Zpráva z konference Léčba v psychiatrii V.
Vyšlo v časopise:
Čes. a slov. Psychiat., 121, 2025, No. 2, pp. 96-97.
Kategorie:
Zprávy
V polovině března 2025 se malebný Mikulov stal centrem dění pro českou psychiatrii. Hotel Galant hostil tradiční konferenci Psychiatrické společnosti ČLS JEP – Léčba v psychiatrii V., která přilákala téměř tři stovky odborníků z různých koutů medicíny. Kromě převládajících psychiatrů se zde setkali neurologové, kardiologové a další specialisté, což jen podtrhuje rostoucí důraz na mezioborovou spolupráci.
Nové výzvy v psychiatrii
Hlavní témata se nesla v duchu moderní medicíny: nové terapeutické přístupy, telemedicína, propojení psychiatrie se somatickými obory nebo otázky související s ambulancemi s rozšířenou péčí (ARP). Významnou roli hrály i aktuální poznatky o funkčních neurologických poruchách a o možnostech online kognitivně-behaviorální terapie (KBT).
První sympozia byla věnována DP léčby demence, adiktologické péči a v neposlední řadě probíhala panelová diskuze zaměřená na humanizaci péče – co se podařilo, jaké výzvy a možnosti máme. Zde také Mgr. Dimitrovová ukázala projekty podporující transformaci psychiatrické péče.
Nejvíce pozornosti vzbudila přednáška prof. MUDr. Martina Haluzíka, DrSc., o revolučních lécích na obezitu a jejich možném dopadu na psychiatrickou praxi. Diskutovalo se i o možnostech a limitech online KBT, kterou přiblížil prof. MUDr. Ján Praško, CSc. Workshop vedený MUDr. Vítězslavem Pálenským, Ph.D., a MUDr. Simonou Papežovou pak prakticky ukázal na přínosy i úskalí vzniku a provozu ARP.
Zvláštní pozornost si zasloužila také plenární přednáška prof. MUDr. Jána Pečeňáka, Ph.D., ze Slovenské psychiatrické společnosti SLS s názvem Straty a nálezy v klinickej psychiatrii. Ve svém vystoupení se věnoval klíčovým otázkám diagnostiky a léčby v moderní psychiatrii a přiblížil zkušenosti ze slovenské praxe.
Hodně účastníků chválilo sympozium s kardiology a gynekology, které přineslo cenné poznatky o propojení psychiatrie s těmito specializacemi. Velký ohlas vzbudilo také sympozium „Psychiatrie bez bariér: porozumění jako základ péče a význam tlumočníka znakového jazyka pro neslyšící“, které se zaměřilo na specifika péče o neslyšící pacienty a především nutnost tlumočníka u vyšetření. Informace pro psychiatrickou praxi vypracuje Tichý svět a budou vyvěšeny na webu společnosti.
Mladí lékaři a jejich pohled na obor
Konference nebyla jen o zkušených odbornících. Zvláštní prostor dostali studenti lékařských fakult, kteří se na setkání dostali díky vítězství v soutěži 100rocne.cz. Výbor PS ČLS JEP s nimi vedl neformální diskuzi o výzvách, které je čekají po ukončení studia. Bylo inspirující slyšet jejich nadšení a odhodlání.
Neformální networking a ocenění osobností
Kromě odborného programu nechyběla ani možnost k navazování kontaktů v rámci dvou společenských večerů organizovaných Psychiatrickou společností ČLS JEP. První večer po plenární přednášce prof. Ing. Mojmíra Baroně, Ph.D. „Víno jako fenomén (ne) zdraví“ se nesl v duchu vinařské tradice, kdy u sklenky vína z vinařství Ing. Uřičáře se probíraly nejen medicínské otázky. Druhý večer rozezvučela sál cimbálová muzika Stážničan pod vedením primáře MUDr. Pálenského.
V rámci konference proběhla také sdělení věnující se problematice ochranného léčení. Aktuální byla také diskuze týkající se předávání adolescentů s duševním onemocněním do péče dospělého psychiatra – změna psychiatra je pro pacienta v adolescentním věku zátěžová, proto je třeba jí věnovat patřičnou pozornost a přípravu.
Slavnostní součástí konference bylo předání významných ocenění. Zlatou pamětní medaili ČLS JEP získala prof. MUDr. Eva Češková, CSc., čestným členstvím byli poctěni prof. MUDr. Ján Pavlov Praško, CSc., a doc. MUDr. Roman Jirák, CSc., za kterého diplom převzala doc. MUDr. Martina Zvěřová, Ph.D.
Poděkování partnerům
Velké poděkování patří našim partnerům, kteří svou podporou umožnili realizaci této konference. Platinovým partnerem byla společnost Lundbeck, stříbrnými partnery Angelini, Johnson & Johnson a Akeso. Bronzovou podporu poskytly firmy Krka, Viatris a Zentiva. Mezi vystavovateli jste se mohli potkat se zástupci společností Desitin, Deymed, Galen, Grada, Medicton group a Nakladatelství Triton. Mediálním partnerem byla společnost Care Comm, vydavatel elektronické verze časopisu Česká a slovenská psychiatrie.
Závěr a výhled do budoucna
Celá akce potvrdila, že česká psychiatrie je na vzestupu a otevřená novým trendům. Účastníci si odvezli nejen cenné poznatky, ale i motivaci k další práci. Už teď se těšíme na příští setkání, které slibuje být stejně inspirativní a přínosné.
Za organizační výbor konference:
Lenka Knesplová, MUDr. Simona Papežová a prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, Ph.D.
Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie PsychiatrieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská psychiatrie
2025 Číslo 2
- Tirzepatid – nová éra v léčbě nadváhy a obezity
- Antidepresiva skupiny SSRI v rukách praktického lékaře
- Mirtazapin v léčbě deprese spojené s nadměrným užíváním alkoholu
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- Editorial
- Adherencia k liečbe pri psychických poruchách a iných chronických ochoreniach
- Aktivní ukončení života a pomoc při sebezabití u osob starších 12 let, u novorozenců do jednoho roku, dětí do 12 let a přerušení těhotenství po 24 týdnu života plodu ve světle nizozemských zákonů
- Osobnostní a sexuologické charakteristiky adolescentních female-to-male žadatelů o změnu pohlaví