Jiří Vítovec, Jindřich Špinar et al. Farmakoterapie kardiovaskulárních onemocnění


Autoři: M. Aschermann
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2005; 51(1): 129
Kategorie: Z odborné literatury

Renomovaní brněnští autoři připravili se 13 spolupracovníky doplněné vydání monografie, která ve 14 kapitolách shrnuje informace o jednotlivých lécích, klinických studiích a léčebných postupech u kardiovaskulárních onemocnění.

Monografie je sepsána velmi přehledně, s důrazem na to, aby byly zachyceny poznatky i zcela nové, především z publikovaných randomizovaných studií, které zásadním způsobem ovlivnily léčbu u některých onemocnění. Za výhodné považuji strukturu kapitol (jednotlivé kapitoly: Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu, Blokátory receptoru 1 pro angiotenzin II, Betablokátory, Blokátory vápníkových kanálů, Alfablokátory a centrální antagonisté, Vazodilatační látky, Diuretika, Nitráty, Srdeční glykosidy, Inotropní látky a sympatomimetika, Antitrombotika, Antiarytmika, Hypolipidemika, Ostatní látky užívané v kardiologii a Poslední označená léčba kardiovaskulárních onemocnění), ve kterých jsou systematicky popsány mechanizmy účinků a základní charakteristiky jednotlivých látek. Následuje vždy oddíl věnovaný indikačním skupinám, možnostem kombinační léčby, nežádoucím účinkům a kontraindikacím. Na závěr každé skupiny léků je velmi vhodný souhrn přípravků, které jsou registrovány v České republice.

Knihu pro její přehlednost a aktuálnost využijí jistě lékaři v ambulantních praxích, vhodná je však jako zdroj souhrnu informací také pro práci lékařů u lůžka. Vzhledem k tomu, že kardiovaskulární onemocnění jsou bohužel stále na prvním místě v morbiditě a mortalitě, je studium monografie užitečné pro velký počet nemocných – jejich farmakoterapie může být moderní a přitom dobře přizpůsobená individuálním požadavkům. Autorům proto patří poděkování za pečlivou práci a kvalitní zpracování celého díla.

prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc., FESC

II. interní klinika 1. LF UK a VFN Praha

Doručeno do redakce: 11. 10. 2004


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2005 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se