Vítězslav Kolek et al. Doporučené postupy v pneumologii.
Vyšlo v časopise:
Vnitř Lék 2014; 60(1): 93
Kategorie:
Z odborné literatury
Maxdorf: Praha: 2013. 460 stran. ISBN 978-80-7345-359-6.
Prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc., je hlavním editorem publikace shrnující nejdůležitější aktuálně platné doporučené postupy České pneumologické a ftizeologické společnosti týkající se jednotlivých chorob dýchacího ústrojí.
Doporučené postupy se týkají především těch nejrozšířenějších chorob, se kterými se setkávají ve své praxi lékaři nejrůznějších odborností, což dokládá již první okruh doporučení týkajících se chronické obstrukční plicní nemoci, a to ve stabilizovaném stavu i při exacerbaci. V oddíle zaměřeném na bronchiální astma je uveden i doporučený postup u nemocných s obtížně léčitelným astmatem. Záněty plic se zabývají doporučené postupy u komunitní pneumonie a u těžké pneumonie. V oddíle tuberkulózy najdeme kromě kapitol věnovaných tuberkulóze dospělých nemocných a tuberkulóze dětí a mladistvých i kapitoly zaměřené na prevenci vzniku tohoto onemocnění – chemoprofylaxe u dětí, léčba anti-TNFα, problematika transplantovaných osob. Podrobně jsou rozebrány postupy u nemocných s rakovinou plic nemalobuněčného i malobuněčného typu. Obšírná kapitola intersticiálních plicních procesů se zabývá nejčastějšími formami těchto postižení včetně plicních granulomatóz a uvádí i doporučený postup pro exacerbace těchto onemocnění. Z onemocnění pleury je v publikaci uveden hrudní empyém, pneumotorax a maligní pleurální mezoteliom. Samostatná kapitola je věnována bronchologické problematice – diagnostické bronchoskopii flexibilním bronchoskopem, rigidním bronchoskopem, urgentní bronchoskopii a bronchoalveolární laváži. Závěrečné kapitoly se zabývají neinvazivními diagnostickými metodami, především z okruhu vyšetřování plicní funkce, a poruchami dýchání ve spánku. V oddíle nefarmakologické léčby je uvedena dlouhodobá domácí oxygenoterapie a neinvazivní plicní ventilace.
Uvedená publikace představuje velmi přínosný a důležitý souhrn současných znalostí týkajících se diagnostiky a léčby především těch nejčastějších a nejzávažnějších chorob dýchacího ústrojí. Bezesporu bude velmi užitečná nejen pro pneumology, ale pro lékaře celé řady dalších odborných zaměření. Skromným přáním recenzenta je, aby se stala i jakýmsi manuálem revizních lékařů plátců zdravotní péče, kteří by poté mohli posuzovat kvalitu zdravotní péče o své pojištěnce podle dodržování odborných doporučení, a nikoliv podle vynaložených nákladů.
doc. MUDr. František Salajka, CSc.
františek.salajka@fnhk.cz
Plicní klinika LF UK a FN, Hradec Králové
www.fnkh.cz
Doručeno do redakce: 2. 1. 2014
Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařstvíČlánek vyšel v časopise
Vnitřní lékařství
2014 Číslo 1
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Antikoagulační léčba u pacientů před operačními výkony
- Moje zkušenosti s Magnosolvem podávaným pacientům jako profylaxe migrény a u pacientů s diagnostikovanou spazmofilní tetanií i při normomagnezémii - MUDr. Dana Pecharová, neurolog
- Pregabalin je účinné léčivo s příznivým bezpečnostním profilem pro pacienty s neuropatickou bolestí
- Nedostatek hořčíku se projevuje u stále více lidí
Nejčtenější v tomto čísle
- Vliv konzumace alkoholu na srdeční elektrofyziologii
- Familiární středozemní horečka v České republice
- Familiárna stredomorská horúčka – klinický obraz, diagnóza a liečba
- Ohlédnutí za atestacemi z vnitřního lékařství – in medias res!