Svačina Š et al. Klinická dietologie.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2008; 54(3): 310-311
Kategorie: Z odborné literatury

Svačina Š et al. Klinická dietologie. Praha: Grada Publishing 2008. 381 stran. ISBN 978-80-247-2256-6.

Každý lékař se ve své klinické praxi setkává více či méně často s tématem výživy, stravy, diety. Zvláště v současné době, kdy narůstá výskyt civilizačních metabolických chorob (diabetes mellitus, obezita) a jejích komplikací a kdy téma výživy a diet je téměř denně probíráno v médiích, je vydání této knihy vítaným počinem.

Autor již v úvodu prezentuje svůj záměr: publikace nechce být podrobnou vědeckou monografií o všech aspektech výživy, ale přehledem aktuálních významných poznatků a praktickým návodem, jak dietologii v léčbě chorob využívat. Kniha obsahuje 2 části: obecnou a speciální.

Obecná část obsahuje kapitoly věnované stručné fyziologii výživy, charakteristice základních složek výživy, energetickému metabolizmu, základní principům a metodám parenterální a enterální výživy. Samostatná kapitola obecné části je věnována i glykemickému indexu.

Speciální část obsahuje kapitoly o dietách a výživě u jednotlivých chorob a u různých věkových kategorií. Nechybějí informace o dietě vegetariánské a současném pohledu na vědecké a alternativní diety. Čtenář zde najde informace o dietní léčbě nejčastějších metabolických onemocnění: obezity, diabetu 1 .a 2. typu, dyslipoproteineemiích a dně. Nechybějí kapitoly věnované dietě při hypertenzi, u osteoporózy, aterosklerózy, u chorob zažívacího traktu a výživě v nefrologii. Samostatné kapitoly se zabývají problematikou podvýživy (posouzením stavu a zásadami nutriční intervence), problematikou výživy při neuropsychiatrických onemocněních, u alergií a poruch imunity. Jsou uvedeny zásady výživy v různých věkových kategoriích (dětství, stáří), během těhotenství a laktace a dále, pro klinickou praxi důležité, upozornění na interakce potravin s léky.

Monografie obsahuje praktické příklady diet u příslušných onemocnění, text doprovází množství užitečných tabulek, orientaci usnadňuje podrobný rejstřík.

Autorům se podařilo splnit záměr zmiňovaný v úvodu - poskytnout užitečné informace o současných poznatcích a postupech v nutriční intervenci pro potřeby klinické praxe bez ohledu na medicínský obor. Čtenář ocení možnost snadno a rychle získat informaci o dietě v rámci léčby příslušného onemocnění, aniž by sháněl a hledal v příslušných monografiích týkajících se příslušného onemocnění; tuto možnost navíc ocení i za situace, kdy pacient, vyzbrojen řadou laických pomůcek a dietních návodů, položí lékaři dotaz o vhodnosti určité diety či žádá další podrobnosti. Monografii lze doporučit jak lékařům, tak zdravotnickým pracovníkům nelékařských oborů.

as. MUDr. Hana Svačinová, Ph.D.

Klinika funkční diagnostiky a rehabilitace LF MU a FN U sv. Anny

www.fnusa.cz

e-mail: hana.svacinova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 7. 3. 2008


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 3

2008 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se