Recenze knihy


Autoři: P. Frič
Působiště autorů: Interní klinika 1. LF UK a ÚVN – VFN Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2017; 71(4): 348
Kategorie: Recenze knihy

Recenze knihy Hepatitida C

Urbánek P. Hepatitida C. Praha: Mladá Fronta 2017. 359 stran.

Tato monografie podrobně zpracovává složité a velmi významné téma. Virus hepatitidy C (HCV – hepatitis C virus) je významný patogen, který se vyznačuje některými zvláštnostmi, jako jsou schopnost interakce se sérovými lipoproteiny, velmi komplikovaný vstup viru do buňky a jeho intracelulární změny.

Virová etiologie onemocnění byla popsána v roce 1975 Feinstonem et al a HCV byl popsán v roce 1989 autory Choo et al. Postupné poznávání vlastností HCV bylo způsobeno omezenými možnostmi současných experimentálních metod. Nové technologie naopak nacházely rychlé uplatnění v nových poznatcích o biologii HCV.

Hepatitida C je v současnosti významný zdravotní problém v celé řadě populací, zejména v Africe a střední a východní Asii. V roce 2015 bylo celosvětově infikováno HCV 143 mil. osob a v důsledku hepatitidy C zemřelo na jaterní cirhózu 236 000 osob a na hepatocelulární karcinom 167 000 osob. Ve střední Evropě činí prevalence anti-HCV reaktivity 1,1–1,6 %. Další zvláštností hepatitidy C jsou časté přidružené choroby (smíšená kryoglobulinemie, autoimunitní choroby, B-buněčné lymfoproliferativní choroby, diabetes mellitus, diabetická nefropatie a membránová proliferativní glomerulonefritida).

V této souvislosti je třeba připomenout, že zatím není k dispozici vakcína proti HCV. Prevencí je snížení počtu narkomanů aplikujících drogy nitrožilně a testování darované krve. Hepatitida C je také nejčastější indikací jaterní transplantace, třebaže se virus po transplantaci obvykle vrací.

Autor člení téma do 13 kapitol a systematicky toto dělení dodržuje. Po historickém úvodu a definici HCV následují tři teoretické kapitoly věnované genomu HCV, jeho reprodukčnímu cyklu a laboratorní diagnostice HCV infekce. Zbývající kapitoly se zabývají klinickými aspekty hepatitidy C. Patří k nim epidemiologie, průběh HCV infekce a její projevy – jaterní fibróza, přidružené extrahepatální choroby, hepatocelulární karcinom, protivirová terapie a postup při dosažení setrvalé virologické odpovědi.

Poslední kapitola popisuje na necelých pěti stranách velmi objektivně vývoj tématiky hepatitidy C v ČR.  Autorovi se podařilo vytvořit na I. interní klinice 1. LF UK a ÚVN – VFN skupinu spolupracovníků a ve spojení s pracovníky dalších klinických pracovišť se podílet aktivně na vývoji terapie hepatitidy C, a to zejména od samého začátku velmi úspěšného obratu spojeného se zavedením terapie přímo působícími antivirotiky.

Tato publikace splňuje všechna kritéria, je velmi dobře čitelná a jistě úspěšně vyplní současný nedostatek české odborné literatury o hepatitidě C.

prof. MUDr. Přemysl Frič, DrSc.

Interní klinika 1. LF UK a ÚVN – VFN Praha

U Vojenské nemocnice 1200

169 02 Praha 6

premysl.fric@uvn.cz


Zdroje

1. Feinstone SM, Kapikian AZ, Purcell RH et al. Transfusion-associated hepatitis not due to viral hepatitis type A or B. New Engl J Med 1975; 292: 767–770.

2. Choo QL, Kuo G, Weiner AJ et al. Isolation of a cDNA clone derived from a blood-borne non-A, non-B viral hepatitis genome. Science 1989; 244 (4902): 359–362.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 4

2017 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se