Editorial


Autoři: Brůha R.
Působiště autorů: IV. interní klinika – klinika gastroenterologie a hepatologie 1.
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2019; 73(2): 98
Kategorie: Editorial

Vážení a milí čtenáři,

po roce se Vám opět dostává do rukou číslo našeho časopisu věnované hepatologii. Pro aktuální číslo Gastroenterologie a hepatologie jsme zvolili tentokrát jiný formát – vzhledem k převratným změnám v léčbě chronické hepatitidy C v posledních letech jsme se rozhodli otisknout kompletní (a velmi rozsáhlý) standardní diagnostický a terapeutický postup léčby chronické infekce virem hepatitidy C (HCV). Dokument vznikl společným úsilím České hepatologické společnosti (ČHS) ČLS JEP a Společnosti infekčního lékařství ČLE JEP a shrnuje podrobně problematiku HCV infekce, především z pohledu diagnostiky a strategie léčby [1]. Je to vůbec poprvé, kdy je v ČR jasně deklarováno, že léčebné režimy založené na podávání interferonu již nemají v léčbě HCV infekce svoje místo. A i když by v běžné praxi možná stačilo postupovat podle dvou tabulek umístěných v uvedeném dokumentu, stojí za to si doporučený postup pročíst celý [1].

Z dalších článků v aktuálním čísle časopisu se hepatologické tematice věnuje článek o laparoskopické resekci jater pro alveolární echinokokózu autorů z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Brně [2].

Současně s pozvánkou k přečtení nejnovějšího čísla našeho časopisu bych si Vás osobně dovolil pozvat na Májové hepatologické dny, které se konají ve dnech 15.–17. května 2019 v Plzni (https: //www.congressprague.cz/kongresy/mhd2019.html). Jedná se o tradiční kongres ČHS, kde bude možnost seznámit se s aktuálními tématy hepatologie. Zájem oboru hepatologie se stále více přesouvá k chorobám jater, které souvisí s nadměrným ukládáním tuku při metabolickém syndromu, k neinvazivní diagnostice jaterních chorob, ale i k moderní léčbě některých vzácnějších onemocnění.

Vážení čtenáři, přeji Vám příjemné chvíle strávené při čtení nového čísla časopisu Gastroenterologie a hepatologie a budu rád, pokud se uvidíme na tradičních Májových hepatologických dnech, netradičně v Plzni.

prof. MUDr. Radan Brůha, CSc.


koeditor sekce hepatologie

bruha@cesnet.cz


Zdroje

1. Urbánek P, Fraňková S, Husa P et al. Standardní diagnostický a terapeutický postup chronické infekce virem hepatitidy C (HCV). Gastroent Hepatol 2019; 73 (2): 101–125.

2. Farkašová M, Kunovský L, Procházka V et al. Laparoscopic liver resection for alveolar echinococcosis. Gastroent Hepatol 2019; 73 (2): 126–131

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 2

2019 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se