Malé příznaky kontrastující s velkým a progredujícím endoskopickým nálezem


Autoři: M. Lukáš
Působiště autorů: Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty ISCARE I. V. F. a. s., Praha
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2017; 71(4): 285-286
Kategorie: Kvíz

Muž narozený v roce 1947, nikdy vážně nestonal, v posledních několika letech užívá antihypertenziva v monoterapii pro nekomplikovanou hypertenzi. Na podzim 2015 se objevily intermitentně tenezmy, frakcionovaná defekace, bez patologických příměsí, ztráta satisfakce po stolici. V lednu 2016 se podrobil koloskopickému vyšetření, které prokázalo mírně edematózní sliznici v rektu, pevnou a spontánně nekrvácející, ale od 12 cm byl patrný výrazný otok, slizniční řasy nabývaly až polypózního vzhledu, změny postihovaly pouze oblast rektosigmatu, zbývající části tlustého střeva, vč. terminálního ilea, byly s normálním endoskopickým obrazem. Opakovaně byla vyšetřena stolice bakteriologicky a parazitologicky s normálním nálezem. Pro tento neobvyklý nález v rektosigmatu bylo doplněno CT vyšetření malé pánve s nálezem výrazného rozšíření stěny rekta až na 16–20 mm, ze stěny rekta do okolního periproktálního tuku vycházely hyperdenzní pruhy, které byly hodnoceny jako projevy periproktitidy a panikulitidy. Histologické vyšetření biopsií odebraných z rekta potvrdilo výrazný edém sliznice, bez větších aktivních zánětlivých změn, nepřítomnost kryptitidy, kryptových abscesů nebo granulomů. Byla zavedena terapie mesalazinem celkově v dávce 3,2 g denně a intermitentní lokální léčba v dávce 4 g denně ve formě klyzmat. Stav pacienta se zásadně nezměnil ani po roční léčbě.

V dubnu 2017 bylo provedeno kontrolní endoskopické vyšetření, které potvrdilo extenzi zánětlivých změn až do 40 cm, s těžkými změnami na sliznici rektosigmatu cca od 12 cm s přítomností objemných plošných vředů. Histologické vyšetření opět nepřineslo nápadnější nález vyjma extrémního edému a jen mírných a disperzních zánětlivých změn, nápadnější bylo jen zmnožení kapilární sítě v lamina propria mucosae. Pro nejasný nález byl v květnu 2017 vyšetřen opět koloskopicky, tentokrát v IBD klinickém a výzkumném centru ISCARE, kde nové koloskopické vyšetření potvrdilo těžké změny do 40 cm s extrémním otokem sliznice obturující téměř lumen střeva a s několika vředy, poté až na dno céka byl normální nález. Endoskopický videozáznam z tohoto vyšetření je dostupný na webových stránkách časopisu www.csgh.info. Laboratorní vyšetření vykazovalo normální hodnoty krevního obrazu, C reaktivního proteinu, jaterních testů, ferritinu, ASCA/ANCA protilátky byly negativní. Poté bylo doplněno vyšetření magnetickou rezonancí malé pánve, které potvrdilo cirkulární zúžení rektosigmatu, kdy byl aborální konec lokalizován a ostře ohraničen cca ve 12 cm od anorektálního přechodu a délka postiženého segmentu byla cca 25 cm, orální okraj změn byl naopak pozvolný a postupně přešel do obrazu normálního tlustého střeva. Nápadné bylo rozšíření stěny rektosigmatu až 20mm tloušťky s enormním otokem sliznice až na 10 mm, zvětšené lymfatické uzliny na velikost 6–10 mm, v mezosigmatu i paraaortálně, výrazné překrvení mezosigmatu, v němž byly nápadně vinuté cévy (obr. 1). Histologické vyšetření bioptických vzorků odebraných z okrajů plošného vředu v rektosigmatu potvrdilo edém lamina propria s hemoragiemi, fibrotizací a deplecí pohárkových buněk, fibrin na povrchu a chybění povrchového epitelu.

MR pánevního dna T2 vážený obraz – A. sagitální průměr, B. koronární řez.
Obr. 1. MR pánevního dna T2 vážený obraz – A. sagitální průměr, B. koronární řez.

Otázka:

Jaká je Vaše diagnóza?

Správná odpověď a komentář na str. 360


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 4

2017 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se