Goldberg E. Paradox moudrosti. Jak být duševně výkonnější, přestože mozek stárne.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(2): 207
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Karolinum 2006. 228 stran. ISBN 80-246-1090-6.

Autor narozený v Rize v bývalém Sovětském svazu emigroval ve 27 letech do USA a získal tam významné postavení jako klinický neuropsycholog a kognitivní neurovědec. V této populárně vědecké publikaci se zabývá stárnutím mozku a úpadkem duševních schopností ve stáří. Jeho výklad je velmi osobní, podrobně píše o problémech vlastního zdraví a obav z upadající činnosti mozku. Své nálezy konfrontuje s vědeckými poznatky získanými sofistikovanými metodami výzkumu mozku magnetickou resonancí, výpočetní tomografií, Dopplerova ultrazvukového vyšetření krčních tepen a jiných za stavů normálních i patologických. V popředí jeho pozornosti stojí počátky Alzheimerovy choroby a senilní demence, které analyzuje ve srovnání s projevy fyziologického stárnutí.

Pro neodborníka jsou překvapující jeho údaje o lokalizaci duševních schopností do mozkové kůry a možnosti jejich kvantitativního hodnocení. Přímo neuvěřitelně znějí jeho informace o tom, jak se u hudebníků dvojnásobně zvětšuje Heschlův závit mozkové kůry nebo jak se dočasně zvětšují či zmenšují její příslušné oblasti při provozování jistých tělesných nebo duševních činností. Je pozoruhodné, co umí vyčíst z šíře závitů v mozkové kůře a co všechno ví o rozdílech v činnostech pravé a levé hemisféry.

Hlavním poselstvím, které lze z jeho výkladu shrnout, je poznatek, že úpadek duševních činností při stárnutí je možno zpomalit nebo oddálit namáháním mozku a soustavnou duševní činností. Ochranu poskytují též dva druhy „zábavy“ - sport a umění. Sám navrhl program tréninku kognitivních funkcí a provozuje ji ve svém „fitness centru“. Úspěchy této metody dokládá na několika příkladech.

Hodnověrnost autorových poznatků a názorů je doložena citací rozsáhlého písemnictví. Na čtivosti této knihy má zásluhu i překlad F. Koukolíka, který byl také jejím recenzentem a opatřil text užitečnými vysvětlivkami.

prof. MUDr. Zdeněk Mařatka, DrSc.

U 5. baterie 938/40

162 00 Praha 6

e-mail: maratka@email.cz

Doručeno do redakce: 8. 1. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2007 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×