Jan Příborský: Peniciliny


Autoři: R. Tejkalová
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2005; 51(2): 257
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Maxdorf 2004. 105 stran. ISBN 80−7345−026−7.

Doc. MUDr. Jan Příborský, CSc., autor této útlé příručky, se věnuje klinické farmakologii se zaměřením na komplexní hodnocení léčiv. Zabývá se klinickým výzkumem v oblasti chemoterapie ve společnosti GlaxoSmithKline. Složil atestaci z vnitřního lékařství a má nástavbu z klinické farmakologie. V minulosti pracoval ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a také ve Farmakologickém ústavu 3. lékařské fakulty UK v Praze, pobýval i v zahraničí. Doc. J. Příborský publikoval více než 70 prací.

Příručka se dělí na část zabývající se farmakologií a část zabývající se klinickou farmakologií penicilinových antibiotik.

Po úvodu a historii vývoje penicilinových antibiotik následuje kapitola o jejich chemické struktuře, zabývající se mechanizmem jejich účinku a vznikem rezistence. Je dobře, že velmi podrobně je popsána i problematika beta-laktamáz a jejich inhibitorů.

Následuje charakteristika antibiotik penicilinové řady, jejich rozdělení na peniciliny základní, širokospektré a protistafylokokové, jejich farmatokonetika, nežádoucí účinky i interakce. Poslední kapitola farmakologie penicilinových antibiotik se týká jejich terapeutického použití. Zvláště zde oceňuji přehlednou tabulku.

Klinicko-farmakologická část se zabývá celou řadou významných skutečností. Jsou to např. aktuální údaje o stavu rezistence v naší republice, data o spotřebě těchto antibiotik či klinické stavy, při nichž je nutno dávkování redukovat.

Publikace je doplněna 49 literárními citacemi a řadou dalších odkazů na doporučenou literaturu, údaji o autorovi, seznamem zkratek a rejstříkem.

Publikace Peniciliny doc. Příborského se mi líbí a domnívám se, že bude přínosem nejen pro lékaře v nemocnicích či v terénu, ale i pro nás – mikrobiology.

MUDr. Renata Tejkalová

Mikrobiologický ústav

LF MU a FN u sv. Anny, Brno

e-mail: renata.tejkalova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 20. 12. 2004


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2005 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se