#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Quo vadis, Česká a slovenská psychiatrie?


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 121, 2025, No. 1, pp. 3-4.
Kategorie: Editorial

Když dochází k nějaké změně, většinou převažuje tendence ohlédnout se do historie, kriticky se zamyslet, zda to, co bylo, bylo správně a poučit se s cílem to nové udělat lépe nebo alespoň stejně dobře.

Mým úkolem jako vedoucí redaktorky časopisu Česká a slovenská psychiatrie je od roku 2025 nastartovat jeho novou životní etapu, digitální. Etapu, která bude poplatná moderním trendům 21. století a pomůže mu překročit hranice dané dosavadní tištěnou podobou. Úkol to je nelehký a s ohledem na historii časopisu velmi zodpovědný. Alea iacta est! Přípravy jsou dokončeny, spouštíme online provoz, cesta zpět neexistuje. Věřím, že cesta, na jejímž začátku s časopisem stojíme, bude úspěšná.

Úvodem bych se krátce ohlédla 121 let zpět a připomněla některé z důležitých historických milníků tohoto tradičního odborného psychiatrického časopisu [1]. Musím vzpomenout jednu z výjimečných osobností, průkopníka oboru a zakladatele časopisu, kterým byl prof. MUDr. Ladislav Haškovec. Stál na úplném začátku a v roce 1904 začal vlastním nákladem vydávat odborný český měsíčník Revue v neurologii, psychiatrii, fysikální a diaetetické therapii, který i sám redigoval, a to až do roku 1934. V průběhu let časopis prošel mnoha stádii vývoje a několikrát změnil název, který zahrnoval zaměření časopisu nejen na obor psychiatrie, ale i na neurovědy a neurologii. Od roku 1938 vycházel šestkrát ročně jako orgán Purkyňovy společnosti pro studium duše a nervstva, roku 1947 vydávání časopisu převzala Česká lékařská společnost J. E. Purkyně. Od roku 1956 vycházel samostatně jako Československá psychiatrie a jako 52. ročník původní Haškovcovy revue. Od roku 1995 nese nynější titul „Česká a slovenská psychiatrie“. Je tiskovým orgánem a jediným oficiálním periodikem Psychiatrické společnosti ČLS JEP a Psychiatrickej spoločnosti SLS. Do roku 2005 existoval pouze v tištěné podobě a v témže roce byl pod vedením šéfredaktora doc. MUDr. Františka Faltuse, CSc., zřízen elektronický archiv časopisu s obsahy jednotlivých čísel ve full verzi. V průběhu let došlo ke změnám formátu a grafiky, k redukcím počtu vydaných čísel za rok, z původních 12 (měsíčník) přes 8 na konečných stávajících 6. Postupně se však rozrostla redakční rada, a to z původních 4 členů až na současných 22 (vč. šéfredaktora a jeho zástupce) z České a Slovenské republiky, a přibyli zahraniční korespondenti (aktuálně 4). Publikační témata se postupně rozšiřovala i mimo oblast psychiatrie o další specializace v příbuzných vědních oborech a mezioborová problematika představuje i v současné době tematicky významný publikační podíl. Publikovaly se a publikují práce souborné, souhrnné, kazuistiky, významná jubilea osobností oboru, diskuzní příspěvky, zprávy z konferencí aj.

V roce 2017, když jsem na schůzi redakční rady přebírala funkci šéfredaktorky časopisu po svém předchůdci, padl od redakční rady dotaz na digitalizaci časopisu. Tehdy zůstal bez odezvy a dalších 7 let se pokračovalo ve stávajícím formátu vždy s křehkou, ale ještě vyrovnanou ekonomickou bilancí na konci roku. Doba se však mění, tištěná média postupně přecházejí do elektronické podoby a ani ekonomické trendy současné doby tisku nepřejí. Vývoj je nezastavitelný. Časopis byl vzhledem k jeho nepříznivé ekonomické bilanci posledních let, která odrážela pokles příjmů od sponzorů doprovázený nárůstem výrobních nákladů, v tištěné podobě dále neudržitelný. Bohužel pro nás, co rádi čtou knihy a tiskoviny v tradiční podobě a rádi jimi listují, nicméně v konfrontaci s internetovým světem medií a sociálních sítí jsou to jen staromódní konzervativní názory. Po letech váhání a oddalování jsme se tedy nakonec v loňském roce definitivně rozhodli, po schválení Výborem Psychiatrické společnosti ČLS JEP a Redakční radou, převést časopis Česká a slovenská psychiatrie do plné on-line verze. Po dlouhých 14 letech spolupráce jsme se rozhodli zároveň změnit i nakladatele. Od 1. 1. 2025 bude časopis vydáván pouze on-line, a to společností Care Comm s. r. o. Velký dík patří nakladatelství Galén za dlouholetou a vždy korektní spolupráci, které si osobně velmi vážím.

Věřím, že změna formátu časopisu s novým, flexibilním layoutem a elektronickým redakčním systémem na platformě OJS (Open Journal System) přinese zjednodušení práce autorům, redaktorům i recenzentům a otevře nové možnosti jeho sebeprezentace v konkurenčním prostředí ostatních periodik nejen na národní úrovni. Časopis zůstává i nadále recenzovaným (peer review) periodikem se zachováním ve stávajících databázích, které publikuje původní vědecká sdělení z oblasti psychiatrie, především výsledky klinických studií, kazuistiky, přehledné články k aktuálním tématům psychiatrie a psychologie, materiály určené pro celoživotní postgraduální vzdělávání (continuing medical education – CME), zprávy z kongresů a schůzí výboru odborné společnosti. Součástí časopisu zůstávají zprávy o dění v jednotlivých sekcích společnosti, recenze, komentáře k zajímavým článkům a knižním publikacím, diskuze, biografie a jubilea významných osobností, rozhovory, osobní zprávy a dopisy redakci. Příspěvky k publikaci lze zasílat v češtině, slovenštině nebo angličtině. Recenzní řízení, která jsou nezbytnou součástí publikačního procesu, se přesouvají též do on-line prostředí časopisu se zachováním stávajícího postupu, formy i časové dotace na provedení recenze. V řešení je pro členy i nečleny psychiatrické společnosti nalezení způsobu odměňování za provedené recenze. V plánu on-line existence časopisu je zachování 6 vydání za rok. Příspěvky budou na webu publikovány průběžně. To oproti tištěné verzi přinese možnost citovat články přijaté k tisku dříve než po vydání celého čísla. Rádi bychom využili přidané hodnoty webového prostředí k šíření zpráv, jako jsou informace z konferencí lokálních i zahraničních, samostatných akcí organizovaných sponzory aj. jak ve formě písemné, tak formou spotů či krátkých videí k propagaci a zatraktivnění oboru psychiatrie pro budoucí lékaře.

V tuto chvíli jsou připravené webové stránky časopisu „www.cspsychiatrie.cz“. Pro informace o časopise a předplatném na rok 2025 se lze obracet na info@carecomm.cz. Každý člen Psychiatrické společnosti obdržel během února 2025 mailem přihlašovací údaje na webové stránky a tímto bych chtěla apelovat na Vás, čtenáři a kolegové, a zejména pak na Vás, mladé psychiatry, s prosbou a žádostí o zasílání příspěvků k publikaci a podpoře tradice a kvality našeho periodika a potažmo celého oboru psychiatrie.

Upřímně děkuji za dlouhodobou přízeň a skvělou spolupráci našim sponzorům a dosavadním podporovatelům (farmaceutickým společnostem Angelini Pharma Česká republika s. r. o., Egis Praha, spol. s. r. o., Lundbeck Česká republika s. r. o., Schwabe Czech s. r. o., Zentiva Group, a. s.), bez kterých by nebylo a nebude ani v elektronické verzi možné vydávání časopisu realizovat. Věřím ve stejnou podporu časopisu i v nadcházejícím období a předem za ni všem výše uvedeným i dalším děkuji.

Přeji všem úspěšný vstup do nového roku a časopisu úspěšný vstup do jeho nové životní etapy.

Držme mu palce!

 

doc. MUDr. Eva Kitzlerová, Ph.D.
vedoucí redaktorka


Zdroje

1. Zvolský P, Smolík P, Novotný V. Česká a slovenská psychiatrie 2004, ročník 100, Supplementum 2.

Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská psychiatrie

Číslo 1

2025 Číslo 1
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

BMS srdce kurz
Hypertrofická kardiomyopatie: Moderní přístupy v diagnostice a léčbě
nový kurz
Autoři: doc. MUDr. David Zemánek, Ph.D., MUDr. Anna Chaloupka, Ph.D.

Vliv funkčního chrupu na paměť a učení
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Současné možnosti léčby obezity
Autoři: MUDr. Martin Hrubý

INSIGHTS from European Respiratory Congress

Současné pohledy na riziko v parodontologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#