Jak si má chirurg udržet vedoucí postavení při mezioborové spolupráci v medicíně


Vyšlo v časopise: Rozhl. Chir., 2007, roč. 86, č. 1, s. 3.
Kategorie: Úvodník

(Předneseno na Kostlivého dni v Bratislavě dne 1. 12. 2006)

Po vlastních padesátiletých zkušenostech v čs. chirurgii a po uvážení vlivů, které v současném českém zdravotnictví převládají se pisateli zdá, že jsou jen dvě cesty k tomu, aby si chirurg získal a udržel vedoucí postavení v mezioborové spolupráci s ostatními medicínskými obory. Ta první cesta známá ještě z nedaleké minulosti, ale dosud bohužel stále existující a organizátory respektovaná, je cesta získání vlivu nejdříve na řízení čehokoliv ve zdravotnické organizaci a poté i na vlastním chirurgickém pracovišti. V minulosti to byly hlavně vlivy politické, sítě kamarádských konexí a přátelství s jinými a výše postavenými pracovníky ve zdravotnictví i mimo ně, která se navazovala u chutného moku a na společenských setkáních. Svolávaly je obvykle organizace, které měly jen okrajovou souvislost s výkonnou nemocniční nebo poliklinickou medicínou.

Zvyk a setrvačnost jsou bohužel faktory, které ve společnosti působí i tehdy, kdy se již zdá, že sítě kamarádství založeného na vlastním prospěchu se potrhaly a přestávají existovat. Nemylme se ale, protože praxe, která ve zdravotnictví byla po dlouhých 42 let ještě úplně nezmizela. Dostává jen jinou tvář podle toho, k jakému proudu se připojují noví kolegové a také podle toho, jaký vliv na ně mají a co jim radí starší a světa znalí lékaři.

Dnes jsme svědky toho, že i mezi mladou zdravotnickou generací vítězí nad rozumem a medicínskou účelností vzájemné společenské známosti a konexe. Vidíme to v nejrůznějších organizacích, které o zdravotnictví a o odměňování za jeho služby rozhodují a setkáváme se s touto praxí i na tzv. výběrových řízeních, která zhusta nejsou výběrem, ale jen potvrzením toho, co již bylo někde a někým rozhodnuto a je jen třeba ušít tomu kabát z demokratických principů. To je tedy ta první a dobře známá cesta k tomu, aby se odborníci kterým svítí trocha naděje, dostali bez velkých potíží a hlavně s minimálním vlastním úsilím na místa rozhodujícího vlivu.

Ale aby zde nezněla jen stížnost na to, co kdysi bývalo dokonce zákonem a co dodnes v trochu odlišnější formě ještě přetrvává, je třeba se zmínit i o druhé cestě, která rovněž vede k dosažení vytčeného cíle. Ta je ale obtížnější a nelze po ní kráčet bez pracovních zásluh. Tato druhá cesta je u chirurgů méně oblíbena, neboť je pomalejší a vyžaduje od všech, kteří ji nastoupí trpělivost, ideovou zásadovost a odvahu.

Chirurgové, kteří se pro ni rozhodnou musí být vzdělanými, klidnými a důslednými koordinátory práce druhých, musí být informováni o všem o čem se svými kolegy jednají, musí postupovat vstřícně, být zdvořilí ke spolupracovníkům, ukázat rozvahu a ohleduplnost. Řízení kolektivu chirurgů a chirurgických spolupracovníků není jen rozdělování úkolů a přikazování, ale také umění naslouchat kolektivu, průběžně usměrňovat názory kolegů, razit nové myšlenky a postupy, dbát na pořádek a přesnost dokumentace, opakovat pokusy, nedat se odradit neúspěchy, pátrat po příčinách selhání a neváhat začínat znovu a třeba i jinak nelze-li uspět. Mluvit pravdu, nepodvádět, solidně vykazovat, nezrazovat spolupracovníky, přijímat kritiku a poučit se z ní, mít dobrou náladu, nadšení pro práci a být důsledný ve veškerém počínání je neoddiskutovatelnou podmínkou. Kdo bude odvážný a trpělivý má velkou naději, že bude i kolektivem uznáván a respektován a že se stane přirozeným vůdcem těch, kterým radí a v jejichž práci věří a dovede ji i chválit.

Miloš Hájek


Štítky
Chirurgie všeobecná Ortopedie Urgentní medicína

Článek vyšel v časopise

Rozhledy v chirurgii

Číslo 1

2007 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se