Jan Příborský: Peniciliny


Autoři: R. Tejkalová
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2005; 51(2): 257
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Maxdorf 2004. 105 stran. ISBN 80−7345−026−7.

Doc. MUDr. Jan Příborský, CSc., autor této útlé příručky, se věnuje klinické farmakologii se zaměřením na komplexní hodnocení léčiv. Zabývá se klinickým výzkumem v oblasti chemoterapie ve společnosti GlaxoSmithKline. Složil atestaci z vnitřního lékařství a má nástavbu z klinické farmakologie. V minulosti pracoval ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv a také ve Farmakologickém ústavu 3. lékařské fakulty UK v Praze, pobýval i v zahraničí. Doc. J. Příborský publikoval více než 70 prací.

Příručka se dělí na část zabývající se farmakologií a část zabývající se klinickou farmakologií penicilinových antibiotik.

Po úvodu a historii vývoje penicilinových antibiotik následuje kapitola o jejich chemické struktuře, zabývající se mechanizmem jejich účinku a vznikem rezistence. Je dobře, že velmi podrobně je popsána i problematika beta-laktamáz a jejich inhibitorů.

Následuje charakteristika antibiotik penicilinové řady, jejich rozdělení na peniciliny základní, širokospektré a protistafylokokové, jejich farmatokonetika, nežádoucí účinky i interakce. Poslední kapitola farmakologie penicilinových antibiotik se týká jejich terapeutického použití. Zvláště zde oceňuji přehlednou tabulku.

Klinicko-farmakologická část se zabývá celou řadou významných skutečností. Jsou to např. aktuální údaje o stavu rezistence v naší republice, data o spotřebě těchto antibiotik či klinické stavy, při nichž je nutno dávkování redukovat.

Publikace je doplněna 49 literárními citacemi a řadou dalších odkazů na doporučenou literaturu, údaji o autorovi, seznamem zkratek a rejstříkem.

Publikace Peniciliny doc. Příborského se mi líbí a domnívám se, že bude přínosem nejen pro lékaře v nemocnicích či v terénu, ale i pro nás – mikrobiology.

MUDr. Renata Tejkalová

Mikrobiologický ústav

LF MU a FN u sv. Anny, Brno

e-mail: renata.tejkalova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 20. 12. 2004


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2005 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se