O neurologovi, který sbírá úsměvné historky


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2009; 89(6): 339-340
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

Dvojdomost je u lékařů málo obvyklá, ne však zcela vzácná. Dvojdomost MUDr. Svatopluka Káše, CSc., je dokonalá. V obou domovech, neurologii a humoristické tvorbě, je mu dobře. Ba co víc, oba domovy miluje. Je to láska půl na půl. O narozeninách ve věku, kterému jen k střídmé oslavencově radosti říkáme požehnaný, se Káš může ohlédnout za vším, co bylo, s uspokojením a notnou špetkou radosti. Dovolte, abych se po jeho životě porozhlédl i já.

„Věčný“ sběratel aeskulapských historek Mudr. Svatopluk Káš, CSc.
„Věčný“ sběratel aeskulapských historek Mudr. Svatopluk Káš, CSc.

Svatopluk se narodil v Praze 6. června 1929. Rodiče si nevybíráme. Sváťovi dal osud podivuhodného tatínka, MUDr. a PhDr. Josefa Káše, známého pražského lékaře a zakladatele prvorepublikového „pěveckého sdružení Kocourkovští učitelé“. Pan doktor se ve sdružení uplatňoval nejen jako zpěvák, ale i jako textař pro svérázné melodie. Pan profesor MUDr. Jiří Brdlík ho měl prokouknutého, když napsal:

„ S jakou chutí si zazpívá, pravou ruku palcem v kapse, pohyblivý, nestál ani chvilku, přešlapoval z nohy na nohu, všechno s ním „šilo“ a z očí mu koukala taškařina.“

Tatínek Káš, podle Brdlíka „výborný lékař, filozof, uměnímilovný člověk a pohotový publicista“ synka geneticky vybavil náklonností k medicíně a smyslem pro humor a taškařinu.

„Kocouři“ se Kášů občas scházívali a někdy i zkoušeli. Svatík se do jejich textových porad a pěveckých zkoušek často vetřel. Maturoval na starém pražském gymnáziu, legendami opředené „truhlárně“, v roce 1948. Medicínu studoval na lékařské fakultě Karlovy univerzity, kde také v roce 1953 promoval.

Od medických let toužil „dělat neurologii“. Po krátkém působení v oboru v Mladé Boleslavi zakotvil na devatenáct let na neurologickém oddělení motolské nemocnice u profesora MUDr. Karla Mathona. V roce 1976 se stal primářem renomované neurologie v Kolíně a působil tam téměř dvacet let. Publikoval více než 120 odborných prací z různých oblastí neurologie a samostatně či jako vedoucí autorského kolektivu přispěl do čtyř monografií. Při soustředěné a úspěšné odborné práci „uhospodařil“ chvilky pro svoji druhou lásku, medicínský humor. Stal se jeho systematickým sběratelem. Když nám byl v osmašedesátém na krátkou dobu povolen humor, smích a krátké proskotačení, zpracoval knížku Aeskulapův úsměv. Byla dvojautorská, použil v ní i historky z pozůstalosti po svém otci. Vydalo ji Avicenum v roce 1969.

Povzbudilo nejen autora, ale ponouklo k čilému publikování úsměvných lékařských historek a anekdot i další nakladatelství. Káš je v nepravidelných intervalech přímo sypal z rukávu. Už názvy knížek jsou výmluvné a naznačují, nač se může dychtivý čtenář těšit: Doktorské historky a anekdoty, Aeskulap se stále usmívá, Pilulky smíchu, Injekce, které nebolí, Múzy a medicína a Medicína v nedbalkách. V posledních letech Svatopluk Káš shrnul více než 2 000 historek do souborného čtyřsvazkového celku Z Aeskulapových čtyřech kapes. A prý se ještě můžeme těšit na tajemnou publikaci Z Aeskulapovy páté tajné kapsy, její rukopis už leží v nakladatelství Galén.

V předmluvách k souborům historek jejich „sběratel“ vždy zdůrazňuje, že jsou všechny pravdivé. Jen vzácně prý jsou trochu přibarvené a vypointované. Některé pohladí, jsou líbezné, anebo uštědří přátelský šťouchanec. Vytvářejí český model slunného lékaře, který má slabůstky a vrtochy, ale není jich zas tak moc. Jejich shromažďovatel si zakládá na ocenění profesora Charváta, který mu jednou řekl:

„Víte, kolego, dostat se do těch Vašich knížek, to mi zaručí větší nesmrtelnost, než když napíšu internu pro mediky. Ta je za deset let pasé.“

„Humorist“ Káš v druhém úvazku záslužně a pilně sbírá i materiál o slavných českých lékařích, i o jejich jednání vážném a nehumorném. Pěkně se čte souborné dílko Čeští lékaři – spisovatelé. Připravil pro vydání i rozsáhlý Slovník českých lékařů – spisovatelů. Vedle slavných Vančurů, Durychů, Langrů a Holubů se tam tísní i ti méně věhlasní, „tvořící“ kradí a jen svátečně.

Milý Svatopluku, poutník v druhé polovině devátého životního decenia má velmi rád vaše dvě knížky. V té prvé se vám podařilo splnit dluh vůči „kocourům“. Pamětníka jste moc potěšil objevnou minimonografií Kocourkovští učitelé, jejich historie a tvorba. Opakovaně si čtu mužné jazykové hříčky, které se u nás doma kdysi linuly ze starodávného amplionu. Druhá, mně velmi milá knížka, O lékařích vesele i vážně – miniportréty slavných českých lékařů, právě teď vyšla, a je to stylový dárek k vašim narozeninám. Vybral jste do ní medailony těch, „kterých si vážíte a které jste měl rád.“ Já je měl rád taky. Moc a vděčně.

Buďte, Svatopluku, stále svěží a „silně“ zdráv!

prof. MUDr. Ctirad John, DrSc.

Trojanova 3

120 00 Praha 2


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé
Článek NÁZOR
Článek Jubilea

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 6

2009 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se