Vliv léčby předčasné ejakulace na sexuální funkci páru
The impact of premature ejaculation treatment on a couple’s sexual function
Premature ejaculation is one of the common sexual disorders of men. In our study we focused on premature ejaculation as a possible problem for the entire sexual couple. We evaluated the possible effect of men premature ejaculation on the development of sexual dysfunction in their wives and the subsequent elimination of this female dysfunction if only men are treated. Out of 95 couples, 50 couples who met the given criteria based on the diagnostic tools were included in the pilot study. In men, premature ejaculation was confirmed, in women, sexual dysfunction, the source of which was only premature ejaculation. Results of the Arizona Sexual Experience Scale-Male and Female relationship are characterized by Spearman’s correlation before treatment (R = 0.68), after 6 months of treatment (R = 0.90). Furthermore, we confirmed the relationship between Arizona Sexual Experience Scale-Female and Female Sexual Function Index before treatment (R = 0.42) and after treatment (R = 0.59). All data were confirmed by the Mann-Whitney test.
The results of our pilot study point to the little-explored fact that premature ejaculation is not only a problem for men, but can also form a subsequent sexual problem for the couple as a whole. The results of this pilot study represent important findings regarding the positive effect of treatment of men with premature ejaculation on the resulting sexual dysfunction in their sexual partners.
Keywords:
premature ejaculation – premature ejaculation diagnostic tool score – Arizona Sexual Experience Scale
Autoři:
R. Sajdlová 1; J. Lenz 3,4; D. Kestlerová 1; Š. Papadaki 5; V. Větvička 6; L. Fiala 1,2
Působiště autorů:
Univerzita Karlova Lékařská fakulta Plzeň, Psychiatrická klinika Přednosta: prof. MUDr. Jan Vevera, Ph. D.
1; Univerzita Karlova Sexuologický ústav 1. LF UK a VFN, Praha Primář: MUDr. Libor Zámečník, Ph. D.
2; Nemocnice Znojmo Patologicko-anatomické oddělení Primář: doc. MUDr. Jiří Lenz, Ph. D.
3; Veterinární univerzita Brno, Veterinární a farmaceutická univerzita Fakulta veterinárního lékařství, Ústav anatomie, histologie a embryologie, Oddělení histologie Vedoucí: prof. MVDr. František Tichý, CSc.
4; Univerzita Tomáše Bati, Zlín Fakulta managementu a ekonomiky Děkan: doc. Ing. Michal Pilík, Ph. D.
5; University of Louisville, KY, USA Department of Pathology and Laboratory Medicine Vedoucí: Eyas M. Hattab, MD, MBA
6
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2025; 105(1): 27-32
Kategorie:
Z různých oborů
Souhrn
Předčasná ejakulace je jednou z běžných sexuálních poruch mužů. V naší studii jsme se zaměřili na předčasnou ejakulaci jako možný problém celého sexuálního páru. Hodnotili jsme možný vliv předčasné ejakulace mužů na vznik sexuální dysfunkce u jejich partnerek a následné odstranění této ženské dysfunkce pouze léčbou mužů. Z 95 párů bylo do pilotní studie zařazeno 50 párů, které splnily daná kritéria na základě diagnostických nástrojů. U mužů byla potvrzena předčasná ejakulace, u žen sexuální dysfunkce, jejímž zdrojem byla pouze předčasná ejakulace. Výsledky škály Arizona Sexual Experience Scale-Male a Female vykazují Spearmanovu korelaci před léčbou (R = 0,68) a po 6 měsících léčby (R = 0,90). Dále jsme potvrdili vztah mezi Arizona Sexual Experience Scale-Female a Female Sexual Function Index před léčbou (R = 0,42) a po léčbě (R = 0,59). Všechna data byla potvrzena Mannovým-Whitneyovým testem.
Výsledky naší pilotní studie poukazují na málo prozkoumaný fakt, že předčasná ejakulace není pouze problémem mužů, ale může se stát následným sexuálním problémem celého páru. Výsledky této pilotní studie představují důležité zjištění o pozitivním účinku léčby mužů s předčasnou ejakulací na následnou sexuální dysfunkci jejich sexuálních partnerek.
Klíčová slova:
předčasná ejakulace – diagnostický nástroj pro předčasnou ejakulaci – Arizona Sexual Experience Sca-le
ÚVOD
Termín předčasná ejakulace (PE) je definován jako ejakulace, ke které dochází do 2 minut po začátku pohlavního styku a jako taková může pro muže představovat vážný problém (28). Přesná příčina PE není známa (10) a vyskytuje se u 20–30 % mužů (11). Ve srovnání s muži bez této dysfunkce uvádějí pacienti zvýšenou úzkost, podrážděnost a problémy s orgasmem (15). To často vede k většímu prohloubení předčasné ejakulace. Později se může připojit další dysfunkce, tou je porucha erekce. Jedním z fyziologických postupů je častější, pravidelná sexuální aktivita, která může předčasnou ejakulaci částečně zlepšit.
Mezi ženské sexuální dysfunkce patří nejrůznější sexuální problémy, které postihují ženy všech věkových kategorií. Jedná se o přetrvávající nebo opakující se poruchu sexuálního zájmu/touhy, nedostatek sexuálního vzrušení, potíže s dosažením orgasmu nebo bolest spojenou se sexuálním stykem (7). Problém je často multifaktoriální (4) a vyžaduje multidisciplinární přístup k hodnocení a léčbě se zaměřením na biologické, psychologické, sociokulturní a vztahové faktory (5). V souvislosti s mužskou PE také partnerky těchto mužů často uvádějí úzkost (21), deprese a distres (12).
Mužské a ženské sexuální dysfunkce zahrnují biologické, psychologické a mezilidské aspekty. Předčasná ejakulace spojená s poruchou vaginální penetrace (VPD) se stává problémem, který může narušit sexuální vztah páru (9).
Většina zahraničních studií, které se zaměřují na příčiny, diagnostiku a léčbu předčasné ejakulace, se zabývá pouze léčbou těchto mužů (3). Na základě analýzy publikací jsme zjistili, že existuje jen velmi málo publikací, které poukazují na možnost sexuálních komplikací u celého páru. Konkrétně existují studie, které zkoumají především rizikové faktory sexuální dysfunkce u mužů než u žen (13). Zaměřují se ale především na somatická onemocnění (24), jako jsou srdeční choroby, cukrovka (23), poruchy močových cest nebo jiná závažná chronická onemocnění. Další studie se zaměřily na účinky deprese, úzkosti a užívání drog, které mohou být také rizikovými faktory pro sexuální dysfunkci u žen a mužů (20).
Statistiky o vztahu sexuální dysfunkce u mužů s následným dopadem na plně zdravou fungující ženu nejsou k dispozici, protože takový výzkum nebyl nikdy proveden (17). Jak již bylo zmíněno, existuje několik studií o incidenci a prevalenci sexuální dysfunkce pouze u mužů (1). Existují také studie zaměřené na ženskou dysfunkci (2). Údaje ukazují, že dysfunkce touhy, vzrušení a orgasmu jsou nejčastějšími sexuálními dysfunkcemi u žen (6). Některé studie hodnotící ženskou dysfunkci ukázaly, že asi u 30–40 % zdravých žen se mohou sexuální dysfunkce objevit (27). Existuje nedostatek studií, které se zaměřují na dysfunkce párů (7), nebo takové, které hodnotí, jak může mužská dysfunkce ovlivnit sexuální funkce ženy (26). Neexistují však žádné studie, které by hodnotily možný vliv mužské sexuální dysfunkce na ženskou sexualitu u sexuálně aktivních párů v reprodukčním věku.
K této studii nás přivedl výzkum zaměřený na sexuální dysfunkce, s dopadem na celý pár, a jak vzniklá dysfunkce nejprve u muže a následně u ženy může ovlivnit oba partnery a významně ovlivnit nejen sexuální chování, ale i jejich kompletní životní styl. Věříme, že takový výzkum je klinicky velmi důležitý a úspěšné výsledky pomohou zlepšit diagnostický i terapeutický přístup k oběma partnerům.
SOUBOR PACIENTŮ A METODIKA
Projekt byl schválen etickou komisí FN Plzeň (č.j. 237/23). Naše hypotéza byla založena na klinických zkušenostech a předpokládala, že ženy, jejichž muži trpí PE, mohou být ohroženy rozvojem vlastní ženské sexuální dysfunkce, i když byly zpočátku zcela zdravé. Základní výzkumnou otázkou tedy bylo, zda když budeme léčit muže s předčasnou ejakulací, odstraníme tím i vzniklou sexuální dysfunkci jejich partnerek. Od září 2022 do července 2023 jsme v sexuologickém oddělení na Psychiatrické klinice v Plzni vyšetřili celkem 95 sexuálních párů, z nichž bylo vybráno 50 párů splňujících níže uvedená kritéria. Tyto páry byly zařazeny do pilotní studie. Jednalo se o páry, kde jsme u mužů diagnostikovali PE na základě strukturovaného rozhovoru, sexuologického vyšetření a dotazníku PEDT, u jejich žen pak následnou sexuální dysfunkci způsobenou PE. Ženy jsme diagnostikovali na základě strukturovaného rozhovoru, sexuologického vyšetření a dotazníku FSFI (21). Dále musela být splněna všechna požadovaná kritéria, která uvádíme níže. Na základě těchto vyšetření a na základě vyhodnocení dotazníků ASEX-M a ASEX-F bylo možné předpokládat, že PE se tak stala dysfunkcí celého páru.
Sexuální dysfunkce je definována takto:
- pokud je celková hodnota v rámci dotazníku 19 nebo vyšší nebo
- pokud je jakákoliv otázka hodnocena 5 nebo více nebo
- pokud jsou alespoň tři položky hodnoceny
Dr. Cynthia McGahuey, autorka této škály uvádí, že nízké skóre představuje normální sexuální funkce a vysoké skóre představuje přítomnost sexuální dysfunkce (18).
Všechny dotazníky použité v naší studii jsou plně validovány pro český jazyk.
První část naší studie byla proto zaměřena na muže s předčasnou ejakulací, a to nejen na tuto sexuální poruchu, ale také na její vliv na psychickou pohodu pacienta, nejprve ve fázi před terapií a po 6 měsících terapie. To bylo provedeno vyšetřením doplněným o mezinárodně validovaný dotazník ASEX-M.
Druhá část studie sledovala manželky těchto mužů, které byly sexuálně zcela zdravé, ale sexuální dysfunkce muže ovlivnila jejich sexualitu, což vedlo k jejich sexuální dysfunkci. Použili jsme ženskou verzi dotazníku ASEX-F a hodnotili jsme povahu sexuální dysfunkce před a po léčbě mužů.
Kritéria pro zařazení mužů s PE byla: diagnostikovaná předčasná ejakulace, věk alespoň 18 let a pacienti, kteří jsou ve stabilním heterosexuálním vztahu déle než 6 měsíců. Průměrný věk námi sledovaných mužů byl 35,64 (SD = 7,45).
Kritéria pro vyloučení byla: antidepresivní/antipsychotická léčba nebo diagnóza erektilní dysfunkce. Antidepresiva a antipsychotika jsou léky, které mohou ovlivnit mužské sexuální funkce. Proto byli pacienti na této léčbě ze studie vyloučeni (10). Vyloučeni byli také pacienti s diagnózou erektilní dysfunkce, protože se jedná o sexuální poruchu, která by mohla ovlivnit výsledky hodnocení PE.
Nejsou zapotřebí žádná další kritéria, protože etiologie PE je nejasná a není pro tento projekt skutečně relevantní, protože tato studie se zaměřuje na dopad této dysfunkce na ženy, nikoliv na dysfunkci mužů.
Měření předčasné ejakulace
Všichni pacienti s předčasnou ejakulací absolvovali strukturovaný rozhovor, sexuologické vyšetření a vyplnili dva dotazníky. Dotazníky byly mezinárodně validovány.
PEDT (Premature Ejaculation Diagnostic Tool) je metoda měření stupně závažnosti sekundární předčasné ejakulace (16) formou mezinárodně ověřeného dotazníku. Obsahuje pět otázek, každá s odpověďmi hodnocenými 0 až 4 na Likertově stupnici. Hodnocení jsou škálována od 0 (žádný problém) do 4 (velmi často, ne-li vždy) (25). Hodnocení:
- 0 až 8 bodů – nejedná se o předčasnou ejakulaci
- 9 až 10 bodů – podezření na předčasnou ejakulaci
- 11 až 20 bodů – indikuje předčasnou ejakulaci
Měření sexuální zkušenosti
Druhým dotazníkem je mezinárodně ověřený ASEX-M (Arizona Sexual Experience Scale-Male), pomocí kterého zjišťujeme aktuální sexuální zkušenost zkoumaných mužů. Jedná se o pětidílnou hodnotící stupnici, která kvantifikuje sexuální touhu, vzrušení, erekci penisu, schopnost dosáhnout orgasmu a uspokojení z orgasmu. Možné celkové skóre se pohybuje od 5 do 30, přičemž vyšší skóre ukazuje na větší sexuální dysfunkci (18).
Kritéria pro zařazení žen byla: sexuální dysfunkce způsobená PE u jejich partnerů, věk alespoň 18 let, pacienti žijí ve stabilním heterosexuálním vztahu déle než 6 měsíců. Průměrný věk sledovaných žen byl 31,30 (SD = 5,25).
Hlavním kritériem byla sexuální dysfunkce, která byla zjištěna na základě rozhovoru a údajů z dotazníků.
Kritéria pro vyloučení byla: zánětlivá nebo nádorová onemocnění lokalizovaná v malé pánvi (urologicko-gynekologická), endometrióza, antidepresivní nebo antipsychotická léčba a menopauza. Do studie byly zařazeny pouze premenopauzální ženy, u kterých byla vyloučena organická etiologie možných sexuálních dysfunkcí u žen. Ženy užívající antidepresiva nebo antipsychotika byly ze studie také vyloučeny, protože by mohly ovlivnit měření sexuální funkce a sexuální zkušenosti.
Sexuální partneři byli vyšetřeni sexuologicky, včetně strukturovaného rozhovoru, jehož součástí jsou i dotazy na gynekologickou anamnézu. Ženy vyplnily dva mezinárodně ověřené dotazníky.
Prvním dotazníkem byl Female Sexual Function Index (FSFI) – Rosenův dotazník (22). Jedná se o kvalitní mezinárodně uznávaný dotazník, který zahrnuje otázky týkající se vzrušení, touhy, lubrikace, orgasmu, spokojenosti a bolesti (22). Skládá se z 19 otázek, na které žena odpovídá dle vlastního uvážení a citu a vyjadřuje se k šesti doménám jednotlivých sexuálních funkcí. Patří mezi ně: touha (2 položky), vzrušení (4 položky), mazání (4 položky), orgasmus (3 položky), spokojenost (3 položky) a bolest (3 položky). Tento dotazník rozšířil validaci FSFI tak, aby zahrnovala ženy s primární klinickou diagnózou ženské orgastické poruchy (FOD; n = 71) a hypoaktivní poruchy sexuální touhy (HSDD; n = 44) (29).
Druhým dotazníkem byl ASEX-F (Arizona Sexual Experience Scale-Female), který je mezinárodně ověřen a slouží ke zjištění aktuální sexuální zkušenosti zkoumaných žen. Jedná se o pětidílnou hodnotící stupnici, která kvantifikuje sexuální touhu, vzrušení, zvlhčení vagíny, schopnost dosáhnout orgasmu a uspokojení z orgasmu. Možné celkové skóre se pohybuje od 5 do 30, přičemž vyšší skóre ukazuje na větší sexuální dysfunkci (18).
Po zhodnocení sexuálních funkcí obou partnerů byla zahájena léčba předčasná ejakulace. Jako lék byl použit přípravek hydrochloridu paroxetinu. Jedná se o alternativní formu léčby namísto dříve v České republice hojně využívaného dapoxetinu, který je nyní již řadu let nedostupný. Paroxetin hydrochlorid je selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a podává se v PE pilulce v dávce 20 mg 2 hodiny před pohlavním stykem (19). Kromě PE je často indikován k léčbě deprese nebo úzkostných poruch (14). V České republice je jedním z nejčastěji intermitentně užívaných léků, vždy před sexuální aktivitou. Jeho pozitivní vliv na zlepšení PE, což znamená prodloužení pohlavního aktu, popisuje vysoké procento pacientů (8).
VÝSLEDKY
Studie 50 sexuálních párů vedla k následujícím zjištěním: Všichni muži v naší studii trpěli předčasnou ejakulací. Devět mužů přišlo na vyšetření, protože se báli vážného urologického onemocnění, 12 žen se obávalo o zdraví svého manžela. U 23 mužů a 17 žen byla tato sexuální dysfunkce důvodem k zahájení terapie. U 16 mužů a 19 žen byly důvodem diagnózy a zahájení terapie stížnosti žen na špatné sexuální funkce partnerů a 24 mužů přišlo s manželkami jako pár, aby tento problém řešili společně.
Hodnoty výsledků dotazníku PEDT u 50 sledovaných mužů před zahájením léčby byly v průměru 15,76 (SD = 2,19), medián 13. Průměrný výsledek dotazníku ASEX-M před zahájením léčby byl 11,74 (SD = 1,68), medián = 11,5 pro skupinu 50 mužů. Průměrný výsledek dotazníku ASEX-F před zahájením léčby byl 18,52 (SD = 2,67), medián = 19 pro skupinu 50 žen. Výsledky vztahu ASEX-M a ASEX-F před zahájením léčby jsou charakterizovány významnou Spearmanovou korelací (R = 0,68). Tuto korelaci potvrzujeme pomocí Mannova-Whitneyova testu, kde z-skóre je –8,05198, p-hodnota < 0,0001, výsledek je významný při p < 0,5.
Průměrný výsledek dotazníku FSFI před zahájením léčby byl 16 (SD = 2,7), medián = 12 pro skupinu 50 žen. Vztah mezi výslednými hodnotami obou dotazníků – ASEX-F a FSFI u 50 žen před zahájením léčby jejich sexuálních partnerů byl potvrzen signifikantní Spearmanovou korelací (R = 0,42). Tuto korelaci jsme potvrdili pomocí Mannova-Whitneyova testu, kde z-skóre je –5,20828, p-hodnota < 0,0001, výsledek je významný při p < 0,5.
Po půlroční léčbě paroxetin hydrochloridem jsme kontrolním sexuologickým rozhovorem a vyšetřením zjistili, že strach ze závažného onemocnění klesá a uvádějí ho pouze tři muži a dvě ženy; jedenáct mužů a dvanáct žen uvedlo, že se obávají PE i do budoucna, pouze osm mužů a dvanáct žen mělo problém PE i po léčbě; problém PE u obou partnerů zaznamenalo pouze jedenáct, což představovalo významné snížení u více než 50 % sexuálních párů. Hodnoty výsledků dotazníku PEDT u 50 sledovaných mužů po 6 měsících léčebné léčby byly v průměru 10,76 (SD = 2,27), medián 9.
Průměrné skóre ASEX-M po 6 měsících léčby paroxetin-hydrochloridem bylo 10,18 (SD = 1,92), medián = 10 pro skupinu 50 mužů. Průměrný výsledek dotazníku ASEX-F po 6 měsících léčby u žen byl 17,12 (SD = 2,94), medián = 17. Výsledky vztahu ASEX-M a ASEX-F po 6 měsících léčby paroxetin hydrochloridem byly potvrzeny významnou Spearmanovou korelací (R = 0,90). Tuto korelaci jsme potvrdili pomocí Mannova-Whitneyova testu, kde z-skóre je –8,09334, p-hodnota < 0,0001, výsledek je významný při p < 0,5.
Průměrný výsledek dotazníku FSFI po 6 měsících léčby ve sledovaném souboru 50 žen byl 22 (SD = 2,78), medián = 17. Výsledky vztahu mezi dotazníky ASEX-F a FSFI po 6 měsících léčby paroxetin hydrochloridem byly potvrzeny významnou Spearmanovou korelací (R = 0,59). Tuto korelaci potvrzujeme pomocí Mannova-Whitneyova testu, kde z-skóre je –6,90416, p-hodnota < 0,0001, výsledek je významný při p < 0,5.
Vztah mezi výsledky všech dotazníků použitých v naší pilotní studii ukazuje obrázek 1.
Obr. 1 Vztah mezi výsledky všech dotazníků (zdroj: Luděk Fiala. https://orcid.org/0000-0001-6582-3014)
DISKUZE A ZÁVĚR
Na základě současných důkazů lze předpokládat, že i u sexuálně zdravých žen, jejichž muži jsou léčeni pro předčasnou ejakulaci, se může vyvinout vlastní sexuální dysfunkce. Naše pilotní studie to potvrzuje. Studie na 50 párech také potvrdila, že léčba mužů může výrazně změnit léčebný přístup k páru. V současné době jsou muži i ženy se sexuálními poruchami léčeni individuálně, bez aspektu přistupovat ke svým problémům jako pár (17). Výsledky naší pilotní studie poukazují na málo prozkoumanou skutečnost, že PE není problémem pouze pro muže, ale může být i následným sexuálním problémem pro pár jako celek.
Kromě sexuálních problémů může dojít ke zhoršení kvality života a partnerským sexuálním a vztahovým problémům. Léčba PE paroxetin hydrochloridem je nejběžnější a dostupnou farmakologickou formou podpory, i když nemusí být vždy zcela úspěšná (30). Zahájení a pokračování terapie je však přínosné jak pro muže s PE, tak pro jejich partnerky, jak ukazuje naše studie. Naše výsledky poukazují na důležitost léčby PE pro pár jako celek, zlepšení předčasné ejakulace u mužů, částečné odstranění strachu z vážných onemocnění a také nápravu mužské sexuální funkce. Léčba mužů také vytváří příležitosti k podpoře těch žen, jejichž sexuální funkce se zhoršila v důsledku PE a zlepšila se po léčbě paroxetin-hydrochloridem. Potvrdily to výsledky našeho sexuologického vyšetření a dotazníků ASEX a FSFI.
Plánujeme rozšířit tuto pilotní studii o další počet sexuálně aktivních párů, abychom ještě podrobněji prozkoumali všechny možnosti diagnostiky ženských sexuálních dysfunkcí, stejně jako dopad sexuální dysfunkce na pár jako celek a možnosti další terapie.
Údaje, které podporují zjištění této studie, jsou na přiměřenou žádost k dispozici od odpovídajícího autora.
Konflikt zájmů: žádný.
Zdroje
- Anderson D, Laforge J, Ross MM, et al. Male sexual dysfunction. Health Psychol Res. 2022; 10(3): 37533.
- Basson R, Althof S, Davis S, et al. Summary of the recommendations on sexual dysfunctions in women. J Sex Med. 2004; 1(1): 24–34.
- Bronner G, Kitrey ND, Uziel N, et al. Correlation between premature ejaculation and female vaginal penetration difficulties. Int J Impot Res. 2015; 27(4): 152–156.
- Burri A, Graziottin A. Cross-cultural differences in women’s sexuality and their perception and impact of premature ejaculation. Urology 2015; 85(1): 118–124.
- Burri A, Giuliano F, McMahon C, et al. Female partner’s perception of premature ejaculation and its impact on relationship breakups, relationship quality, and sexual satisfaction. J Sex Med. 2014; 11(9): 2243–2255.
- Ciocca G, Limoncin E, Di Tommaso S, et al. Attachment styles and sexual dysfunctions: a case-control study of female and male sexuality. Int J Impot Res. 2015; 27(3): 81–85.
- Clayton AH, Valladares Juarez EM. Female sexual dysfunction. Med Clin North Am. 2019; 103(4): 681–698.
- Cooper K, Martyn-St James M, Kaltenthaler E, et al. Interventions to treat premature ejaculation: a systematic review short report. Health Technol Assess. 2015; 19(21): 1–180, v–vi.
- Crowdis M, Leslie SW, Nazir S. Premature ejaculation. StatPearls 2023 [online]. Dostupné z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ books/NBK546701/ [cit. 2025-02-23].
- Fiala L, Lenz J, Konecna P, et al. Premature ejaculation and stress. Andrologia 2021; 53(7): e14093.
- Fiala L, Lenz J. Psychosocial stress, somatoform dissociative symptoms and free testosterone in premature ejaculation. Andrologia 2020; 52(11): e13828.
- Graziottin A, Althof S. What does premature ejaculation mean to the man, the woman, and the couple? J Sex Med. 2011; 8(Suppl 4): 304–309.
- Hendriks PM, Staal DP, Pastoor H, et al. Sexual function is impaired in women and men with pulmonary hypertension. Clin Res Cardiol. 2023; 112(7): 981–990.
- Kowalska M, Nowaczyk J, Fijałkowski Ł, et al. Paroxetine-Overview of the molecular mechanisms of action. Int J Mol Sci. 2021; 22(4): 1662.
- Limoncin E, Tomassetti M, Gravina GL, et al. Premature ejaculation results in female sexual distress: standardization and validation of a new diagnostic tool for sexual distress. J Urol. 2013; 189(5): 1830–1835.
- Maseroli E, Fanni E, Mannucci E. et al. Which are the male factors associated with female sexual dysfunction (FSD)? Andrology 2016; 4(5): 911–920.
- McCabe MP, Sharlip ID, Lewis R, et al. Risk factors for sexual dysfunction among women and men: A Consensus statement from the Fourth International Consultation on Sexual Medicine 2015. J Sex Med. 2015; 13(2): 153–167.
- McGahuey CA, Gelenberg J, Lauke CA, et al. The Arizona Sexual Experience Scale (ASEX): reliability and validity. J Sex Marital Ther. 2000; 26(1): 25–40.
- McMahon CG, Touma K. Treatment of premature ejaculation with paroxetine hydrochloride as needed: 2 single-blind placebo controlled crossover studies. J Urol. 1999; 161(6): 1826–1830.
- Piontek A, Szeja J, Błachut M, et al. Sexual problems in the patients with psychiatric disorders. Wiadomosci Lek Wars Pol. 1960 2019; 72(10): 1984–1988.
- Rosen RC, Althof S. Impact of premature ejaculation: the psychological, quality of life, and sexual relationship consequences. J Sex Med. 2008; 5(6): 1296–1307.
- Rosen R, Brown C, Heiman J, et al. The Female Sexual Function Index (FSFI): a multidimensional self-report instrument for the assessment of female sexual function. J Sex Marital Ther. 2000; 26(2): 191–208.
- Sansone A, Mollaioli D, Ciocca G, et al. Sexual dysfunction in men and women with diabetes: A Reflection of their complications? Curr Diabetes Rev. 2022; 18(1): e030821192147.
- Spatz ES, Canavan ME, Desai MM, et al. Sexual activity and function among middle-aged and older men and women with hypertension. J Hypertens. 2013; 31(6): 1096–1105.
- Symonds T, Perelman MA, Althof S, et al. Development and validation of a premature ejaculation diagnostic tool. Eur Urol. 2007; 52(2): 565–573.
- Štulhofer A, Hinchliff S, Træen B. Relationship intimacy, sexual distress, and help-seeking for sexual problems among older European couples: a hybrid dyadic approach. Int J Impot Res. 2020; 32(5): 525–534.
- van Overveld M, de Jong PJ, Peters M, et al. The Sexual Disgust Questionnaire; a psychometric study and a first exploration in patients with sexual dysfunctions. J Sex Med. 2013; 10(2): 396–407.
- Waldinger MD, Schweitzer DH. Differences between ICD-11 MMS and DSM-5 definition of premature ejaculation: a continuation of historical inadequacies and a source of serious misinterpretation by some European Regulatory Agencies (PART 2). Int J Impot Res. 2018; 31(5): 310–318.
- Wiegel M, Meston C, Rosen R. The female sexual function index (FSFI): cross-validation and development of clinical cutoff scores. J Sex Marital Ther. 2005; 31(1): 1–20.
- Zhang D, Cheng Y, Wu K, et al. Paroxetine in the treatment of premature ejaculation: a systematic review and meta-analysis. BMC Urol. 2019; 19(1): 2.
adresa pro korespondenci:
prof. RNDr. Václav Větvička, PhD.
Vršovická 1525/1b, 101 Praha 10
e-mail: vaclav.vetvicka@gmail.com
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař

2025 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- MINISERIÁL: Když ženám stoupá tlak...
Nejčtenější v tomto čísle
- Profesionální onemocnění hlášená v České republice v roce 2024
- Nedostatek testosteronu u obézních pacientů s diabetem 2. typu – praktické aspekty diagnostiky a léčby
- Léčba roztroušené sklerózy mozkomíšní
- Nutriční podpora ve stáří – preference a účinnost různých forem sippingu