#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

XV. mezinárodní interdisciplinární konference o poruchách příjmu potravy a obezitě


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 121, 2025, No. 2, pp. 98-99.
Kategorie: Zprávy

15. konferenci o poruchách příjmu potravy (PPP) a obezitě pořádaly E-clinic, z.ú., Sekce pro PPP a Sekce dětské a dorostové psychiatrie Psychiatrické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s Českou lékařskou komorou. Konference se konala pod záštitou ředitele VFN Praha a děkana 1. LF UK a uvedl ji doc. MUDr. M. Anders, Ph.D., přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Probíhala 20.–22. 3. 2025 na Děkanátu 1. LF UK a Psychiatrické klinice. V posledních letech výskyt PPP výrazně narostl a zhoršila se časná dostupnost odborné péče, což zvyšuje rizika chronického průběhu onemocnění. Multidisciplinární charakter specializovaných intervencí se odrazil ve složení přednášek. Byla diskutována práce v týmech i role peer pracovníků. Nárůst problematiky se odrazil i v počtu účastníků (přesáhl počet 200). Před zahájením konference byl pořádán seminář o metodice ChildTalks+ (hrazený z Bilaterální inciativy Fondů EHP a Norska 2014–2021), která má pomoci dětem duševně nemocných rodičů (i s PPP; www.childtalks.cz). Téměř každé šesté dítě žije s rodičem s duševním onemocněním, které děti ovlivňuje, i když si toho rodiče nejsou vědomi nebo nemoc skrývají. Až u dvou třetin dětí se objeví psychické problémy, rizikové chování nebo horší školní výsledky. Jsou ve vysokém riziku rozvoje duševní onemocnění (transgenerační přenos). V ČR se zapojilo 23 terapeutů z psychosociální a zdravotní péče, kteří pracovali celkem s 65 rodinami. Byly představeny studie z ČR a Arctic University v Norsku (Karin van Doesum: Radboud University Nijmegen a UiT – Arctic University of Norway, Tromsø). Po zahájení konference se program věnoval implementaci vědeckých poznatků do klinické praxe, specializované výuky (včetně nutričních terapeutů) i preventivních programů. Přispěli norští kolegové pracující s metodikou ChildTalks+, M. Moessner z Univerzity v Heidelbergu, spolupracující na hodnocení preventivních programů pro PPP, a I. Eisler, emeritní profesor z King’s College London, který se ujal výcviku rodinné terapie (RT) našich specializovaných týmů. Seznámil účastníky s úskalími při zavádění RT do klinické praxe v Anglii. Prof. M. Haluzík, odborník v oblasti diabetologie a obezitologie, shrnul pokroky v léčbě obezity i možná úskalí nové farmakoterapie.

Následující den byl věnován problematice hospitalizace PPP, závažným chronickým průběhům a intenzivním somatickým intervencím zvlášť u nespolupracujících pacientů (MUDr. P. Holanová, MUDr. Meisnerová VFN) a ambulantní péči u pacientů s psychogenním přejídání (MUDr. Lambertová). Procházková P. vysvětlila posluchačům, za co může střevní mikrobiom. Stárková L. se dotkla citlivého tématu „Eutanázie u PPP?“, které poprvé zaznělo na konferenci AED v New Yorku. Dostálová V. se věnovala nespavosti a léčbě u PPP, P. Minařík pilotní studii PPP u studentů sportovní školy, Hess T. PPP a sexuální funkci žen a Uhlíková P. uvedla téma PPP a transgender u adolescentů. Na závěr Kulhánek J. demonstroval psychoterapii PPP s využitím AI, Dostálová I. práci s fotografií a neuroplasticitou mozku, Jozefová I. popsala přínos psychoterapeutického výcviku pro nutričního terapeuta a Toman-Gaertner E. uvedla zkušenosti z případové a balintovské supervize v rámci tohoto výcviku. Večer účastníci sledovali film doplňující téma konference, který nedávno získal Českého lva „Život k sežrání“ a který uvedla M. Kouřilová.

Posterová sekce zařadila: Psychogenní přejídání a mikrobiom (Ježková J.), Chytré hodinky: Pomocník či nepřítel? (Kollerová M.), Vztah médií a rizik pro PPP (Kouřilová M.), Včasný záchyt mentální anorexie ve škole (Chalupová E.), Prevence refeeding syndromu u mentální anorexie při intenzivní nutriční podpoře (Vejmelka J.). Pokorná-Vitvarová V. a kol představily mapu specializovaných služeb pro PPP v ČR a Sladká Ševčíková J. téma Standardizace a podpora týmů pro PPP, e-learningová výuka, Podávková T. Denní stacionář pro adolescenty i s PPP. A Plzáková představila Centrum Anocen–přístup k PPP v Centru podpory zdraví, Ústí nad Labem. V sobotu Kocourková J. a Koutek J. uvedli program tématem: Mentální anorexie a superego. Naši slovenští kolegové Integrativní prevence PPP a obezity představili principy a sdílení dobré praxe. (Chuť žiť, občianské združenie EDI, Slovensko), Almášiová S. se věnovala tématu Výživa na sociálnych sieťach: obsah, ktorý lieči, nie ubližuje. Eliášová M., Kosjuková G. a Tibermacine I. E. Virtuální realita v praxi: ve vzdělávání a léčbě a P. Dosoudil online.: Podpora duševního zdraví dětí prostřednictvím evidence-based programů. Závěrem se konal již tradiční workshop pro veřejnost s Gajdošovou M., Uhlíkovou P. a Papežovou H. na téma Výživa, vývoj člověka a duševní zdraví. Byl zaměřen na nutriční terapii a mýty, kterými jsou PPP často opředeny. Cena F. Faltuse je vyhlášena na webových stránkách, získala ji za přednášku na konferenci a organizační i odbornou aktivitu v oboru MUDr. Petra Uhlíková. Za nejlepší přednášku konference účastnící označili „Mikrobiom“ RNDr. P. Procházkové (www.ecinstitut.cz/konference).

 

prof. Hana Papežová, CSc, FAED


Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská psychiatrie


2025 Číslo 2
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

BMS srdce kurz
Hypertrofická kardiomyopatie: Moderní přístupy v diagnostice a léčbě
nový kurz
Autoři: doc. MUDr. David Zemánek, Ph.D., MUDr. Anna Chaloupka, Ph.D.

Vliv funkčního chrupu na paměť a učení
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Současné možnosti léčby obezity
Autoři: MUDr. Martin Hrubý

INSIGHTS from European Respiratory Congress

Současné pohledy na riziko v parodontologii
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#