Správná odpověď na kvíz


Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2019; 73(2): 176
Kategorie: Kvíz

Neuroendokrinní tumor tenkého střeva

Jednalo se o dobře diferencovaný, solidně uspořádaný neuroendokrinní tumor (NET) jejuna velikosti 15 × 12 mm s velmi nízkou mitotickou aktivitou (proliferační index < 2 %), který infiltroval celou stěnu tenkého střeva v oblasti střední části jejuna, pronikal do lymfatických cév a nevykazoval perineurální propagaci. Velký útvar v mezenteriu, který také vedl ke klinické symptomatologii tlakových bolestí v pravé bederní krajině, byla infiltrovaná lymfatická uzlina a tuková tkáň v mezenteriu. Tři drobné „satelitní“ lymfatické uzliny v okolí velkého ložiska nebyly nádorem postiženy. Nemocný byl předán do péče specializovaného onkologického pracoviště, ve kterém budou doplněna další stagingová vyšetření (octeroscan a eventuálně pozitronová emistní tomografie doplněná počítačovou tomografií) a kde bude také dlouhodobě monitorován (chromogranin A/kyselina 5-hydroxyindoloctová). V současné době zůstává bez terapie. Z hlediska gastroenterologického bude vhodné ještě doplnit enteroskopické vyšetření nebo kapslovou endoskopii k vyloučení koincidujících ložisek NET na tenkém střevě. Pacient je v současné době bez jakýchkoli obtíží a přibral na váze cca 4 kg.

NET, dříve označovaný termínem karcinoid, vychází z tzv. argentafinních (neuroendokrinních) buněk, které jsou diseminovány ve sliznici trávicí trubice, pankreatu a v plicích. Tyto nádory jsou podle své struktury a předpokládaného biologického chování zpravidla rozdělovány do tří skupin na nádory:

  • a) dobře diferencované, s velmi nízkou proliferační aktivitou (většinou benigní);
  • b) dobře diferencované neuroendokrinní karcinomy;
  • c) špatně diferencované neuroendokrinní karcinomy.

Podle lokalizace na trávicí trubici se také rozdělují na NET pocházející z neuroendokrinní lišty předního střeva (bronchy, jícen, žaludek a proximální polovina duodena), které jsou obvykle bez schopnosti syntetizovat biogenní aminy a zpravidla mají benigní chování, na NET vycházející ze středního střeva, zahrnující distální část duodena, celé tenké střevo a orální část tlustého střeva, které mohou mít maligní potenciál a mohou vytvářet některé biogenní aminy (serotonin, substance P) nebo prostaglandiny a mohou způsobovat vznik tzv. karcinoidového syndromu. Třetí skupinu tvoří nádory vycházející z embryonálního zadního střeva, které zpravidla nevykazují žádnou endokrinní aktivitu a jsou obvykle (nádory < 20 mm) benigního charakteru.


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 2

2019 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se