Anna Jedličková. Antimikrobiální terapie v každodenní praxi


Autoři: R. Tejkalová
Působiště autorů: Mikrobiologický ústav LF MU a FN u sv. Anny, Brno
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2005; 51(1): 131
Kategorie: Z odborné literatury

Druhé rozšířené vydání. Praha: Maxdrorf 2004. 356 stran. ISBN 80−85912−63−5.

Autorka knihy, MUDr. Anna Jedličková, je zárukou nejvyšší odbornosti, neboť je již řadu let primářkou Ústavu imunologie a mikrobiologie 1. LF UK, Oddělení klinické mikrobiologie a Antibiotického centra VFN v Praze. Autorka navíc tuto problematiku přednáší jak studentům lékařské fakulty, tak lékařům v postgraduálním studiu.

Kniha je vynikající nejen po odborné stránce, ale též praktickým rozdělením a perfektní přehledností, danou množstvím tabulek. Vědět, kam rychle a neomylně sáhnout pro informaci, je v každodenním spěchu obrovská úleva. Text je totiž rozdělen nejen podle skupin antibiotik, ale i podle původců infekčního onemocnění (s doporučením, co je lékem volby na dané etiologické agens) a podle diagnózy (opět s ohledem na nejpravděpodobnější etiologické agens a s návrhem adekvátní terapie). Další neméně významná část je věnována možným rizikům antimikrobiální terapie a zásadám správné profylaxe. Nechybí rovněž přehledná tabulka lékových interakcí.

Oproti prvnímu vydání se zde navíc prezentují otázky geriatrických pacientů, kterých v dnešní době přibývá, a antibiotická léčba ve stomatologii. Kniha tím podle mého soudu najde uplatnění ve všech oborech medicíny, a to nejen v terénu, ale i v lůžkových zařízeních.

Kniha je přehledná, výstižná, po grafické stránce na výborné úrovni. Formát je sympatický, příručka se vejde do kapsy lékařského pláště. Navíc oceňuji, že se nakladatel u 2. vydání rozhodl pro pevnou vazbu. Častým používáním se mi totiž první brožované vydání pomalu rozpadá.

Domnívám se, že knihu lze rozhodně doporučit každému lékaři, který má co do činění s antimikrobiální léčbou, ať v terénu, nebo v nemocnici. Vždy je ale nutno mít na paměti aktuální epidemiologickou situaci v dané oblasti. Autorka pouze doporučuje vhodné terapeutické postupy, konkrétní epidemiologickou situaci už musí znát každý lékař sám a podle ní se správně rozhodnout. To je radno nepodceňovat zvlášť v dnešní době, kdy přibývá polyrezistentních kmenů a objevují se už i situace, v nichž se setkáváme s mikroby zcela rezistentními ke všem antimikrobiálním preparátům. Vzniku dalších problematických mikrobiálních kmenů může zabránit jedině racionální antibiotická terapie. V tom bude 2. vydání příručky MUDr. Jedličkové důležitou pomůckou.

MUDr. Renata Tejkalová

Mikrobiologický ústav LF MU a FN u sv. Anny, Brno

Doručeno do redakce: 18. 10. 2004


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 1

2005 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se