Klener P et al. Propedeutika ve vnitřním lékařství.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(2): 206-207
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Galén a Karolinum 2006. 325 stran. ISBN 80-7262-429-6 (Galén), ISBN 80-246-1254-2 (Karolinum).

Druhé vydání vychází 3 roky po prvním vydání. Hlavním autorem a pořadatelem je náš přední internista prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc., z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Vlastní odborný text má 325 stran, rozdělený na část obecnou a část speciální.

Část obecná má 25 kapitol a část odborná 9 kapitol, které pokrývají celé spektrum propedeutiky ve vnitřním lékařství. Na rozdíl od mnohých jiných publikací jsou do úvodu zařazeny kapitoly, které jsou velmi důležité pro studium propedeutiky, a to jsou zdraví a nemoc, komunikace lékař - pacient. Pokud si dnes pacienti na něco stěžují, tak je to především na komunikaci lékaře s pacientem. Stále jsou pacienti propouštění z nemocnice aniž vědí to podstatné o svém zdraví a jsou odkázáni pouze na písemnou zprávu, kterou předávají ošetřujícímu lékaři. Máme stále méně a méně času na anamnézu a nahrazujeme ji spíše laboratorními a pomocnými vyšetřovacími metodami a na základě těchto výsledků se teprve vracíme k anamnéze. Ve všeobecné části jsou uvedeny základní všeobecné postupy při získávání anamnézy a fyzikálního vyšetřování a dále pomocná vyšetření jako EKG, biochemická, imunologická vyšetření. Je uvedena kapitola o biopsii a cytologii, dále jsou zmíněny nukleární metody a metody zobrazovací. Obecná část je zakončena popisem zdravotnické dokumentace a na závěr je pro současnost nesmírně důležitá kapitola právní odpovědnost lékaře. V té je zdůrazněno, jak informovat o zdravotním stavu pacienta, především ve vztahu k rodině, je rozebrán souhlas k vyšetřování a jednotlivým léčebným výkonům a další problematická otázka poskytování zdravotnické dokumentace s dovětkem o zpracování osobních zdravotnických údajů.

Část speciální se zaměřuje na jednotlivé interní podobory jako je kardiologie, angiologie, pneumologie, gastroenterologie, hepatologie, nefrologie, choroby pohybové ústrojí, hematologie, onkologie a vyšetření v endokrinologii. Přínosem je, že tyto kapitoly pojednávají o zvláštnostech anamnézy a fyzikálního vyšetření v jednotlivých podoborech vnitřního lékařství a jsou zde popsány speciální vyšetřovací metody.

Kniha svým moderním uspořádáním a především obsahem představuje dílo, které odpovídá modernímu pojetí výuky propedeutiky na našich fakultách a výrazným způsobem obohacuje náš knižní trh. Kniha je doplněna srozumitelnou obrazovou dokumentací, a to i bez potřeby barevných fotografií. Učebnice je dílem předních odborníků v interních podoborech, kteří sepsali knihu srozumitelně jak pro potřebu studujících, tak pro lékaře, kteří se v praxi k propedeutice vrací.

doc. MUDr. M. Souček, CSc.

www.fnusa.cz

e-mail: miroslav.soucek@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 12. 1. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2007 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se