Veselka J et al. Hypertrofická kardiomyopatie a příbuzná témata.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(2): 203-204
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Galén 2006. 159 stran. ISBN 80-7262-443-1.

Nakladatelství Galén zahajuje velmi záslužnou tradici, kterou je vydávání nové edice Klinická kardiologie. Zde bude postupně vydáván soubor menších monografií, zaměřených na úzkou část kardiologické problematiky, většinou k jedné diagnóze či léčebnému tématu.

Jedna z prvních monografií této řady byla vydána publikace doc. Veselky a spolupracovníků na téma Hypertrofická kardiomyopatie (HKM) a příbuzná témata. Rozsahem nevelká monografie navazuje na dnes již téměř klasickou monografii o HKM prof. Gregora z roku 1992. Vzhledem k prudkému rozmachu znalostí o nemoci jako takové, stejně jako k rozvoji nových terapeutických možností, bylo její vydání velmi potřebné. Jen pro připomenutí, dnes nejrozšířenější nefarmakologický terapeutický postup k odstranění obstrukce výtokového traktu levé komory, jakou je alkoholová ablace septa, která v roce 1992 nebyla prováděna a genetické výzkumy HKM bylo v té době zcela v počátcích. Pomineme-li stručně pojaté kapitoly v přehledných kardiologických učebnicích, na českém trhu chyběl souhrn aktuálního stavu znalostí o této nozologické jednotce. Kniha doc. Veselky a kolektivu na zhruba 150 stranách podává recentní informace o HKM počínaje genetikou (dr. Šmíd), přes patologicko-anatomické (prof. Steiner), patofyziologické až po klinické aspekty nemoci. Navíc je připojeno několik kapitol o příbuzných onemocněních myokardu, která mohou být nezřídka za HKM zaměněna. Prof. Linhart podává přehled o nesarkomerických kardiomyopatiích, hypertrofii levé komory u atletického srdce a postižení myokardu u Fabryho choroby. Dr. Krejčí čtenáře seznamuje s problémem srdeční amyloidózy.

Kniha je logicky uspořádána, je napsána čtivě a srozumitelně, doplněna řadou ilustrativních schémat a obrázků. Nepochybně bude přínosem nejen pro všeobecné kardiology, ale přináší celou řadu informací, která obohatí i specialisty, kteří s danou diagnózou přicházejí do styku ne zcela pravidelně. Doc. Veselka patří mezí uznávané odborníky této problematiky a nabízí čtenářům aktuální a pedagogický názorný pohled na toto postižení srdečního svalu.

prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., FESC

www.fnusa.cz

e-mail: jiri.vitovec@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 27. 12. 2006


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2007 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
nový kurz
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Jistoty a nástrahy antikoagulační léčby aneb kardiolog - neurolog - farmakolog - nefrolog - právník diskutují
Autoři: doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D., prof. MUDr. Roman Herzig, Ph.D., doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., prim. MUDr. Jan Vachek, MUDr. et Mgr. Jolana Těšínová, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se