Fait T, Šnajderová M et al. Estrogenní deficit.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2008; 54(3): 313
Kategorie: Z odborné literatury

Fait T, Šnajderová M et al. Estrogenní deficit. Praha: Maxdorf 2007. 276 stran. ISBN 978−80−7345−128−8.

Publikace Estrogenní deficit se věnuje klinickému významu estrogenů v organizmu ženy. Popisuje význam estrogenů ve fyziologii ženy v jednotlivých obdobích života, od novorozeneckého období, přes pubertu, období pohlavní zralosti, až po klimakterium a senium. Popisuje mechanizmus účinku estrogenů prostřednictvím estrogenových receptorů v organizmu. V další časti se věnuje diagnostickým a léčebným algoritmům u primárních hypoestrinních stavů u dívek s opožděnou a nenastupující pubertou, popisuje indukci puberty a taktiku hormonální substituční léčby u adolescentek s přechodným i trvalým hypogonadizmem, jako např. Turnerův syndrom.

V následujících kapitolách popisuje diagnostickou a léčebnou strategii sekundárních hypoestrinních stavů z vyhasnutí ovariální funkce. Hodnotí význam hormonální substituční terapie v období perimenopauzy, všímá si ejího vlivu na jednotlivé orgánové soustavy a popisuje rizika hormonální terapie ve světle nových poznatků, zejména s akcentací indikovaného podávání této terapie, časného startu léčby a dalších racionálních trendů léčby v menopauze. Nedílnou součástí klimakterické medicíny je osteologická problematika, které se věnuje publikace v samostatném oddíle, s hodnocením možností prevence a léčby postmenopauzální osteoporózy.

Dále je v publikaci věnována pozornost endokrinním změnám u pacientek smentální anorexií, zejména v kontextu s dlouhodobou amenoreou a jejími negativními vlivy na kostní denzitu. Uvádí výsledky studie s estrogenovou substitucí v rámci komplexní léčby těchto stavů.

V posledních částech (nikoli významem) se publikace zabývá využitím estrogenů v reprodukční medicíně a klinické dermatologii. Na závěr se zmiňuje o indikaci a schématech hormonální terapie sexageny ve specifických případech transsexualizmu.

Multioborovým a komplexním přístupem může být publikace přínosná gynekologům, endokrinologům dětského a dospělého věku, internistům, geriatrům i praktickým lékařům, kteří se v rámci kontaktu s pacienty v první linii setkávají se stavy vyžadujícími estrogenní substituci.

MUDr. Otmar Stránský

II. interní klinika LF MU a FN U sv. Anny, Brno

www.fnusa.cz

e-mail: otmar.stransky@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 1. 2. 2008


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 3

2008 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se