání o diagnostických možnostech podrobně charakterizuje různé skupiny farmak, jako je kalcium, vitamin D, hormony používané pro substituční léčbu, selektivní modulátory estrogenových receptorů, bisfosfonáty, derivát parathormonu - teriparid, stroncium ranelát, kacitonin, fluoridové soli, inhibitory účinku RANKL, jako je denosumab, anabolika a kombinované přípravky a zmiňuje se i o nefarmakologických přístupech k léčbě osteoporózy. Velká nabídka léčebných postupů a nově se objevující farmaka mohou někdy přivádět ošetřujícího lékaře do rozpaků, které má volit, a proto je třeba uvítat, že v knížce najde zájemce kritické posouzení nejrůznějších terapeutických přístupů zpracované z hlediska dlouholetých zkušeností autorových. Prof. Broulík z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze vychází ze zkušeností svého pracoviště, které předběhlo o celá desetiletí dobu svým zájmem o kostní metabolizmus a o důsledky jeho poruch.

Tématika je po odborné stránce zpracována na plné výši. Téma je zpracováno přehledně a v souhlase s koncepcí vydavatelské řady, v níž je publikováno. Je také dovedeno až k zcela nejnovějším poznatkům, v práci se objevují nejnovější citace. Útlou monografii lze doporučit všem lékařům, kteří se s osteoporózou a její léčbou mezi svými pacienty setkávají.

prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc.

Endokrinologický ústav

www.endo.cz

e-mail: LStarka@endo.cz

Doručeno do redakce: 26. 2. 2008


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 3

2008 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se