Goldberg E. Paradox moudrosti. Jak být duševně výkonnější, přestože mozek stárne.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(2): 207
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Karolinum 2006. 228 stran. ISBN 80-246-1090-6.

Autor narozený v Rize v bývalém Sovětském svazu emigroval ve 27 letech do USA a získal tam významné postavení jako klinický neuropsycholog a kognitivní neurovědec. V této populárně vědecké publikaci se zabývá stárnutím mozku a úpadkem duševních schopností ve stáří. Jeho výklad je velmi osobní, podrobně píše o problémech vlastního zdraví a obav z upadající činnosti mozku. Své nálezy konfrontuje s vědeckými poznatky získanými sofistikovanými metodami výzkumu mozku magnetickou resonancí, výpočetní tomografií, Dopplerova ultrazvukového vyšetření krčních tepen a jiných za stavů normálních i patologických. V popředí jeho pozornosti stojí počátky Alzheimerovy choroby a senilní demence, které analyzuje ve srovnání s projevy fyziologického stárnutí.

Pro neodborníka jsou překvapující jeho údaje o lokalizaci duševních schopností do mozkové kůry a možnosti jejich kvantitativního hodnocení. Přímo neuvěřitelně znějí jeho informace o tom, jak se u hudebníků dvojnásobně zvětšuje Heschlův závit mozkové kůry nebo jak se dočasně zvětšují či zmenšují její příslušné oblasti při provozování jistých tělesných nebo duševních činností. Je pozoruhodné, co umí vyčíst z šíře závitů v mozkové kůře a co všechno ví o rozdílech v činnostech pravé a levé hemisféry.

Hlavním poselstvím, které lze z jeho výkladu shrnout, je poznatek, že úpadek duševních činností při stárnutí je možno zpomalit nebo oddálit namáháním mozku a soustavnou duševní činností. Ochranu poskytují též dva druhy „zábavy“ - sport a umění. Sám navrhl program tréninku kognitivních funkcí a provozuje ji ve svém „fitness centru“. Úspěchy této metody dokládá na několika příkladech.

Hodnověrnost autorových poznatků a názorů je doložena citací rozsáhlého písemnictví. Na čtivosti této knihy má zásluhu i překlad F. Koukolíka, který byl také jejím recenzentem a opatřil text užitečnými vysvětlivkami.

prof. MUDr. Zdeněk Mařatka, DrSc.

U 5. baterie 938/40

162 00 Praha 6

e-mail: maratka@email.cz

Doručeno do redakce: 8. 1. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2007 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se