#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Riziko suicidia u pacientů s psychotickou poruchou je menší, než udává většina učebnic – druhá část: metodologické limitace studií sebevražednosti


Risk of suicide in patients with psychotic disorder is less than textbooks indicate – part two: methodological limitations of suicide studies

 Objective: Czech scientific literature tends to overestimate the suicide rate in patients with psychotic disorders. In a previous review, it was demonstrated that the results of suicide studies vary considerably and show a lifetime risk of suicide ranging from 0.9% to 8.4%. In this article, the reasons for these differences are addressed. Methods: The reviewed studies were divided into prospective and retrospective groups. Systematic biases were discussed for each group separately. Moreover, risk factors, which variably play themselves out in different cultures, are described. Results: The underlying issue with prospective studies of suicidal tendencies is their selection bias, which limits their external validity. Misclassification represents a prominent issue in retrospective studies. The frequency and intensity of risk factors for suicidality vary across cultures. This aspect limits the international and cross-cultural transferability of suicidality data. Representative studies of suicidality in Czech patients with psychosis are still lacking. Conclusion: Suicidality data are affected by errors and biases, which complicate both their external and internal validity. Risk factors for suicidality vary across cultures. This needs to be considered when adopting foreign data and it only highlights the need for national data publications. To reduce suicide rate, a closer understanding of the motives for suicide is necessary. In addition to medical factors, social, economic, political, and psychological factors also play a role. However, psychiatry opens the door to their medicalization, which results in attention being paid primarily to psychiatric solutions. However, this downplays the importance of the above-mentioned factors. Therefore, it is important to partially remove the “disease” label from suicidality considering what Masaryk suggested. In addition, focus needs to be shifted on the study of socio-cultural and economic motives. A closer understanding of these can be achieved, for example, by psychological autopsy. These are lacking in the Czech literature. Such case studies could be the subject for a future board exam thesis.

Keywords:

medicalization – prospective and retrospective studies – risk factors (absolute and relative) – schizophrenia – suicidality – validity (internal and external) – selection bias


Autoři: Ťupová Ester 1,2;  Vevera Jan 1,2
Působiště autorů: Psychiatrická klinika FN Plzeň 1;  Psychiatrická klinika LF UK, Plzeň 2
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 121, 2025, No. 1, pp. 15-19.
Kategorie: Přehledový článek
doi: https://doi.org/10.48095/cccsp202502

Souhrn

 Úvod: V české odborné literatuře se často udává nadhodnocené riziko sebevražednosti u pacientů s psychotickou poruchou. V předchozím textu jsme ukázali, že výsledky studií sebevražednosti se značně liší a ukazují celoživotní riziko sebevraždy v intervalu od 0,9 % do 8,4 %. V druhé části se zabýváme důvody rozdílných hodnot. Metodika: Studie jsme rozdělili na prospektivní a retrospektivní. U každé skupiny zvlášť diskutujeme systematická zkreslení. Dále popisujeme rizikové faktory, které jsou rovněž v různých kulturách vyjádřeny variabilně. Výsledky: Základním problémem prospektivních studií sebevražednosti jsou výběrová zkreslení, která omezují jejich externí validitu. U retrospektivních studií je problémem misklasifikace. Frekvence i intenzita rizikových faktorů suicidality se v různých kulturách liší. To omezuje mezinárodní a mezikulturní přenositelnost údajů o sebevražednosti. Reprezentativní studie sebevražednosti u českých pacientů s psychózou dosud chybí. Závěr: Údaje o sebevražednosti jsou ovlivněny chybami a zkresleními, které komplikují jejich externí i interní validitu. To je třeba zohlednit při přejímání zahraničních dat a zdůrazňuje to nutnost publikace dat vlastních. K redukci suicidality je nutné porozumět jejím motivům. Kromě medicínských faktorů hrají roli faktory sociální, ekonomické, politické a psychologické. Psychiatrie však otevírá dveře k jejich medicinalizaci, což vede k tomu, že pozornost je věnována především psychiatrickým řešením. Tím se ale význam výše zmíněných faktorů bagatelizuje. Proto je nutné suicidalitu částečně zbavit nálepky „choroby“, jak ji nazýval Masaryk, a zaměřit se také na studium motivů sociokulturních a ekonomických. Jejich bližšímu porozumění můžeme dosáhnout např. pomocí autopsií, které v české odborné literatuře chybí. Právě takové kazuistiky by mohly být obsahem budoucích atestačních prací.

Klíčová slova:

medicinalizace – prospektivní a retrospektivní studie – rizikové faktory (absolutní a relativní) – schizofrenie – sebevražednost – validita (interní a externí) – výběrová zkreslení

Úvod

V první části přehledové práce jsme upozornili na nadhodnocení rizika sebevraždy u pacientů s psychózou v českých odborných textech a učebnicích. Není to 10–15 %, jak se opakovaně udává, ale 5 % (viz přehledová práce v tomto časopise) [1]. Studie zahrnující několik tisíc pacientů po dobu sledování 2–11 let zjistily, že sebevraždou zemřelo 0,9 % [2] až 1,9 % [3] pacientů. Studie sledující pacienty po výrazně delší dobu (follow-up 19–25 let) zjistily, že míra sebevražednosti se pohybuje mezi 6,4 % [4] až 8 % [5]. Zmíněné studie [4,5] ale zahrnují jen nízké stovky vysoce selektovaných pacientů. Můžeme předpokládat, že tyto limitace ovlivňují správnost výsledků, a to především jejich validitu (platnost). Právě kvůli minimalizaci výběrových zkreslení (různá doba sledování a trvání nemoci) jsme do naší přehledové práce zařadili jen studie pacientů s prvokontaktem v léčbě pro první epizodu psychotické poruchy (first episode of psychosis – FEP) a pro časné nástupy psychóz. I tak se ale výsledky liší a nalézají se v intervalu od 0,9 % do 8,4 % [1].

V tomto textu se budeme zabývat zdroji chyb a zkreslení, které komplikují externí validitu, tedy přenositelnost výsledků na běžnou populaci pacientů s psychózou, a které ovlivňují interní validitu, tedy platnost zkoumaných výsledků ve studované populaci. Interní validita u observačních studií sebevražednosti je ovlivněna především systematickými zkresleními neboli bias. Ty jsou způsobeny především výběrovými zkresleními, matoucími faktory (confounding) a misklasifikací [6]. Právě na ně se v tomto textu zaměříme. Dále se budeme věnovat některým dosud méně diskutovaným rizikovým faktorům.

 

Metodika

I když téměř u každé studie existuje riziko zkreslení, design studie nám napoví, jaký typ zkreslení bude pravděpodobnější. V předešlém textu jsme studie rozdělili na prospektivní a retrospektivní. U každé skupiny zvlášť diskutujeme metodologické metodologické limitace a systematická zkreslení. Absolutní riziko, celoživotní riziko sebevraždy, bylo popsáno v přehledové práci. V této druhé části popisujeme relativní rizika sebevražednosti – rizikové faktory, které jsou rovněž v různých kulturách vyjádřeny variabilně.

 

Výsledky a diskuze

Prospektivní studie

Prospektivní kohortové studie jsou většinou zaměřeny na pacienty hospitalizované v zařízeních spjatých s univerzitními klinikami. Z toho vyplývají specifické typy výběrových zkreslení. Obvykle do nich nejsou zařazeni pacienti, u kterých se dá léčba psychotické poruchy realizovat v ambulanci nebo v centrech duševního zdraví [7]. Výsledky mohou být zkreslené lepším přístupem ke zdravotní péči a na ni navázanými sociálními službami, lepší a dostupnější léčbou somatických a psychiatrických komorbidit [8] a kvalitnější léčbou základního psychotického onemocnění [9]. Už Herbert Y. Meltzer et al. [10] poukázali poprvé na účinnost klozapinu při léčbě suicidálních pacientů se schizofrenií, který počet suicidálních pokusů snižuje. Vzhledem k vyšším nárokům na monitorování zdravotního stavu při léčbě klozapinem může být pak větší výskyt takto léčených pacientů v prospektivních studiích rekrutovaných na univerzitních pracovištích. Podobně je tomu i s dostupností dalších terapeutických a psychosociálních intervencí. Tato zkreslení vedou ve svých důsledcích k obtížím při generalizaci výsledků na běžnou populaci pacientů, a tedy k nízké externí validitě.

Zmíněná omezení je možné minimalizovat např. tím, že do studie budou zařazeni všichni pacienti z dostatečně velké spádové oblasti. Právě touto cestou šli Brommetová et al. ve slavné „Suffolk County Mental Health Project“ [11,12]. Kromě sebevražednosti zkoumali autoři i další terapeutické výstupy, které nejsou povzbudivé. Autoři je shrnuli do podle našeho názoru nejpesimističtějšího prohlášení moderního výzkumu o průběhu psychotických poruch: „Naše výsledky se shodují s Kraepelinovým náhledem na průběh schizofrenie“ [13]. Připomeňme, že Kraepelin se domníval, že jde o nevyléčitelnou formu předčasné demence. Detailně jsme se dlouhodobým výsledkům léčby schizofrenie věnovali jinde [14]. Stejně jako autoři studie „Suffolk County Mental Health Project“ [11,12] se domníváme, že důvodem tohoto neúspěchu jsou nedostatečné psychosociálních intervence. Ty mohou předcházet devastujícím následkům duševních onemocnění. Právě to je podle autorů důvodem, proč jsou dlouhodobé výsledky sociálního fungovaní v této studii horší než v evropských zemích. Zatímco v USA je systém zdravotní péče roztříštěný a drahý [15], v Evropě i v některých rozvojových zemích je péče dostupnější a přístup k integrovanějším systémům zdravotní péče snazší [16]. Neradostné výsledky měřené sociálním fungováním nebo dosažením remise ale nejsou provázeny vysokou sebevražedností. Po 10 letech zemřelo sebevraždou 1,7 % pacientů [11,12].

 

Retrospektivní studie

Výhodou retrospektivních studií je fakt, že zahrnují i pacienty, kteří by obvykle nesouhlasili s účastí v prospektivní studii. Jsou v nich tedy i ambulantní pacienti se závažnější psychopatologií s více komorbiditami (zejména deprese, zneužívání návykových látek) [2] a s horší dostupností zdravotních a sociálních služeb [4], a tím i trváním neléčené psychózy (duration of untreated psychosis – DUP) [17,18]. Tak může být zvýšen údaj o riziku sebevraždy a suicidálních pokusů u těchto studií.

Retrospektivní design studií může identifikovat sledovanou populaci pacientů ještě před léčbou FEP, kdy je tato skupina pacientů ohrožena sebevražedným chováním pro chybějící včasnou intervenci [19]. To vše vede k lepší externí validitě retrospektivních studií. Slabinou tohoto přístupu je diagnostický proces a kvalita dat, které by mohly vést k misklasifikaci. Pacienti neprocházejí standardizovanými rozhovory se škálami prováděnými vyškolenými hodnotiteli. Při úmrtí je větší pravděpodobnost, že sebevražda nebude klasifikovaná jako sebevražda, ale např. jako neúmyslné předávkovaní, nešťastná náhoda či „událost nezjištěného úmyslu“ – podle MKN-10 Y10-Y34 [20].

Z našeho výběru nám nejpřesnější data poskytuje velká retrospektivní studie Duttové et al. [3] zahrnující všechny pacienty z definovaných spádových území (catchment area) v Anglii a Skotsku. Z prací přímo sledujících sebevražednost je tato studie v našem přehledu největší. Kromě velikosti je pozoruhodná zvláště tím, že autoři specificky zmiňují riziko záměny proporcionální mortality a celoživotního rizika sebevraždy jako důvodu nadhodnocení tohoto rizika. Právě jejich práce vedla k podstatnému přehodnocení dlouhodobého rizika sebevražd po první epizodě psychózy.

 

Absolutní a relativní rizika

Studie zahrnuté v našem přehledu sledují nejen absolutní rizika suicidality (celoživotní riziko suicidia), ale i relativní rizika (tedy kolikrát častěji zemřou pacienti se zkoumaným rizikovým faktorem).

Mezi faktory na straně pacientů lze počítat pohlaví [2–4,7,8,21], věk a časný nástup psychózy [2], léčba a compliance [22], sexuální zneužívání, komorbidity především s depresí a závislostí [21], sebevražedné myšlenky, opakované a předchozí suicidální pokusy [2,23,24], imperativní halucinace a depresivní symptomy [25,26].

Pouze několik studií poskytovalo údaje o suicidalitě pro muže a ženy zvlášť [2–4,7,8,21]. Tyto studie potvrzují, že mužští pacienti páchají sebevraždu častěji.

Nejsilnějším rizikovým faktorem sebevraždy je noncompliance v podobě vysazení léků. Z Tiihonenovy skandinávské registrové studie [22] se ukazuje, že zvyšuje pravděpodobnost sebevraždy 37×.

I když suicidální pokus v anamnéze je standardně uváděn jako jeden z nejsilnějších prediktorů sebevraždy, australská [2] a izraelská [23] studie ukazují, že jen třetina pacientů, kteří přežili první sebevražedný pokus, tento pokus zopakují. Švédská studie Calborg et al. [24] zjistila, že sebevražedný pokus v anamnéze zvyšuje pravděpodobnost úspěšné sebevraždy 10×. Autoři ale připouští, že fakt, že pouze 18 % pacientů se sebevražedným pokusem nakonec sebevraždou zemřelo, snižuje praktickou klinickou užitečnost tohoto prediktoru.

Depresivní příznaky patří kvantitativně a kvalitativně mezi nejdůležitější charakteristiky schizofrenie [25]. Tyto příznaky v průběhu psychotické epizody byly tradičně považovány za příznivý prognostický marker dlouhodobého průběhu psychotické poruchy. Od přelomu století je ale zřejmé, že depresivní symptomy jsou spojeny s relapsy psychotické poruchy, rehospitalizacemi a suicidalitou [25]. Pacienti s perzistentními depresivními příznaky již v prvním roce léčby vykazovali vyšší riziko sebevraždy v následném období, z čehož vyplynula důležitost včasné léčby depresivních symptomů [26]. Existuje i spojitost mezi depresí a budoucím sebevražedným chováním na základě kumulace negativních událostí [27].

Rizikové faktory sebevražednosti z hlediska specifik psychiatrické péče jsou DUP [2,8,17,18,28], pozdní intervence [19], opakované hospitalizace, krátká doba od propuštění z hospitalizace [29] a nedostatek lůžek [11,12].

Včasná detekce psychózy je ve většině prací protektivním faktorem sebevražednosti, neboť díky ní jsou umožněny i včasné intervence, zkrácení DUP a včasná léčba psychofarmaky – antipsychotiky. V Primaverově malé studii [17] ale délka DUP neměla vliv na počet suicidálních pokusů.

Časné intervence pozitivně ovlivňují míru sebevražd díky integrované specificky zaměřené léčbě, díky programům obsahujícím pravidelné a časté hodnocení duševního stavu, vč. příznaků deprese, dále díky psychoedukaci a tréninku sociálních dovedností a díky preventivním programům v rámci zotavení [14,19].

Ale ani kompenzace psychotického onemocnění nechránila pacienty s psychózou před relativně vysokou úmrtností v důsledku suicidia, která zůstávala vyšší než u většiny ostatních psychiatricky nemocných pacientů. Život pacientů se schizofrenií byl zkrácen přibližně o 10 let u mužů a o 9 let u žen [19].

 

Náhled a remise

I když remise a zlepšení náhledu zůstávají správnými dlouhodobými cíli léčby, jejich vztah k suicidalitě je ambivalentní. Několik studií totiž ukazuje, že zlepšení náhledu zvyšuje riziko suicidia [19,28]. Zlepšený náhled může být projevem auto-stigmatizace, kterou pacient zažívá sám na sobě. Ačkoli imperativní halucinace byly a jsou považovány za rizikové faktory pro spáchání sebevraždy (a rovněž vraždy), jiné pozitivní psychotické symptomy, jakými jsou bludné myšlení a změněné vnímání reality, mohou mít i protektivní funkci. Naopak vyšší vzdělání [23] a zlepšený náhled v kombinaci s perfekcionizmem zvyšují počet suicidálních pokusů [28].

 

Bezprostřední příčiny a motivy sebevražd

K porozumění konkrétních motivů sebevraždy lze dospět pomocí autopsií. Ve švédské studii Stefensona a Cullberga [30], která sledovala 341 pacientů s chronickým průběhem schizofrenie, spáchalo suicidium během 5 let 1,17 % mužů a 0,88 % žen. Podle detailně zpracovaných autopsií bylo 5 pacientů před suicidiem v remisi. Nejdůležitějším faktorem v suicidálním procesu byla pesimistická perspektiva dlouhodobého života s psychózou. Studie tak ukazuje, že v suicidálním procesu není sebevražda jen nepředvídatelným důsledkem imperativních auditivních halucinací nebo impulzivních výbuchů, ale také vlivem existenční zátěže a traumatických životních zkušenosti (rozpad vztahu, neschopnost udržet si práci) a beznaděje okolí, kterou si v době remise nemocní lépe uvědomovali. Pro poskytovatele péče je proto klíčové nabízet aktivní podporu. Právě sdílené aktivity mohou být podle autorů vhodným prostředím k iniciaci konverzace na tato témata. Korigování negativních zpráv, jakými je i nadhodnocená míra sebevražednosti, tak může spolu s dalšími komplexními sociálními intervencemi přispět k lepší prognóze psychotických poruch.

 

Medicinalizace sebevraždy

Psychiatrie bývá, částečně oprávněně, kritizovaná pro medicinalizaci mnoha běžných, i když těžkých lidských starostí, jak to dokazuje např. medicinalizace zármutku [31], psychiatrizace adolescence [32,33] a epidemie posttraumatické stresové poruchy [34]. To se týká i sebevražednosti. I když část sebevražd je realizovaná pod vlivem psychické poruchy, část sebevražd zdravotními problémy způsobena není [35,36]. Jak jsme připomínali v první části tohoto textu, Masaryk ve své sociologické práci [37] označil sebevražednost za „chorobu“. Nyní je ale nutné toto medicinalizující pojetí částečně redukovat a zaměřit se i na intervence cílené na faktory sociální (osamělost a sociální izolovanost, nerovnost, diskriminace), ekonomické (nezaměstnanost, zadluženost, chudoba), politické (dostupnost péče a sebevražedných prostředků) a psychologické (podpora při zvládání negativních životních událostí, bezmocnost, viktimizace) [38,39]. Právě lepší detekce a léčba traumatu a jeho důsledků, jakými jsou PTSD, u českých pacientů se schizofrenií zatím zcela chybí [40].

 

Závěr

Přejímání zahraničních dat, která jsou kromě medicínských faktorů ovlivněna i faktory sociálními, s sebou nese velká rizika systematických chyb a zkreslení. Konkrétně nadhodnocené riziko sebevraždy může přispívat k další stigmatizaci, auto-stigmatizaci a vyšší stresové zátěži pacientů a jejich rodin. K lepší informovanosti by mohlo vést především zkvalitnění a dostupnost registrových dat [6]. K redukci suicidality je nutné bližší porozumění konkrétním motivům sebevraždy, čehož se dá dosáhnout např. pomocí autopsií. Ty v české odborné literatuře chybí. Právě takové práce, vč. kazuistických sdělení, by mohly být obsahem budoucích atestačních prací namísto málo kvalitních přehledových prací, jejichž smysluplnost je v době AI oprávněně kritizovaná.


Zdroje

1.Ťupová E, Vevera J. Riziko suicidia u pacientů s psychotickou poruchou je menší, než udává většina učebnic – první část, přehledová práce. Čes a slov Psychiat 2024; 120 (6): 261–268.

2. Robinson J, Cotton S, Conus P et al. Prevalence and predictors of suicide attempt in an incidence cohort of 661 young people with first--episode psychosis. Aust N Z J Psychiatry 2009; 43 (2): 149–157. doi: 10.1080/00048670802607162.

3. Dutta R, Murray RM, Hotopf M et al. Reassessing the long-term risk of suicide after a first episode of psychosis. Arch Gen Psychiatry 2010; 67 (12): 1230–1237. doi: 10.1001/archgenpsychiatry.2010.157.

4. Fenton WS, McGlashan TH, Victor BJ et al. Symptoms, subtype, and suicidality in patients with schizophrenia spectrum disorders. Am J Psychiatry 1997; 154 (2): 199–204. doi: 10.1176/ajp.154.2.199.

5. Carlborg A, Jokinen J, Nordström AL et al. Attempted suicide predicts suicide risk in schizophrenia spectrum psychosis. Nord J Psychiatry 2010; 64 (1): 68–72. doi: 10.3109/08039480903274431.

6. Čermáková P. Jak číst observační studie. Psychiatrie 2018; 22 (2): 87–94.

7. Ceskova E, Prikryl R, Kasparek T. Suicides in males after the first episode of schizophrenia. J Nerv Ment Dis 2011; 199 (1): 62–64. doi: 10.1097/NMD.0b013e31820448e4.

8. Kurihara T, Kato M, Reverger R et al. Seventeen-year clinical outcome of schizophrenia in Bali. Eur Psychiatry 2011; 26 (5): 333–338. doi: 10.1016/j.eurpsy.2011.04.003.

9. Palmer BA, Pankratz VS, Bostwick, JM. The lifetime risk of suicide in schizophrenia: a reexamination. Arch Gen Psychiatry 2005; 62: 247–253. doi: 10.1001/archpsyc.62.3.247.

10. Meltzer H, Alphs L, Green A et al. Clozapine treatment for suicidality in schizophrenia: International Suicide Prevention Trial (InterSePT). Arch Gen Psychiatry 2003; 60 (1): 82–91. doi: 10.1001/archpsyc.60.1.82.

11. Bromet EJ, Naz B, Fochtmann LJ et al. Long-term diagnostic stability and outcome in recent first-episode cohort studies of schizophrenia. Schizophr Bull 2005; 31 (3): 639–649.

12. Craig TJ, Ye Q, Bromet EJ. Mortality among first-admission patients with psychosis. Compr Psychiatry 2006; 47 (4): 246–251. doi: 10.1093/schbul/sbi030.

13. Kotov R, Fochtmann L, Li K et al. Declining clinical course of psychotic disorders over the two decades following first hospitalization: evidence from the Suffolk County Mental Health Project. Am J Psychiatry 2017; 174 (11): 1064–1074. doi: 10.1176/appi.ajp.2017.16101191.

14. Volavka J, Vevera J. Very long-term outcome of schizophrenia. Int J Clin Pract 2018; 72 (7): 13094. doi: 10.1111/ijcp.13094.

15. Vevera J. Problémy a cíle psychiatrické péče v USA a jejich význam pro českou psychiatrii. Čes a slov Psychiat 2004; 4: 134–140.

16. The Suffolk County Mental Health Project. Online. Stony Brook Neuroscience Institut. 2024. Available from: https: //neuro.stonybrookmedicine.edu/suffolk-county-mental-health-project. [cit. 2024-05-09].

17. Primavera D, Bandecchi C, Lepori T et al. Does duration of untreated psychosis predict very long term outcome of schizophrenic disorders? Results of a retrospective study. Ann Gen Psychiatry 2012; 11 (1): 21. doi: 10.1186/1744-859X-11-21.

18. Friis S, Melle I, Larsen TK et al. Does duration of untreated psychosis bias study samples of first‐episode psychosis? Acta Psychiatr Scand 2004; 110 (4): 286–291. doi: 10.1111/j.1600-0447.2004.00381.x.

19. Ricciardi A, McAllister V, Paola D. Is early intervention in psychosis effective? Epidemiol Psychiatr Soc 2008; 17 (3): 227–235. doi: 10.1017/s1121189x00001329.

20. Hradílková Bártová E. Skryté sebevraždy. Nenápadná kolonka ohýbá statistiky. Online. In: Denikn.cz. 2023. Dostupné z: https: //denikn.cz/1285020/skryte-sebevrazdy-nenapadna-kolonka-ohyba-statistiky/.
[cit. 2024-05-31].

21. Holmstrand C, Bogren M, Mattisson C et al. Long-term suicide risk in no, one or more mental disorders: the Lundby Study 1947–1997. Acta Psychiatr Scand 2015; 132 (6): 459–469. doi: 10.1111/acps.12506.

22. Tiihonen J, Walhbeck K, Lönnqvist J et al. Effectiveness of antipsychotic treatments in a nationwide cohort of patients in community care after first hospitalization due to schizophrenia and schizoaffective disorder: observational follow-up study. BMJ 2006; 333 (7561): 224. doi: 10.1136/bmj.38881.382755.2F.

23. Levine SZ, Bakst S, Rabinowitz J. Suicide attempts at the time of first admission and during early course schizophrenia: a population based study. Psychiatry Res 2010; 177 (1–2): 55–59. doi: 10.1016/j.psychres.2010.02.019.

24. Carlborg A, Jokinen J, Nordström AL et al. Attempted suicide predicts suicide risk in schizophrenia spectrum psychosis. Nord J Psychiatry 2010; 64 (1): 68–72. doi: 10.3109/08039480903274431.

25. An der Heiden W, Könnecke, R, Maurer, K et al. Depression in the long--term course of schizophrenia. Eur Arch Psychiatry Clin Neurosci 2001; 255 (3): 174–184. doi: 10.1007/s00406-005-0585-7.

26. Sönmez N, Røssberg JI, Evensen J et al. Depressive symptoms in first--episode psychosis: a 10-year follow-up study. Early Interv Psychiatry 2016; 10 (3): 227–233. doi: 10.1111/eip.12163.

27. McGinty J, Sayeed Haque M, Upthegrove R. Depression during first episode psychosis and subsequent suicide risk: a systematic review and meta-analysis of longitudinal studies. Schizophr Res 2018; 195: 58–66. doi: 10.1016/j.schres.2017.09.040.

28. Nordentoft M. Prevention of suicide and attempted suicide in Denmark. Epidemiological studies of suicide and intervention studies in selected risk groups. Dan Med Bull 2007; 54 (4): 306–369.

29. Winkler P, Mladá K, Csémy L et al. Suicides following inpatient psychiatric hospitalization: a nationwide case control study. J Affect Disord 2015; 184: 164–169. doi: 10.1016/j.jad.2015.05.039.

30. Stefenson A, Cullberg, J. Committed suicide in a total schizophrenic cohort: in search of the suicidal process. Nord J Psychiatry 1995; 49 (6): 429–437. doi: 10.3109/08039489509026793.

31. Bonanno GA. The end of trauma: how the new science of resilience is changing how we think about PTSD. New York: Basic Books 2021: 336.

32. Buchtová V, Hrušková Kusnieriková A. Emoční poruchy v dospívání. Psychiatr praxi 2024; 25 (1): 43–46.

33. Kopeček M. Pilotní studie škály PHQ-9 u studentů 5. ročníku 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Psychiatrie 2024; 28 (1): 39–41.

34. Frances A. Saving normal: an insider‘s revolt against out-of-control psychiatric diagnosis, DSM-5, big pharma and the medicalization of ordinary life. Psychotherapy in Australia 2013; 19 (3): 14–18.

35. Pridmore S. Medicalization of suicide. The Malaysian journal of medical sciences: MJMS 2011; 18 (4): 78.

36. Milner A, Sveticic J, De Leo D. Suicide in the absence of mental disorder? A review of psychological autopsy studies across countries. Int J Soc Psychiatry 2013; 59 (6): 545–554. doi: 10.1177/0020764012444259.

37. Masaryk TG. Sebevražda hromadným jevem společenským moderní osvěty. (5). Praha: Masarykův ústav AV ČR; 2002: 221.

38. Dzúrová D, Vevera J, Motlová L et al. Analysis of parasuicide, psychiatric care and completed suicides, implications for intervention strategy (Czech Republic, 1996–2000). Int J Public Health 2008; 53 (3): 139–149. doi: 10.1007/s00038-008-7048-7.

39. Vevera J, Bražinová A, Nemec J et al. Human resources and training. Mental health care reform in the Czech and Slovak Republics, 1989 to the present (eds. Scheffler RM, Potucek M). Karolinum Press; 2008: 197–223. doi: 10.1007/s00038-008-7048-7.

40. Nichtová A, Vevera J. Viktimizace pacientů s psychotickým onemocněním (I.). Čes a slov Psychiat 2024; 120 (2): 84–92.

MUDr. Ester Ťupová

Psychiatrická klinika

FN Plzeň

alej Svobody 80

304 60 Plzeň

e-mail: tupovae@fnplzen.cz

Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská psychiatrie

Číslo 1

2025 Číslo 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

BMS srdce kurz
Hypertrofická kardiomyopatie: Moderní přístupy v diagnostice a léčbě
nový kurz
Autoři: doc. MUDr. David Zemánek, Ph.D., MUDr. Anna Chaloupka, Ph.D.

Vliv funkčního chrupu na paměť a učení
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Současné možnosti léčby obezity
Autoři: MUDr. Martin Hrubý

INSIGHTS from European Respiratory Congress

Současné pohledy na riziko v parodontologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#