Vzácní a výjimeční jubilanti


Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2019; 73(2): 99
Kategorie: Laudatio

Rok 1929, ačkoli z historického hlediska bývá hodnocen jako nepříznivý, neboť plně propukla celosvětová hospodářská krize s hlubokými a fatálními důsledky v dalších desetiletích, je pro českou gastroenterologii vysloveně šťastný. V roce 1929 spatřily světlo světa oči několika novorozenců, kteří se v průběhu 20. století stali lékařskými celebritami v tom nejlepším smyslu slova a významně ovlivnili vývoj interní medicíny a především jejího podoboru – gastroenterologie a digestivní endoskopie. Všichni čtyři jubilanti se letos dožili, nebo v krátké době dožijí, úctyhodných 90 let.

Nepřehlédnutelným velikánem české gastroenterologie je prof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc., narozený 31. března 1929. Hluboce vzdělaný gastroenterolog a internista navázal na tradice vycházející z Charvátovy a Herfortovy internistické školy, se stal významným mentorem a významně ovlivnil nejméně tři generace českých gastroenterologů a endoskopistů. Vedle pedagogické a mentorské činnosti vytvořil rozsáhlé výzkumné dílo, které zásadně posunulo naše znalosti ve všech oblastech, kterým se věnoval, především celiakii a malabsorpčnímu syndromu, digestivní diagnostické a terapeutické endoskopii, idiopatickým střevním zánětům a screeningu kolorektálního karcinomu. Jeho dílu a osobnosti bude věnováno celé další číslo časopisu Gastroenterologie a hepatologie. Osobně jsem měl možnost s panem profesorem spolupracovat nejen v oblasti klinické, ale měl jsem příležitost učit se od něj redakční a editorské práci při vydávání časopisu Endoskopie.

Doc. MUDr. Jan Kotrlík, CSc., narozený 2. února 1929 v rodině pražských lékařů, se po počátečních peripetiích od roku 1966 etabloval na pracovišti prof. Herforta a později prof. Friče ve Fakultní poliklinice na Karlově náměstí v Praze. Od počátku byla digestivní endoskopie, především její terapeutické využití, jeho hlavní odbornou vášní. Zasloužil se o pokroky a rozšíření endoskopických terapeutických metod, jako je polypektomie a endoskopická retrográdní cholangiografie a pankreatografie, jako jeden z prvních v ČR prováděl rutinně papilosfinkterotomie. Doc. Kotrlík zastával od roku 1990 pozici vědeckého sekretáře výboru České gastroenterologické společnosti (ČGS) a v následujícím období 1994–1998 byl jejím předsedou. Na mezinárodním kolbišti se zasloužil o to, že ČR hostila v roce 2004 v Praze 13. evropský gastroenterologický kongres UEGW, kterému předsedal.

Doc. MUDr. Václav Jirásek, CSc., narozený 12. srpna 1929 v Praze jako vnuk slavného českého spisovatele Aloise Jiráska. Od roku 1955 působil prakticky celou svou dlouhou a úspěšnou kariéru na I. interní klinice nemocnice na Karlově náměstí v Praze. I když se zasloužil o rozvoj gastroskopie v českých zemích v 70. letech 20. století, byla hlavní doménou jeho odborné činnosti klinická práce. Léčba vředové nemoci žaludku a duodena je nesmazatelně spjata s jeho odbornou činností a mnoho let představoval v této oblasti nezpochybnitelnou autoritu v celém Československu. Druhým jeho velkým zájmem je familiární adenomatózní polypóza a jeho sledovaný soubor patřil svého času k největším na světě. Vedle toho proslul jako skvělý řečník a výborný a také oblíbený učitel.

MUDr. Alena Huslarová se narodila dne 2. září 1929 v Praze a základy klinické medicíny dostala na oddělní pro infekční žloutenky FM Motol. Od roku 1958 se stala dlouhodobou oporou interního oddělení Fakultní polikliniky na Karlově náměstí v Praze, kde pracovala pod vedením prof. Herforta a později prof. Friče. Za dobu neuvěřitelných 39 let, ve kterých působila na pracovišti Fakultní polikliniky VFN, vychovala několik generací lékařů a zasloužila se o předání zkušeností z klinické gastroenterologie mnohým začínajícím gastroenterologům.

Jménem ČGS ČLS JEP a také redakce časopisu Gastroenterologie a hepatologie přejeme jubilantům pevné zdraví a hodně životní radosti a spokojenosti. Chtěli bychom jim vyjádřit velkou úctu a poděkování za to, co pro naši gastroenterologii vykonali!

prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

šéfredaktor časopisu

milan.lukas@email.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 2

2019 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se