Krajsová I. Melanom. Klasifikace, diagnostika, terapie, prevence.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(2): 204
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Maxdorf 2006. 332 stran. ISBN 80-7345-096-8.

Na konci roku 2006 vyšla v nakladatelství Maxdorf kniha MUDr. Krajsové Melanom. MUDr. Krajsová patří již dlouhá léta k čelným českým odborníkům na problematiku melanomu a získanou erudici zúročila v obsáhlé monografii, která dosud v české literatuře chyběla. Autorka se v 22 kapitolách věnuje všem aspektům humánního melanomu. Kapitoly jsou věnovány patogenezi a epidemiologii melanomu, jednotlivým typům névů jako možným prekurzorům melanomu, klinickému, dermatoskopickému a histopatologickému obrazu melanomu, i současným možnostem laboratorní diagnostiky. Další kapitoly popisují novou klasifikaci melanomu z roku 2002 a prognostické faktory. Rozsáhlá část knihy podává přehled o současných znalostech léčby melanomu podle stadií, detailně je rozebrána chirurgická léčba a vyšetření sentinelové uzliny, jednotlivé typy adjuvantní léčby a možnosti léčby metastatického melanomu se zhodnocením dosavadních výsledků terapeutických studií, stručně je shrnuta i terapie dosud experimentální. Fundovaný pohled klinika na možnosti a výsledky terapie je největším kladem knihy.

Na léčbu navazují užitečná schémata dispenzarizace pacientů. Autorka neopomněla ani oční melanom, melanom v dětství a graviditě. Knihu zakončují kapitoly o prevenci melanomu a jeho diferenciální diagnostice. Doprovod textu tvoří 243 kvalitních barevných fotografií.

Knihu ocení všichni lékaři zabývající se melanomem, především pak onkologové a dermatologové, kteří dostali do rukou rozsáhlou, bohatě ilustrovanou příručku s aktuálním přehledem problematiky. Zvídavému čtenáři budou chybět přehlednější literární odkazy.

MUDr. Hana Jedličková, Ph.D.

www.fnusa.cz

e-mail: hana.jedlickova@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 5. 1. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2007 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se