Porucha čichu jako biomarker v časné diagnostice Alzheimerovy choroby v primární péči
Olfactory impairment as a biomarker in early diagnosis of Alzheimer’s disease in primary care
Koutná V, Štěpánek L, Trajerová R, Janout V, Janoutová J. Olfactory impairment as a biomarker in early diagnosis of Alzheimer’s disease in primary care
Alzheimer’s disease is the most common cause of dementia and early diagnosis is key to initiating treatment. Olfactory dysfunction, particularly the ability to discriminate odors, has been repeatedly identified as an early sign of neurodegenerative changes and may aid in the early detection of Alzheimer’s disease. Psychophysical olfactory tests such as the Sniffin’ Sticks (SST), University of Pennsylvania Smell Identification Test (UPSIT) or the Odorized Marker Test (OMT) are reliable tools for assessing olfactory function and have potential to complement traditional neuropsychological tests. The combination of olfactory and cognitive tests significantly increases the accuracy of predicting the onset of dementia.
Keywords:
Alzheimer’s disease – olfactory impairment – olfactory tests
Autoři:
V. Koutná; L. Štěpánek; R. Trajerová; V. Janout; J. Janoutová
Působiště autorů:
Lékařská fakulta, Ústav veřejného zdravotnictví Přednostka: prof. MUDr. Dagmar Horáková, Ph. D.
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2025; 105(2): 88-92
Kategorie:
Z různých oborů
Souhrn
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence a včasná diagnostika je klíčová pro zahájení léčby. Porucha čichu, zejména schopnost identifikace pachů, byla opakovaně identifikována jako raný příznak neurodegenerativních změn a může pomoci při časné detekci Alzheimerovy choroby. Psychofyzické testy čichu, jako je Sniffin’ Sticks, (SST) University of Pennsylvania Smell Identification Test (UPSIT), či test parfémovaných fixů (OMT), jsou spolehlivými nástroji pro hodnocení čichových funkcí a mají potenciál doplnit tradiční neuropsychologické testy. Kombinace čichových a kognitivních testů významně zvyšuje přesnost predikce nástupu demence.
Klíčová slova:
Alzheimerova choroba – porucha čichu – čichové testy
ÚVOD
Alzheimerova choroba (ACH) představuje nejčastější příčinu demence a včasná diagnóza je klíčová pro zajištění adekvátní lékařské i sociální intervence jak u samotných pacientů, tak jejich rodiny. Odhaduje se, že do roku 2050 bude Alzheimerovou chorobou (ACH) a jinými formami demence postiženo více než 152 milionů lidí na světě. V České republice žije v současnosti přibližně 150 000 lidí s ACH. Ačkoliv vyšší věk je nejdůležitějším faktorem rozvoje demence, může se objevit i u mladších lidí. Až 9 % případů se vyskytuje v raném věku, přičemž příznaky se objevují před 65. rokem života (5).
Před objevením příznaků je ACH charakterizována dlouhou asymptomatickou preklinickou fází, kdy jsou jedinci bez zjevných kognitivních změn. Symptomatická fáze provázená mírnou kognitivní poruchou (MKP) se může později plně rozvinout v ACH, kdy jsou kognitivní schopnosti pacienta vážně narušeny. V době stanovení diagnózy již došlo k významné degeneraci neuronů, proto je naléhavou potřebou včasná identifikace nových biomarkerů pro počáteční stadia ACH (8). Předmětem výzkumu posledních let je vývoj spolehlivých, dostatečně citlivých, specifických, neinvazivních a nákladově efektivních diagnostických biomarkerů, které by pomohly k časné diagnostice Alzheimerovy choroby (23).
PORUCHA ČICHU
Ztráta čichu doprovází nejméně 139 neurologických, somatických a dědičných onemocnění. Mezi nejčastější příčiny poruch čichu patří sinonazální onemocnění – především záněty dutiny nosní a vedlejších nosních dutin (rinosinusitidy), poúrazové poruchy čichu – jedná se především o kraniotraumata, povirové poruchy čichu – po virových onemocněních horních cest dýchacích, toxické – inhalace těkavých látek, iatrogenní – v souvislosti s chirurgickými výkony), stav po totální laryngektomii a kongenitální – Kallmannův syndrom (21).
Čichový systém zpracovává pachy složitou nervovou cestou. Pachové signály zachycené smyslovými receptory v nosní dutině putují prostřednictvím čichového nervu do čichového bulbu, kde jsou zjemněny a uspořádány. Odtud jsou signály přenášeny do vyšších oblastí mozku, včetně piriformní korové oblasti pro identifikaci pachů, amygdaly pro emoční reakce a hipokampu pro propojení pachů se vzpomínkami. Orbitofrontální kůra integruje tyto informace pro vědomé rozpoznávání a komplexní vnímání, díky tomu je čichová dráha jedinečně propojena s pamětí i emocemi (1).
Neurodegenerativní procesy spojené s ukládáním neurofibrilárních klubek a amyloidních plaků v mozku neprobíhají homogenně a v časné fázi onemocnění jsou výraznější v mediálním spánkovém laloku. Mediální spánkový lalok je oblastí, kde dochází také k čichovému vnímání. Proto je vnímání vůní u pacientů s mírnou formou ACH postiženo závažněji než ve srovnání s jeho útlumem způsobeným normálním stárnutím (7).
Porucha čichu, zejména porucha identifikace pachů, je považována za potenciální včasné varovné znamení neurodegenerativních nemocí, jako je ACH a Parkinsonova choroba. Přítomnost poruchy čichového rozlišování může predikovat progresi MKP do demence (11, 12, 17, 20). Bylo zjištěno, že u osob s poruchou čichu je zvýšené riziko poklesu kognitivních funkcí a demence typu ACH. Porucha čichu byla identifikována jako užitečný screeningový nástroj, který předpovídá konverzi z MKP do ACH (3).
HISTORIE VÝZKUMU ČICHU A KOGNICE
V roce 2003 výzkumník Murphy et al. (16) studovali práh čichu a identifikaci pachů ve vztahu k objemu vybraných mozkových center, které jsou důležité při zpracování čichových informací a hrají roli v neuropatologii ACH. Díky této studii byl identifikován vztah mezi objemem středního spánkového laloku a funkcí čichu. Později v roce 2015 Huart et al. (6) publikovali studii hodnotící, zda mohou čichové testy přispět k diagnóze mírné kognitivní poruchy. Zjistili výraznou asymetrii čichových funkcí vykazovanou pacienty s mírnou kognitivní poruchou ve srovnání s kognitivně normálními.
SOUČASNÉ DOPORUČENÉ POSTUPY V ČASNÉ DIAGNÓZE DEMENCE
Doporučené postupy pro diagnostiku a léčbu demence uvádí roli všeobecného praktického (VPL) lékaře. Všeobecný praktický lékař aktivně vyhledává pacienty s kognitivními poruchami v průběhu pravidelných preventivních vyšetření i v průběhu návštěvy pacienta z jiného důvodu (aktivní sledování chování pacienta, informace od doprovázející osoby, provádění neuropsychologických testů, hodnocení soběstačnosti pacienta). Je doporučeno, aby praktičtí lékaři prováděli základní diferenciální diagnostiku, management terapie ovlivnitelných příčin, ale i preskripci základní léčby u pacientů s pozitivním screeningem nebo vykazujících zjevné příznaky kognitivní poruchy.
V současné době provádí VPL výkon 01026 – provedení testu Mini-Cog za účelem testování seniorské populace s cílem včasného záchytu demence. Provádí se u osob nad 65 let do 80 let jednou za 2 roky. Vyšetření spočívá v zapamatování sady slov a schopnosti nakreslit hodiny a zaznamenat čas.
Pro praktické lékaře existuje výkon 01210, jehož obsahem je standardizovaný test mentálních funkcí (MMSE). Výkon se vykazuje až jednou ročně u bezpříznakových pacientů v rámci časného záchytu demence v případě pozitivního výsledku testu Mini-Cog (19).
Metody měření poruchy čichu
V praxi se využívají se dva odlišné typy vyšetření. K objektivním metodám vyšetření čichu patří metody elektrofyziologické, k nimž patří např. elektroolfaktogram a čichové evokované potenciály vázané na událost (Olfactory EventRelated Potentials – OERP), respirační olfaktometrie či Sniff Magnitude Test (SMT) a funkční zobrazovací metody (15).
Současná diagnostika poruch čichu se opírá především o psychofyzické testování čichových funkcí k posouzení parametrů lidského čichu: prahu zápachu (schopnost vnímat pach), diskriminaci zápachu (schopnost odlišit různé pachové látky v nadprahových koncentracích) a identifikace zápachu (možnost vybrat si pach ze seznamu možností). Některé z nich se také zaměřují na hodnocení zapamatování pachů.
V posledních letech bylo po celém světě vyvinuto mnoho pachových testů, které jsou schopny zahrnout a spolehlivě posoudit pachové složky, a díky jejich snadné implementaci, reprodukovatelnosti a relativní efektivitě nákladů snadno použitelné také v praxi (tab. 1). Vědci ve svých studiích často kombinují takové testy s objektivními metodami schopnými poskytnout informace o stavu mozkových struktur odpovědných za vnímání pachů a diskriminaci (12).
- The Sniffin’ Sticks test (SST)
Tento psychofyzický test vyvinutý Hummelem v roce 1997 a validovaný v několika evropských zemích umožňuje posouzení čichové výkonnosti pacienta pomocí tří částí: prahového testu, identifikačního testu a diskriminačního testu.
Výstupem je pak celkové skóre složené z dílčích testů detekčního prahu, diskriminace a šestnáctipoložkové identifikace, které se porovnává s normativními daty. Nevýhodou je relativní časová náročnost testu (15).
SST může být nejvhodnějším testem při hodnocení časných forem neurologických nemocí jako ACH, protože nabízí komplexnější informace o těchto třech různých parametrech čichu (18).
U testu Sniffin’ Sticks považujeme za normální hodnoty pro práh u žen 6,5 a u mužů 6 a více bodů, pro diskriminaci 10 a více bodů u mužů i žen. Pro identifikaci je v české populaci norma u žen 11 a u mužů 10 a více bodů (15).
- University of Pennsylvania Smell Identification Test (UPSIT)
Čichový test UPSIT měří schopnosti jednotlivce identifikovat pachy. Na každé stránce je jiný odorant a zde je také otázka se čtyřmi možnostmi a výběrem odpovědí. Povrch testovací kartičky v UPSIT testu obsahuje mikrokapsle s vůní, které jsou enkapsulované (uzavřené v ochranném obalu) a aktivují se mechanickým narušením – škrábnutím. Po uvolnění každé vůně pacient ucítí a detekuje zápach, má na výběr ze čtyř možností. Na zadní straně testovací brožury je sloupec odpovědí a test je hodnocen ze 40 položek. Skóre se porovnává se skóre v normativní databázi od 4000 zdravých jedinců. Skóre ukazuje, jak si pacient vede v souladu se svou věkovou skupinou a pohlavím (4).
Tab. 1 Přehled používaných čichových testů
Autor |
Název |
Parametry čichu |
Ostatní analyzované faktory |
Způsob provedení |
Richard L. Doty |
University of Pennsylvania Smell Identification Test (UPSIT) |
identifikace |
věk, pohlaví, kultura, sinonazální nemoci |
počet odorantů: 40 volba: vůně musí být vybrána ze seznamu čtyř možností typ testu: olfaktometrie tištěných odorantů čas: 15 minut Jedná se o test s nejvyšší udávanou test-retest spolehlivostí (r = 0,94). |
Richard L. Doty |
Cross Cultural Smell Identification Test (CC-SIT) Brief Smell Identification Test (B-SIT) |
identifikace |
věk, pohlaví |
počet odorantů: 12 volba: vůně musí být vybrána ze seznamu čtyř možností typ testu: olfaktometrie tištěných odorantů čas: 5 minut Často se používá jako screeningový nástroj pro výběr pacientů kandidátů na UPSIT test. |
Thomas Hummel |
Sniffin’ Sticks Test (SST) Sniffin Sticks test 12 items (SST-12) |
identifikace diskriminace prahu |
věk |
počet odorantů: 33 (jeden pro prahovou hodnotu, 16 pro diskriminaci a 16 pro identifikaci) volba: vůni je třeba vybrat ze seznamu možností (tři možnosti pro prahovou hodnotu a diskriminace; čtyři možnosti identifikace) typ testu: odorované pero s náplní čas: není definován |
Pavlína Brothánková |
Odorized Marker Test |
identifikace |
věk |
počet odorantů: 6 volba: první krok je spontánní identifikace a druhý výběr ze čtyř možností tp testu: odorované pero čas: 5 minut |
Alefiya Dhilla Albers |
Odor Percept Identification (OPID) |
identifikace |
věk, pohlaví, vzdělání, sinonazální nemoci, předchozí intervence |
počet odorantů: 30 volba: cítí pach, odpovídají na otázku a poté si vybírají ze čtyř poskytnutých názvů pachů typ testu: zařízení stimulující čich čas: nedefinován |
Autoři více studií našli signifikantní rozdíly v identifikaci pachu mezi pacienty s mírnou kognitivní poruchou a zdravými kontrolami při použití tohoto testu (4, 10, 14).
-
- Odor Percept Identification (OPID)
OPID test je součástí baterie čichových testů zaměřených na identifikaci a hodnocení čichového vnímání. Test zahrnuje identifikaci vůní – účastníci čichají k určité vůni a vybírají správný název z nabídky čtyř možností, dále měření intenzity – účastníci hodnotí sílu vůně na 10bodové škále a sebehodnocení jistoty odpovědí – hodnotí svou jistotu při výběru odpovědi („hádám“, „zúženo na tři“, „zúženo na dvě“, „jsem si jistý“). Testování probíhá pomocí speciálních karet s vůněmi, které jsou navrženy tak, aby minimalizovaly zkreslení způsobené asociacemi mezi vůněmi. OPID test byl součástí AROMHA studie, která umožnila testování čichových schopností v domácím prostředí bez nutnosti návštěvy lékaře. Studie zahrnovala kognitivně zdravé osoby, jedince se subjektivními kognitivními potížemi a osoby s mírnou kognitivní poruchou. Zdraví účastníci mohli test absolvovat sami, zatímco kognitivně postižení byli vždy pod dohledem asistenta. Výkon v čichových testech klesal s věkem, přičemž nejnižší skóre měly osoby s MKP. Studie potvrzuje mimo jiné, že OPID test je efektivní, nenáročný a přístupný nástroj pro screening kognice, který lze využít pro identifikaci osob ohrožených demencí (9).
-
- Odorized Marker Test (OMT)
Tento čichový test byl vyvinut vědci v České republice a v současné době je používaný v praxi při identifikaci poruchy čichu. Vyšetřovanému je přiloženo odorované pero asi 1–2 cm před nosní vchody po dobu 4 sekund. Poté jsou vyšetřovaní požádáni, aby spontánně pojmenovali pachy, které cítili, a aby každý marker identifikovali jiným názvem. Ve druhé části vyšetřovaní vybírají nejvhodnější název pachové látky ze čtyř nabízených možností.
Za správnou odpověď získá bod (černý fix – lékořice, žlutý fix – citrón, hnědý fix – skořice, modrý fix – broskev, zelený fix – jablko, červený fix – jahoda). Výsledek: 0 až 5 bodů: anosmie, 6 až 8 bodů: hyposmie, 9 až 12 bodů: normosmie. Dle výzkumu na české populaci, fyziologické hodnoty Odorized marker testu jsou 9 až 12 bodů u žen, u mužů lze za normu považovat již zisk 7 a více bodů (15).
Cílem studie českých výzkumníků bylo zjistit spolehlivost testu OMT. Do studie bylo zařazeno 150 osob: 77 zdravých a 73 pacientů s poruchou čichu. Opakovaný test byl proveden v průměru 2 dny po prvním testování. Mezi prvním testem a opakovaným testem byla nalezena pozitivní signifikantní korelace. Vnitřní konzistence byla uspokojivá jak v prvním testu, tak v opakovaném testu. Na základě výsledků této studie je OMT spolehlivým a validním testem pro vyšetření čichu v klinické praxi (2).
SOUČASNÉ POZNATKY
Kombinace čichových hodnocení s neuropsychologickými testy významně zvyšuje diagnostickou přesnost. Jedna studie dokonce prokázala, že spojení testů identifikace zápachu s neuropsychologickými testy vedlo ke 100% senzitivitě pro predikci ACH, přičemž specificita zůstala na 80–90%. Přesná kombinace testů, které by měly být použity v procesu screeningu, zůstává nedostatečně prozkoumána. Kombinace identifikace zápachu a poruch epizodické paměti by mohla být spojena s časnými změnami ve strukturách mediálního spánkového laloku. Tyto struktury jsou ovlivněny v rané fázi ACH.
Studie potvrzují, že pacienti s mírnou kognitivní poruchou mají signifikantně horší čichovou identifikaci než kognitivně normální kontroly (14). Změny byly také pozorovány u čichové identifikace u jedinců se subjektivním kognitivním deficitem ve srovnání se zdravými kontrolami (10). U starších lidí bez poruchy kognitivních funkcí, ale se sníženými čichovými funkcemi se o 50 % zvýšilo riziko vzniku přechodu do mírné kognitivní poruchy po 5 letech ve srovnání s osobami bez zhoršení čichu (22).
ZÁVĚR
S oporou současných důkazů se zavedení rutinního vyšetření čichu pomocí komerčně dostupných testů, spolu s kognitivními testy, jeví jako velice užitečný nástroj pro odhalení Alzheimerovy choroby v časné fázi.
Konflikt zájmů: žádný.
Zdroje
- Albrecht, J, Wiesmann M. Olfactory Pathways. In: Binder MD, Hirokawa N, Windhorst U. (Eds.) Encyclopedia of Neuroscience. Springer, Berlin, Heidelberg 2009.
- Brothánková P, Vodička J, Pospíchalová K. Test-retest hodnocení spolehlivosti čichového testu (Odorized Markers Test). Cesk Slov Neurol N. 2022; 85(1): 44–48.
- Devanand DP, Lee S, Luchsinger JA, et al. Intact global cognitive and olfactory ability predicts lack of transition to dementia. Alzheimers Dement. 2020; 16(2): 326–334.
- Doty RL, Frye RE, Agrawal U. Internal consistency reliability of the fractionated and whole University of Pennsylvania Smell Identification Test. Percept Psychophys. 1989; 45(5): 381–384.
- Gottfriedová N, Kovalová M, Mrázková E, et al. Assessment of sensory impairment in older adults with dementia. J Otol. 2024; 19(4): 220–226.
- Huart C, Rombaux P, Gérard T, et al. Unirhinal olfactory testing for the diagnostic workup of mild cognitive impairment. J Alzheimers Dis. 2015; 47(1): 253–270.
- Chen Z, Xie H, Yao L, Wei Y. Olfactory impairment and the risk of cognitive decline and dementia in older adults: a meta-analysis. Braz J Otorhinolaryngol. 2021; b87(1): 94–102.
- Chimthanawala NMA, Haria A, Sathaye S. Non-invasive biomarkers for early detection of Alzheimer’s disease: a new-age perspective. Mol Neurobiol. 2024; 61(1): 212–223.
- Jobin B, Magdamo C, Delphus D, et al. The AROMHA brain health test is a remote olfactory assessment to screen for cognitive impairment. Sci Rep. 2025; 15(1): 9290.
- Jobin B, Zahal R, Bussières EL, et al. Olfactory identification in subjective cognitive decline: a meta-analysis. J Alzheimers Dis. 2021; 79(4): 1497–1507.
- Koss DJ, Jones G, Cranston A, et al. Soluble pre-fibrillar tau and β-amyloid species emerge in early human Alzheimer’s disease and track disease progression and cognitive decline. Acta Neuropathol. 2016; 132(6): 875–895.
- Kovalová M, Gottfriedová N, Mrázková E, et al. Cognitive impairment, neurodegenerative disorders, and olfactory impairment: A literature review. Otolaryngol Pol. 2024; 78(2): 1–17.
- Leon M, Troscianko ET, Woo CC. Inflammation and olfactory loss are associated with at least 139 medical conditions. Front Mol Neurosci. 2024; 17: 1455418.
- Lojkowska W, Sawicka B, Gugala M, et al. Follow-up study of olfactory deficits, cognitive functions, and volume loss of medial temporal lobe structures in patients with mild cognitive impairment. Curr Alzheimer Res. 2011; 8(6): 689–698.
- Martinec Nováková L, Štěpánková H, Vodička J, Havlíček J. Přínos vyšetření čichu pro diagnostiku neurodegenerativních onemocnění. Cesk Slov Neurol N. 2015; 78/111(5): 517–525.
- Murphy C, Jernigan TL, Fennema-Notestine C. Left hippocampal volume loss in Alzheimer’s disease is reflected in performance on odor identification: a structural MRI study. J Int Neuropsychol Soc. 2003; 9(3): 459–471.
- Palta P, Chen H, Deal JA, et al. Olfactory function and neurocognitive outcomes in old age: The Atherosclerosis Risk in Communities Neurocognitive Study. Alzheimers Dement. 2018; 14(8): 1015–1021.
- Ramos-Casademont L, Martin-Jimenez D, Villarreal-Garza B, et al. The value of subjective olfactometry as a predictive biomarker of neurodegenerative diseases: a systematic review. Life (Basel) 2024; 14(3): 298.
- Rusina R, Vaňková H. Alzheimerova nemoc a jiné kognitivní poruchy – mezioborová doporučení pro praxi. Krátká verze. Maxdorf, 2024 [online]. Dostupné z: https://mzd.gov.cz/wp--content/uploads/2024/10/Alzheimerova-nemoc-jine-kognitivni--poruchy.pdf. [cit. 2025-05-06].
- Sedghizadeh MJ, Hojjati H, Ezzatdoost K, et al. Olfactory response as a marker for Alzheimer’s disease: Evidence from perceptual and frontal lobe oscillation coherence deficit. PLoS One 2020; 15(12): e0243535.
- Vodička J, Faitová J. Příručka pro praxi: Poruchy čichu. Merck 2013 [online]. Dostupné z: https://www.otorinolaryngologie.cz/ content/uploads/2020/02/ppp-cich.pdf [cit. 2025-05-06].
- Yamashita Y, Shoji Y, Yanagimoto H, et al. A characteristic of olfactory function in four types of dementia and non-dementia subjects using smell identification test. Psychogeriatrics 2024; 24(1): 25–34.
- Zvěřová, M. Přehled známých fluidních biomarkerů neurodegenerativních změn v mozku u Alzheimerovy choroby a možnosti jejich využití. Čes a slov Psychiat. 2019; 115(2): 77–80.
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2025 Číslo 2
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Význam výživy v léčbě nehojících se ran – prakticky a v kostce
- HydroCleanem efektivně hojíme onkologické rány po radioterapii
- INFOGRAFIKA: Doporučený postup léčby primární arteriální hypertenze u obecné populace dle guidelines ESC 2024
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
Nejčtenější v tomto čísle
- SOCIAL PRESCRIBING – preskripce nad rámec farmakoterapie. Možnosti a příležitosti pro péči o starší populaci v ČR
- Současná doporučení pro screening a diagnostiku diabetu mellitu a prediabetu – význam glykovaného hemoglobinu
- Názory občanů na některé aspekty činnosti praktických lékařů 2024
- Interpretace sérologických výsledků v diagnostice infekčních onemocnění