Editorial


Autoři: Brůha R.
Působiště autorů: IV. interní klinika – klinika gastroenterologie a hepatologie 1.
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2019; 73(2): 98
Kategorie: Editorial

Vážení a milí čtenáři,

po roce se Vám opět dostává do rukou číslo našeho časopisu věnované hepatologii. Pro aktuální číslo Gastroenterologie a hepatologie jsme zvolili tentokrát jiný formát – vzhledem k převratným změnám v léčbě chronické hepatitidy C v posledních letech jsme se rozhodli otisknout kompletní (a velmi rozsáhlý) standardní diagnostický a terapeutický postup léčby chronické infekce virem hepatitidy C (HCV). Dokument vznikl společným úsilím České hepatologické společnosti (ČHS) ČLS JEP a Společnosti infekčního lékařství ČLE JEP a shrnuje podrobně problematiku HCV infekce, především z pohledu diagnostiky a strategie léčby [1]. Je to vůbec poprvé, kdy je v ČR jasně deklarováno, že léčebné režimy založené na podávání interferonu již nemají v léčbě HCV infekce svoje místo. A i když by v běžné praxi možná stačilo postupovat podle dvou tabulek umístěných v uvedeném dokumentu, stojí za to si doporučený postup pročíst celý [1].

Z dalších článků v aktuálním čísle časopisu se hepatologické tematice věnuje článek o laparoskopické resekci jater pro alveolární echinokokózu autorů z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Brně [2].

Současně s pozvánkou k přečtení nejnovějšího čísla našeho časopisu bych si Vás osobně dovolil pozvat na Májové hepatologické dny, které se konají ve dnech 15.–17. května 2019 v Plzni (https: //www.congressprague.cz/kongresy/mhd2019.html). Jedná se o tradiční kongres ČHS, kde bude možnost seznámit se s aktuálními tématy hepatologie. Zájem oboru hepatologie se stále více přesouvá k chorobám jater, které souvisí s nadměrným ukládáním tuku při metabolickém syndromu, k neinvazivní diagnostice jaterních chorob, ale i k moderní léčbě některých vzácnějších onemocnění.

Vážení čtenáři, přeji Vám příjemné chvíle strávené při čtení nového čísla časopisu Gastroenterologie a hepatologie a budu rád, pokud se uvidíme na tradičních Májových hepatologických dnech, netradičně v Plzni.

prof. MUDr. Radan Brůha, CSc.


koeditor sekce hepatologie

bruha@cesnet.cz


Zdroje

1. Urbánek P, Fraňková S, Husa P et al. Standardní diagnostický a terapeutický postup chronické infekce virem hepatitidy C (HCV). Gastroent Hepatol 2019; 73 (2): 101–125.

2. Farkašová M, Kunovský L, Procházka V et al. Laparoscopic liver resection for alveolar echinococcosis. Gastroent Hepatol 2019; 73 (2): 126–131

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 2

2019 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×