Správná odpověď na kvíz


Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2017; 71(4): 360
Kategorie: Odpověď na kvíz

Segmentární kolitida při mezenteriální venookluzivní chorobě?

Segmentární kolitida postihující oblast rektosigmatu v délce cca 25 cm s enormním otokem sliznice a submukózy, téměř obturujícím lumen střeva s několika plošnými vředy a ostrým přechodem v aborální části v téměř normální sliznici distálního rekta nemá jednoznačné vysvětlení. Domníváme se, že se nejedná o idiopatický střevní zánět (IBD – inflammatory bowel disease), ulcerózní kolitidu, Crohnovu chorobu nebo neklasifikovanou IBD kolitidu. Na základě mimořádného endoskopického nálezu, vč. distribuce změn v postiženém úseku, nenápadné klinické symptomatologie, výsledků opakovaného histologického vyšetření, nálezů na CT a MR a také laboratornímu nálezu, považujeme tuto eventualitu za vyloučenou. U nemocného nebyla prokázána divertikulární choroba žádným zobrazujícím vyšetřením, ani v minulosti neměl ataky divertikulitidy, proto komplikace divertikulární choroby můžeme rovněž vyloučit. Anamnéza abúzu léků, jako jsou nesteroidní antirevmatika, antibiotika nebo podávání chemoterapie, se u pacienta nevyskytuje. Infekční choroby byly vyloučeny opakovaným vyšetřením stolice na parazity a také bakteriologicky. I když je pacient heterosexl, pomýšleli jsme na možnost chlamydiové infekce, která byla z bioptických vzorků z postiženého úseku střeva vyloučena. Mnohokrát opakované biopsie a histologická vyšetření ani průběh nemoci nepotvrdil přítomnost submukózně se šířící neoplazie (linitis plastica nebo lymfomu). Podle všeho se jedná o ischemické postižení rektosigmatu nejspíše v rámci MIVOD (mesenteric inflammatory veno-occlusive disorder), která vedla k chronické nedokrevnosti střeva s městnáním krve v žilním řečišti. Důsledkem byl enormní otok stěny rektosigmatu a v důsledku tkáňové hypoxie došlo k pomalé progresi stavu a vzniku slizničních vředů. Protože byly vyloučeny nejčastější příčiny primárního hyperkoagulačního stavu, uzavíráme stav jako venookluzivní chorobu žilního řečiště v rektosigmatu, která vedla k chronické segmentární střevní ischemii.

Otevřenou otázkou zůstává další terapeutický postup. V současné době podáváme dlní antiagregační terapii a cyklickou léčbu rifaximinem. Bude-li nález na střevě progredovat, je postupem volby chirurgická intervence, a to resekce rektosigmatu.

prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty

ISCARE I.V.F. a. s.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha

milan.lukas@email.cz


Zdroje

1. Lavu K, Minocha A. Mesenteric inflammatory veno-occlusive disorder: a rare entity mimicking inflammatory bowel disorder. Gastroenterology 2003; 125 (1): 236–239.

2. Flaherty MJ, Lie JT, Haggitt RC. Mesenteric inflammatory veno-occlusive disease. A seldom recognized cause of intestinal ischemia. Am J Surg Pathol 1994; 18 (8): 779–784.

3. Grendell JH, Ockner RK. Mesenteric venous thrombosis. Gastroenterology 1982; 82 (2): 358–372.

4. Ordóñez FS, Liébana RF, Nadal FP et al. Hemorrhagic shock due to mesenteric veno-occlusive disease: an underdiagnosed cause of intestinal ischemia? Clin Gastroenterol Hepatol 2004; 2 (5): A24.

5. Lukáš M. Onemocnění splanchnického řečšitě. In: Mařatka Z (ed). Gastroenterologie. Praha: Karolinum 1999: 447–458.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 4

2017 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Antiseptika a prevence ve stomatologii
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Citikolin v neuroprotekci a neuroregeneraci: od výzkumu do klinické praxe nejen očních lékařů
Autoři: MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Diagnostika a léčba deprese pro ambulantní praxi
Autoři: MUDr. Jan Hubeňák, Ph.D

Význam nemocničního alert systému v době SARS-CoV-2
Autoři: doc. MUDr. Helena Lahoda Brodská, Ph.D., prim. MUDr. Václava Adámková

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se