Jiří Widimský jr et al. Arteriální hypertenze – současné klinické trendy


Autoři: J. Špác
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2005; 51(2): 256
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Triton 2004. 172 stran. ISBN 80−7254−570−1.

Kniha Arteriální hypertenze – současné klinické trendy je určena pro postgraduální vzdělávání všech lékařů, kteří se zabývají ve své praxi diagnostikou a léčbou vysokého krevního tlaku, tedy zejména všeobecní lékaři, internisté a kardiologové.

Na textech se pod redakcí prof. Widimského jr podílelo 21 autorů. Přední čeští odborníci přispěli ke stručnému přehledu současných poznatků o hypertenzi čtivou formou v 16 kapitolách. První 4 kapitoly jsou věnovány vzájemným vztahům mezi diabetem, metabolickým syndromem a dyslipidemií a hypertenzí z hlediska primární a sekundární prevence kardiovaskulárních onemocnění s důrazem na vhodnou volbu antihypertenziv i nefarmakologickou léčbu, vždy s ohledem na výsledky medicíny založené na důkazech.

Další kapitoly jsou věnovány některým sekundárním hypertenzím (primární hyperaldosteronizmus, glomerulopatie), vlivu hypertenze na poškození ledvin, vztahu hypertenze a sympatického nerovového systému, zvláštnostem léčby hypertenze u srdečního selhání u starších osob či hyperurikemie, lékovým interakcím při terapii vysokého krevního tlaku a tato kapitola shrnuje problematiku, která prolíná téměř všemi příspěvky.

Zvláštní místo je věnováno i postavení blokátorů kalciového kanálu a významu měření pulzního tlaku velkých tepen v klinické praxi.

Středem sympatické knížečky je 29 stran směrnic vypracovaných letos Českou společností pro hypertenzi Doporučení diagnostických a léčebných postupů u arteriální hypertenze – verze 2004.

Kniha má přehlednou grafickou úpravu, obsahuje řadu didaktických schémat, která umožňují rychlejší orientaci v dané kapitole. U některých kapitol je méně, nebo vůbec citována dostupná česká literatura v daném oboru, kterou by mohl lékař použít v dalším podrobnějším studiu dané problematiky, a to je snad jedna z mála slabin, kterou lze v knize najít. Dobrá by byla také možnost vytvoření elektronické verze publikace, která by jistě přispěla k ještě širšímu využití v běžné praxi.

Prevalence hypertenze je u dospělých osob v České republice 25–30 %, a ačkoliv je tomuto onemocnění věnována v odborné literatuře trvale značná pozornost, představuje tato publikace nezanedbatelný přínos:

  1. sděluje nejnovější poznatky
  2. jednotlivé kapitoly přinášejí multidisplinární pohledy (kardiologie, nefrologie, diabetiologie, endokrinologie, metabolické onemocnění, klinická farmakologie)
  3. pracovně vytížení lékaři přivítají stručnost, přehlednost a komplexní pohled na jednu z nejzávažnějších problémů našeho zdravotnictví.

doc. MUDr. Jiří Špác, CSc.

II. interní klinika

LF MU a FN u sv. Anny, Brno

e-mail: jiri.spac@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 8. 12. 2004


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2005 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se