Několik slov k imprimatur a ke článku „Přednosti klasického operačního přístupu v chirurgické léčbě plicních metastáz“ (Rozhl. Chir., 2011, roč. 90, č. 3, s. 162–165).


Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2011, roč. 90, č. 5, s. 310.
Kategorie: Diskusní příspěvek

Výbor Chirurgické společnosti ČLS JEP znovu a znovu diskutuje o potřebě „imprimatur“ vedoucího pracoviště na textech odesílaných k publikaci v Rozhledech v chirurgii, naposledy při výboru ČCHS 12. 5. 2011. Vedoucí redaktor časopisu tehdy referoval o zasedání redakční rady časopisu, která zastává shodné stanovisko, totiž, že „imprimatur“ je potvrzením, že text odeslaný k publikaci je kvalitní, že údaje jsou pravdivé a že názory a stanoviska autorů jsou ve shodě s názory, koncepcí a trendy autorova pracoviště. Imprimatur je také potvrzením, že v případě, že se jedná o klinickou práci, že sestavy pacientů jsou řádné a údaje o nich jsou uvolněny k prezentaci. Imprimatur ale není vyžadováno důsledně, i s odkazem na dosavadní technické nesnáze při odesílání rukopisů v elektronické formě. Výsledkem může být situace jako v článku autorů P. Horáka, R. Pospíšila a P. Poloučka.

Autoři v souhrnu a v závěru práce uvádějí, že soubor nemocných je z Chirurgické kliniky UK 2. LF a FNM, tedy jejich dřívějšího pracoviště, na kterém ale žádný z nich již nepůsobí. Téma a hlavní teze práce dokonce vznikly na motolské klinice, ale hlavní autor je tehdy nepublikoval. S víceletým odstupem se autorská skupina k publikaci odhodlala, ale žádný z nich nevyžádal souhlas vedoucího pracoviště, na němž byli nemocní ošetřováni a zařazeni do hodnocené sestavy. Bez pochybnosti o odborných kvalitách autorského týmu však cítím potřebu sdělit, že mne překvapilo, jak snadno autoři porušili pravidla, sic nepsaná, a dopustili se vědomě „odborné krádeže“, v tomto případě sestavy nemocných. Ačkoli prvý je primářem kliniky, druhý primářem oddělení a třetí dokonce náměstkem ředitele nemocnice, odcizení datového souboru žádný z nich zřejmě nevnímá jako krádež. Ani jeden z autorů se nezeptal ani mne, ani členů týmu Chirurgické kliniky, zda souhlasí, aby publikovali výsledky ze sestavy, která byla léčena ve FN Motol. Považují-li takové počínání za správné, je třeba se ptát, jakou morální garancí a jakým příkladem mohou být svým kolegům jako vedoucí lékaři různých pracovišť a proč tato okolnost nevadila ani jim, ani přednostovi kliniky, představenému prvého autora.

Získaná zkušenost mne utvrzuje v názoru, že „imprimatur“ na textu odesílaném k publikaci není překonanou formalitou, ale zárukou kvality, pravdivosti sdělovaného a snížením svůdnosti publikovat cizí nebo nepravdivé údaje.

Prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc.
přednosta Chirurgické kliniky UK 2. LF a FN Motol


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 5

2011 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více